O nas
Kontakt

Jak naukowcy zrekonstruowali ogromny posąg cesarza Konstantyna Wielkiego w Rzymie

Laura Kowalczyk

Visitors admire a massive, 13-meter (yard) replica of the statue Roman Emperor Constantine commissioned for himself after 312 AD

Starożytna 11-metrowa konstrukcja została odtworzona przy użyciu zaawansowanego oprogramowania do zeskanowania kilku ocalałych fragmentów.

Niegdyś stał majestatycznie w sercu starożytnego Rzymu.

Teraz ogromny posąg cesarza Konstantyna Wielkiego powraca do Wiecznego Miasta dzięki zaawansowanej technologicznie rekonstrukcji opartej na zachowanych fragmentach marmuru.

„To coś pomiędzy dokumentowaniem a odtwarzaniem i interpretacją. Mam jednak wielką nadzieję, że to początek rewolucji w tym, jak się dzielić i jak pokazywać” – wyjaśnia Adam Lowe, dyrektor Fundacji Factum, który nadzorował skrupulatny proces rekonstrukcji.

Kim był Konstantyn Wielki?

„Triumfalny wjazd Konstantyna do Rzymu” Petera Paula Rubensa (1621)
„Triumfalny wjazd Konstantyna do Rzymu” Petera Paula Rubensa (1621)

Urodzony w 306 r. w Naissus, obecnie części Serbii, Konstantyn stał się jednym z najbardziej wpływowych rzymskich przywódców wszechczasów, ogromnie wzmacniając imperium.

Jednak być może najbardziej znany jest z tego, że nawrócił się na chrześcijaństwo, a eksperci uważają, że jego ogromny posąg był wyrazem uznania, że ​​chrześcijaństwo stało się religią imperium.

Tak zwany Kolos Konstantyna, pochodzący z początku IV wieku, był monumentalnym posągiem wzniesionym dla uczczenia panowania Konstantyna.

Pierwotnie miała około 11 metrów wysokości, później została rozbita i splądrowana w celu zdobycia brązu. W XV wieku odnaleziono nieliczne zachowane fragmenty: głowę, prawe ramię, nadgarstek, prawą rękę, prawe kolano, prawą goleń, prawą stopę i lewą stopę.

Mimo że ocalałe fragmenty odkryto ponownie w 1486 r., początkowo mylono go z posągiem cesarza Kommodusa. Dopiero pod koniec XIX wieku prawidłowo zidentyfikowano fragmenty jako będące częścią Kolosa Konstantyna.

Jak zrekonstruowano gigantyczny posąg?

Cyfrowy skan posągu rzymskiego cesarza Konstantyna
Cyfrowy skan posągu rzymskiego cesarza Konstantyna

Teraz Rzymianie i turyści będą mogli podziwiać w całości kopię pomnika, całkowicie zbliżoną do oryginału, dzięki 14-miesięcznej pracy Fundacji Factum.

Fundacja Factum z siedzibą w Madrycie tworzy dokładną i wysokiej rozdzielczości cyfrową dokumentację obiektów dziedzictwa kulturowego i dzieł sztuki na całym świecie, aby tworzyć faksymile zniszczonych, uszkodzonych, zrabowanych lub zagubionych dzieł sztuki.

W marcu 2022 r. spędzili trzy dni na skanowaniu fragmentów przy użyciu technik fotogrametrycznych. Następnie z każdego fragmentu wykonano model 3D, po czym umieszczono go na cyfrowej wersji posągu, która nawiązywała do kształtów innych kultowych posągów z tamtej epoki w podobnych pozach.

Kompleksowa rekonstrukcja przez fundację musiała uwzględniać kilka czynników, takich jak rodzaj marmuru, z którego wykonane są fragmenty, ich renowacja i sposób dodawania replik brakujących części.

Masywna, 13-metrowa (jardowa) replika posągu rzymskiego cesarza Konstantyna odsłonięta w Rzymie, wtorek, 6 lutego 2024 r.
Masywna, 13-metrowa (jardowa) replika posągu rzymskiego cesarza Konstantyna odsłonięta w Rzymie, wtorek, 6 lutego 2024 r.

Po zakończeniu skanowania 3D przystąpiono do ponownego montażu Colossusa. Do wykonania marmurowych i brązowych części posągu zespół użył żywicy i poliuretanu, a także proszku marmurowego, płatków złota i odlewów gipsowych. Dla konstrukcji wewnętrznej, która prawdopodobnie pierwotnie była wykonana z cegły, drewna i metalowych prętów, stworzono podporę z aluminium.

Imponująca reprodukcja siedzącego cesarza znajduje się obecnie w bocznym ogrodzie Muzeów Kapitolińskich, tuż za rogiem dziedzińca, gdzie oryginalne fragmenty gigantycznych stóp, dłoni i głowy Konstantyna są główną atrakcją turystyczną.