O nas
Kontakt

Jak posiadanie dzieci zamieniło się w „samobójstwo finansowe” w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

Mother

Z nowego badania wynika, że ​​w Wielkiej Brytanii liczba rodziców zaciągających długi, aby pokryć koszty opieki nad dziećmi, w Wielkiej Brytanii wzrosła o jedną trzecią w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie grupy kampanii „Pregnant then Screwed” wynika, że ​​w Wielkiej Brytanii zadłużenie rodziców na opiekę nad dziećmi gwałtownie wzrosło.

W ankiecie przeprowadzonej wśród 35 800 rodziców w Anglii z dzieckiem poniżej piątego roku życia około 45,9% – prawie połowa – ujawniło, że musieli zadłużyć się lub wypłacić pieniądze ze swoich oszczędności, aby zapłacić za opiekę nad dzieckiem.

Według raportu State of Child Care 2024 oznacza to wzrost o 30% w porównaniu z 2023 r.

Liczba samotnych rodziców w tej samej kategorii była jeszcze wyższa: prawie dwie trzecie (66,5%) stwierdziło, że aby pokryć koszty opieki nad dzieckiem, musiało korzystać z kart kredytowych, pożyczać pieniądze lub korzystać z oszczędności lub emerytury.

Połowa rodziców (53%) posiadających dziecko poniżej piątego roku życia stwierdziła, że ​​wydaje na opiekę nad dziećmi ponad jedną czwartą dochodu gospodarstwa domowego, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co piąty rodzic (19,2%) stwierdził, że na opiekę nad dzieckiem wydaje ponad połowę dochodów gospodarstwa domowego.

„Rodziców, którzy chcą mieć więcej dzieci, nie stać na to” – powiedziała Joeli Brearley, dyrektor generalna i założycielka Pregnant then Screwed. „Bycie rodzicem jest wystarczająco trudne, ale posiadanie większej liczby dzieci oznacza poświęcenie dochodów, rodzenie dzieci przypomina finansowe samobójstwo. Jeśli nie będziemy ostrożni, rodzicielstwo będzie luksusem, a gospodarki nie będzie stać na zapłacenie takiej ceny”.

Wysokie koszty opieki nad dziećmi odegrały nawet rolę w nakłanianiu niektórych kobiet do wyboru aborcji zamiast ciąży. Ponad połowa (52,5%) matek, które dokonały aborcji, przyznała, że ​​głównym powodem przerwania ciąży był koszt opieki nad dzieckiem.

Wracać do pracy

Niektóre matki argumentowały, że powrót do pracy nie jest tego wart, ponieważ prawie wszystko, co zarobią, będą przeznaczane na opiekę nad dziećmi.

Po urodzeniu drugiego dziecka wróciła do pracy, ale musiała ją przerwać, bo przynosiła straty.

Jonathan

Ojciec dwójki dzieci

Według strony internetowej Moneyhelper.org.uk średni koszt posłania dziecka w wieku poniżej dwóch lat do żłobka w pełnym wymiarze godzin wynosi 14 030 funtów (16 380 euro) rocznie.

„Koszty pełnoetatowej opieki nad dziećmi są mniej więcej równe dochodom rodziców zatrudnionych za minimalną stawkę” – powiedział Jonathon z Lancashire na północ od Manchesteru.

„Po urodzeniu pierwszego dziecka żona próbowała wrócić do pracy. Koszty opieki nad dzieckiem pochłonęły jej cały dochód. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciła do pracy, ale była zmuszona ją rzucić, ponieważ pracowała w zakładzie pracy. spółka poniosła straty, mimo że otrzymała dofinansowanie na starsze dziecko i pełniła funkcję kierowniczą.

Samotni rodzice stają przed najtrudniejszym wyborem. „Chciałabym, żeby nie było pracy, bo samotnie wychowująca dziecko z problemami zdrowotnymi przez całe życie dosłownie nie możesz wygrać” – powiedziała TylkoGliwice Business jedna z matek o swoich doświadczeniach. „Szpital przydzielił mi pracownika socjalnego, kiedy mój syn doradził mi, jak sobie poradzić z finansami podczas pobytu na OIOM-ie. Gdybym nie oszczędzała, nie oszczędzała i nie znalazła sposobu na pracę, straciłabym dom , moja firma i ja nie mamy pojęcia, jak byśmy przetrwali – nie było to proste, ale potrzeby są nieuniknione i 17 lat później, pomimo horrendalnych kosztów opieki nad dziećmi (i innych kosztów) jako samotny rodzic, zawsze jesteśmy tutaj, aby powiedzieć historia.

Niektóre matki wracające do pracy mogły nie zrobić tego dla pieniędzy.

„Kiedy urodziłam syna, umieszczenie go w przedszkolu w celu powrotu do pracy dało mi całkowitą pensję w wysokości 150 funtów miesięcznie! Wróciłam, ale z własnej potrzeby społeczności, a nie pieniędzy” – powiedziała Rachel z Rachel Munt Coaching. Sprawy TylkoGliwice.

Mamy nie tylko kryzys kosztów życia, ale także kryzys kosztów pracy, który nieproporcjonalnie dotyka matki.

Joeliego Brearleya

Dyrektor generalny i założycielka firmy Pregnant then Screwed

Inna matka z Londynu postanowiła zamienić swoje trudności w szansę. „Mój mąż przez kilka lat zajmował się domem. Kiedy oboje pracowaliśmy na pełny etat, prowadzenie szkoły stało się niemożliwe – głównie ze względu na koszty, jakość i dostępność usług dyżurów telefonicznych” – powiedziała Rachel, 43, z Londynu, autorka aplikacji We Are Fetching. „Zrezygnowałem z pracy, aby stworzyć aplikację, która umożliwiłaby rodzicom kompleksowe zarządzanie opieką między przyjaciółmi i rodziną. Aplikacja komunikuje się również ze szkołą”.

Koszt to nie jedyny problem

Joeli Brearley, dyrektor generalna i założycielka Pregnant then Screwed, powiedziała: „Nie tylko mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia, ale także kryzysem kosztów pracy, który nieproporcjonalnie dotyka matki. »

Jedna trzecia rodziców musiała czekać ponad dziewięć miesięcy, aby zapewnić sobie miejsce w przedszkolu, a jedna trzecia (33,6%) matek nie była w stanie wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin ze względu na koszty opieki nad dzieckiem lub dostępność miejsc w żłobku. Liczba ta w porównaniu z 11,9% ojców.

Tymczasem 20% matek w Anglii stwierdziło, że nie mogą objąć wyższego stanowiska ze względu na koszty i dostępność opieki nad dziećmi – 8,8% ojców stwierdziło, że jest w tej samej sytuacji.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pregnant then Screwed (@pregnant_then_screwed)

Rząd zobowiązał się do obniżenia kosztów opieki nad dziećmi od 1 kwietnia, ale inne badanie przeprowadzone przez tę samą organizację charytatywną wykazało, że większość rodziców (70%) twierdzi, że koszty ostatnio wzrosły lub wkrótce wzrosną.

Jedna trzecia rodziców uprawnionych do nowego finansowania opieki nad dwulatkami rozważa rzucenie pracy lub skrócenie czasu pracy ze względu na niedawny wzrost kosztów opieki nad dziećmi. Twierdzą, że nowe finansowanie pozwoli im zaoszczędzić mniej niż 100 funtów miesięcznie.

Rodzice potrzebują większego wsparcia finansowego „od momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, aby uniknąć zmuszania ich do opuszczenia dotychczasowej pracy” – stwierdził Jonathon z Lancashire.