Stolica Austrii zajmuje wysokie miejsca w rankingach stabilności, opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji i infrastruktury.
Wiedeń od dawna jest synonimem sztuki, kultury i wyśmienitej kuchni.
Popularność austriackiej stolicy wśród turystów może świadczyć o jej długotrwałej reputacji jako miejsca piękna i rozrywki. W 2023 r. goście skorzystają z ponad 17 milionów noclegów, co niemal osiągnie poziom sprzed pandemii.
Dla ponad dwóch milionów mieszkańców obszaru metropolitalnego Wiednia miasto wyróżnia się między innymi przystępnością cenową, dostępem do opieki zdrowotnej i edukacji, porównywalnie niskimi czynszami i przestrzeniami zielonymi.
Właśnie dlatego już trzeci rok z rzędu miasto zostało uznane za „najbardziej przyjazne do życia” miasto świata, zgodnie z corocznym indeksem sporządzanym przez Economist Intelligence Unit (EIU), siostrzaną spółkę brytyjskiego magazynu The Economist.
Spośród 173 przeanalizowanych miast Europa znalazła się w pierwszej trójce: na drugim miejscu znalazła się Kopenhaga w Danii, a na trzecim Zurych w Szwajcarii.
Co sprawia, że Wiedeń jest tak przyjazny do życia?
Na czele rankingów EIU znajduje się nie tylko Wiedeń, ale także wskaźnik jakości życia Mercera, który od 10 lat plasuje Wiedeń na pierwszym miejscu, począwszy od 2023 r.
Miasto zostało również uznane za europejską stolicę demokracji w 2023 r. i zajęło drugie miejsce w badaniu jakości życia magazynu Monocle.
„Jeśli mówimy o ankietach przeprowadzonych przez firmę Mercer lub Economist Intelligence Unit, to bardzo wszechstronnie badają one takie czynniki, jak dostępność terenów zielonych w mieście, transport lub ogólnie infrastruktura” – powiedział TylkoGliwice Nikolaus Gräser, rzecznik Wiedeńskiej Izby Turystycznej.
„Myślę, że Wiedeń rzeczywiście spełnia wiele kryteriów, a jako osoba, która tu mieszka, Wiedeń jest miastem, w którym żyje się bardzo dobrze, po prostu sprawdza się bardzo dobrze” – powiedział. „Wiedeń doskonale łączy północnoeuropejską wydajność z południowoeuropejskim stylem życia, a to wiąże się z dużą ilością przyjemności. Nie chodzi tu o to, co możesz zrobić w mieście, ale o to, co chcesz robić”.
Jak działa ranking?
EIU ocenia „przeżywalność” za pomocą systemu ocen od zera do 100, biorąc pod uwagę 30 czynników, wszystkie w ramach jednej z pięciu kategorii: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Każdy czynnik jest określony jako akceptowalny, tolerowany, niewygodny, niepożądany lub nie do tolerowania.
Wyniki są zestawiane i ważone, aby zapewnić wynik końcowy, gdzie jeden jest uważany za nie do zniesienia, a 100 za idealny. Ocena żywotności jest przedstawiana zarówno jako wynik ogólny, jak i wynik dla każdej kategorii.
Niedrogie mieszkania
W porównaniu do stolic Londynu, Paryża i Berlina, Wiedeń jawi się jako jedno z niewielu miejsc, w których ceny czynszów utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie przez ostatnią dekadę, choć z czasem nadal rosły.
Według globalnej platformy wynajmu HousingAnywhere średni czynsz, łącznie z rachunkami, wynosi 570 euro za umeblowany pokój prywatny i 929 euro za umeblowany apartament typu studio, a średnia pensja po opodatkowaniu wynosi 34 188 euro rocznie (lub 2849 euro miesięcznie).
Wiedeń jest jednym z największych właścicieli nieruchomości w Europie — władze miasta są właścicielami około jednej czwartej zasobów mieszkaniowych miasta, obejmujących 220 000 mieszkań będących własnością miasta i 200 000 mieszkań spółdzielczych.
Władze miasta regulują również czynsze, tak więc według amerykańskiego Biura ds. Rozwoju Polityki i Badań żaden z mieszkańców nie płaci z tytułu czynszu więcej niż 20–25 procent dochodów gospodarstwa domowego, mieszkając w budynkach socjalnych.
Miasto może się również poszczycić niskimi wskaźnikami przestępczości, zajmując trzecie miejsce w Globalnym Indeksie Pokoju na rok 2024, przed Szwajcarią i Nową Zelandią.
Transport publiczny i tereny zielone
Według burmistrza Michaela Ludwiga, stały ranking Wiednia jako miasta zapewniającego doskonałe warunki do życia pokazuje, że jest ono dobrze funkcjonujące, na szczeblu centralnym podejmowane są rozsądne decyzje polityczne i jest gotowe na przyszłość.
„Wszyscy w naszym mieście korzystają z wysokiej jakości życia, stabilności i niezawodnej infrastruktury” – powiedział.
„Te osiągnięcia są zasługą nie tylko wszystkich, którzy na co dzień pracują dla tego miasta”.
Oficjalne statystyki miejskie mówią, że około 50 procent Wiednia zajmują tereny zielone, w tym parki i obszary zalesione.
W wielu winnicach uprawia się winogrona na wzgórzach otaczających miasto i do wszystkich można dojechać środkami transportu publicznego, który jest bardzo uczęszczany — tylko jedna trzecia mieszkańców miasta jeździ samochodem.
Według Wienera Liniena, miejskiego operatora transportu publicznego, z transportu publicznego korzysta codziennie 2,6 miliona osób, a na terenie miasta znajduje się ponad 100 stacji metra.
Jak podaje austriacki portal podróżniczy, około 73 procent osób dojeżdża do pracy komunikacją miejską, 44 procent idzie pieszo, 13 procent jeździ na rowerze, a tylko 33 procent samochodem.
W granicach miasta znajduje się 800 gospodarstw rolnych, a pod jurysdykcją Miejskiego Wydziału Parków i Ogrodów znajduje się prawie pół miliona drzew, dzięki czemu dostęp do przyrody jest niezwykle łatwy dla mieszkańców miasta.
Być może największym zielonym atutem miasta jest Wyspa Dunajska, która ma kształt sztucznej wyspy o długości 21 km, położonej pomiędzy brzegami Dunaju.
Pierwotnie zbudowany, aby zapobiec powodziom w mieście, obecnie pełni funkcję niedostępnego dla samochodów miejsca do uprawiania sportów wodnych i imprez, a metro kursuje bezpośrednio na wyspę.
„Jeśli lubisz sporty wodne, możesz pojechać na windsurfing w pobliżu wyspy Dunaju, są tam szlaki do uprawiania kolarstwa górskiego i pieszych wędrówek” – Gräser powiedział TylkoGliwice.
„A to wszystko w odległości 20 minut od światowej klasy kultury i kulinarnych rozkoszy i myślę, że to idealne połączenie na miejsce do życia”.