O nas
Kontakt

Jak zmiany klimatyczne wpływają na wiosenne kwiaty? Rzadki czeski gaj migdałowy kwitnie wcześnie

Laura Kowalczyk

A rare Czech almond grove blooms early after an unusually warm winter.

Dlaczego w Czechach rosną migdałowce i czy zmiany klimatyczne powodują, że kwitną zbyt wcześnie?

W rzadkim gaju migdałowym w Czechach po jednej z najcieplejszych zim w historii wykwitły wcześniej niż zwykle masy białych i różowych kwiatów.

W tym południowo-wschodnim zakątku środkowoeuropejskiego kraju, migdałowce kwitną zwykle jako jedne z pierwszych, na przełomie marca i kwietnia.

Jednak dopiero ponad dwa tygodnie na początku tego roku tłumy ludzi przybyły, aby podziwiać rzędy kwitnących drzew w najbardziej nieoczekiwanym miejscu.

Obszary uprawy migdałów obejmują Kalifornię, kraje Morza Śródziemnego, Chile i Australię. Republika Czeska, ze względu na chłodniejszy klimat, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

Wczesne kwiaty migdałowców są zagrożone przez mróz

Łagodne zimy nie są tu szkodliwe dla kwiatów, ale ujemne temperatury już tak.

„To naprawdę nic nadzwyczajnego” – powiedziała we wtorek Katerina Kopova o wczesnych kwiatach.

Kopova jest właścicielką lokalnej firmy rodzinnej, która wytwarza różne produkty z migdałów, w tym napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a także pomaga w utrzymaniu i rozwoju gaju.

„Pięć lat temu mieliśmy podobną sytuację. Ale oczywiście istnieje ryzyko przymrozków” – dodała. „Dzisiaj jesteśmy trochę zdenerwowani, ponieważ prognoza przewiduje, że temperatury będą poniżej zera, a kilka mroźnych poranków wystarczy, aby nie zebrać plonów”.

Jaka jest historia rzadkiego gaju migdałowego w Republice Czeskiej?

Sad na wzgórzu w pobliżu winnic nad miastem Hustopece powstał w czasie zimnej wojny, wkrótce po przejęciu władzy w Czechosłowacji przez komunistów w 1948 roku.

Za żelazną kurtyną panowały znaczne braki towarów z Zachodu, od bananów po migdały. Waluty państw komunistycznych nie były wymienialne, a borykająca się z trudnościami gospodarka nakazowa nie produkowała wystarczającej ilości przyzwoitych towarów, które można było sprzedać w zamian za twardą walutę.

Celem było wyhodowanie wystarczającej liczby migdałów, aby cała Czechosłowacja była samowystarczalna. Po wojnie Czechosłowacja importowała około 300 wagonów migdałów rocznie.

Ludzie cieszą się ciepłym dniem w kwitnącym gaju migdałowym w Hustopece, Czechy, 19 marca 2024 r.
Ludzie cieszą się ciepłym dniem w kwitnącym gaju migdałowym w Hustopece, Czechy, 19 marca 2024 r.

Eksperci uznali położenie na wzgórzu ze zboczem skierowanym na południe w pobliżu Hustopece, w którym panuje jeden z najcieplejszych klimatów w kraju, jako idealne miejsce do testowania różnych odmian w celu zapewnienia najlepszych możliwych zbiorów.

Do 1960 r. w gaju rosły około 50 000 drzew, zajmujących powierzchnię około 185 hektarów, co jest rzadkością w Europie Środkowej.

Migdały były wykorzystywane w fabryce czekolady i gdzie indziej, ale w latach 70. XX wieku wielkość gaju została znacznie zmniejszona z powodu niskiej produkcji. Zamiast tego posadzono tam morele, pospolitsze w Hustopecach.

Aksamitna rewolucja z 1989 r. obaliła reżim komunistyczny i oznaczała ostateczny cios dla gaju, gdy rynek został zalany migdałami z innych części świata.

Gaj migdałowy stał się hitem wśród turystów

Jakieś 15 lat temu uczniowie miejscowych szkół odkryli, że w miasteczku kryje się coś niezwykłego, i zachęcili ratusz do przejęcia zaniedbanej nieruchomości.

Dziś prawie 2000 drzew migdałowych kwitnących w dawnym gaju stało się popularnym miejscem wśród mieszkańców i atrakcją turystyczną.

„Nigdy nie było tu tak wielu ludzi” – powiedział Lukas Vitovsky, gość z pobliskiego Brna.

Gaj jest otwarty przez cały rok, a wiele osób odwiedza go również jesienią, aby zebrać migdały spadające z drzew.

To miejsce to nie tylko „przypomnienie historii i miejsce, w którym ludzie mogą się dobrze bawić” – stwierdziła Kopova, ale także można się czegoś nauczyć, ponieważ „wiele osób nie wie, jak wygląda migdał w łupinie”.