O nas
Kontakt

Jakie są w Europie zasady dotyczące noszenia ubrań związanych z religią w klasach?

Laura Kowalczyk

Jakie są w Europie zasady dotyczące noszenia ubrań związanych z religią w klasach?

Ponieważ w tym tygodniu Francja wprowadziła zakaz noszenia przez uczniów na zajęciach tradycyjnych, skromnych sukienek abai, przyglądamy się sytuacji w innych krajach europejskich.

Rząd francuski ogłosił w tym tygodniu, że w szkołach w imię sekularyzmu zostanie zakazany tradycyjny element ubioru, abaja – luźna sukienka, którą niektórzy muzułmańscy uczniowie zakładają na ubranie.

Minister edukacji Gabriel Attal ogłosił to prawie dwadzieścia lat po wprowadzeniu kolejnej ustawy, która ogranicza ubiór i symbole religijne we francuskich szkołach.

Jak zatem wygląda sytuacja w całej Europie? Czy uczniowie w innych krajach mają ograniczenia dotyczące tego, co mogą nosić w klasie, jeśli jest to strój tradycyjny lub religijny, taki jak nakrycia głowy sikhijskie lub muzułmańskie chusty na głowę?

Przyjrzeliśmy się bliżej:

Anglia

W Anglii zasady dotyczące mundurków ustalane są indywidualnie przez każdą szkołę. Jednakże ich zasady muszą być zgodne z Ustawą o prawach człowieka i Ustawą o równości, które chronią cechy związane z religią lub przekonaniami, rasą, płcią lub zdolnościami.

Na przykład za dyskryminację można uznać uniemożliwianie muzułmańskiej dziewczynie zakrywania włosów hidżabem lub zakaz noszenia fryzury związanej z określoną grupą etniczną lub narodową.

Udowodniona dyskryminacja może zostać uznana za niezgodną z prawem.

Prawa te można jednak zrównoważyć z innymi politykami szkoły. Krótko mówiąc, nie ma żadnych ogólnych zakazów, a uczniowie mogą kwestionować ograniczenia w indywidualnych przypadkach.

W 2021 roku dyrektor Pimlico Academy w Londynie został zmuszony do rezygnacji po tym, jak jego polityka dotycząca mundurków wywołała masowe strajki uczniów, którzy powszechnie uznali ją za rasistowską. Według doniesień zakazano kolorowych hidżabów i fryzur afro.

Zgodnie z radą brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: „Jeżeli szkoła ma uzasadniony powód do ograniczania wolności jednostki, na przykład promowanie spójności i porządku w szkole lub rzeczywiste względy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem, ograniczenie wolności danej osoby prawo do uzewnętrzniania swojej religii lub przekonań może być uzasadnione.”

„Szkoły powinny być wrażliwe na potrzeby różnych kultur, ras i religii oraz postępować rozsądnie, zaspokajając te potrzeby, bez narażania na szwank ważnych polityk szkolnych, takich jak bezpieczeństwo i dyscyplina w szkole” – dodaje.

Irlandia Północna ma taką samą politykę jak Anglia.

Niemcy

Kwestia noszenia religijnych nakryć głowy w Niemczech nadal wywołuje debaty i sprawy sądowe.

Ogólnie rzecz biorąc, od 2015 r. poszczególne kraje związkowe w Niemczech mogą same decydować, czy zezwolić na używanie symboli religijnych lub ubioru w swoich szkołach, czy też zakazać ich.

Oznacza to, że w zależności od tego, w której części Niemiec uczęszczasz do szkoły jako uczeń lub pracujesz w szkole jako nauczyciel, będą obowiązywać różne zasady.

Niektóre stany zdecydowały się zakazać noszenia hidżabu, podczas gdy inne zezwoliły na to z pewnymi ograniczeniami, takimi jak wymóg, aby twarz lub włosy były widoczne.

Co najmniej osiem stanów wprowadziło tak zwane „prawa o neutralności”, co oznacza, że ​​symbole religijne są zakazane w publicznych salach lekcyjnych, choć w wielu przypadkach zakaz nie obejmuje symboli chrześcijańskich.

W styczniu 2020 roku sąd w Hamburgu orzekł, że 16-letnia uczennica może nosić nikab w klasie. Odzież ta zakrywa całą głowę i twarz, pozostawiając odsłonięte tylko oczy.

Władze stwierdziły, że noszenie nikabu oznaczałoby, że uczennica nie byłaby w stanie w pełni komunikować się z nauczycielami lub innymi uczniami, ale sąd stwierdził, że wcale tak nie jest.

Wolność wyznania jest zapisana w konstytucji Niemiec, ale poszczególne stany i szkoły mogą również ustalać własne zasady dotyczące tego, co jest uważane za „właściwy strój” w klasie.

Visar Kryeziu/AP
PLIK: Muzułmanka z Kosowa uczestniczy w proteście przeciwko zakazowi noszenia chust w szkołach w stolicy Prisztinie w piątek, 8 października 2010 r.

Włochy

Pomimo wyboru zeszłej jesieni we Włoszech skrajnie prawicowego populistycznego rządu, we Włoszech toczy się niewiele lub nie toczy się żadna dyskusja publiczna lub polityczna na temat noszenia strojów religijnych w szkołach.

Przecież mówienie o zakazie noszenia hidżabów i chust, które uczniowie mogliby nosić ze względów religijnych, wywołałoby rozdźwięk, podczas gdy zakonnice uczące w wielu włoskich szkołach również często zakrywają głowy ze względów religijnych.

W 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że nie ma problemu z umieszczaniem przez państwo włoskie dużych krucyfiksów na ścianach klas szkolnych, stwierdzając, że „nie oznacza to procesu indoktrynacji”.

Sprawa trafiła do sądu po skargach, w których zarzucano, że umieszczanie krucyfiksu na ścianie szkół państwowych nie obejmuje wyznań innych wyznań. Sąd uznał, że tak nie jest.

Kosowo

W Kosowie, kraju z większością muzułmańską, od 2010 roku obowiązuje zakaz noszenia przez uczniów chust.

Grupy islamskie w tym kraju bałkańskim regularnie zwracały się o uchylenie przepisów zakazujących nakrywania głowy, nazywając to dyskryminacją, ostatnio w sierpniu ubiegłego roku, kierując bezpośredni apel do premiera Albina Kurtiego.

Szkocja

Uczniowie szkół podstawowych i średnich w Szkocji zazwyczaj noszą na zajęcia określony mundurek, a wymagania dotyczące elementów mundurka, w tym dozwolone kolory i krój spodni, spódnic i koszul, są ustalane przez poszczególne szkoły.

Jednak rząd Szkocji informuje TylkoGliwice, że „nie nakłada ograniczeń na strój religijny w szkołach”.

Mads Claus Rasmussen/AP
PLIK: Ludzie demonstrują w Kopenhadze w Danii, środa 1 sierpnia 2018 r. w związku z wprowadzeniem w życie nowego zakazu zakrywania twarzy.

Hiszpania

W Hiszpanii nie ma przepisów dotyczących noszenia islamskiej chusty w klasie.

Każdy region może decydować w sprawach edukacyjnych. Jeżeli nie ma mandatu regionalnego, szkoły same ustalają własne zasady dotyczące ubioru w ramach swojej autonomii. Dlatego w niektórych szkołach jest to zakazane, a w innych dozwolone.

Za ustawodawstwo odpowiadałoby Ministerstwo Edukacji, a źródła w tym ministerstwie zapewniły hiszpańską gazetę El Confidencial, że nie ma żadnych problemów ze współistnieniem, aby nawet myśleć o stanowieniu prawa w tej kwestii.

Jednakże krucyfiksy, które kiedyś widywano w hiszpańskich klasach, zostały zakazane. W 2010 roku ustawa o wolności wyznania rozwinęła „sekularyzm Hiszpanii”.

Stanowi ona: „W miejscach publicznych nie wolno eksponować symboli religijnych, z wyjątkiem tych, które mają ustawowo chronioną wartość historyczno-artystyczną, architektoniczną i kulturową”.

Szwecja

Pod koniec 2022 r. szwedzki Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że władze lokalne nie mają prawnych możliwości wprowadzenia zakazu noszenia chust lub podobnej odzieży w szkołach.

Trybunał stwierdził, że istniejące przepisy dotyczące wolności słowa chronią prawa uczniów do wyrażania swojej przynależności religijnej.

Sprawa miała miejsce, gdy dwie gminy chciały zakazać noszenia chust przez dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych do szóstej klasy. W jednym przypadku zakaz objąłby także nauczycieli.

W przeszłości szwedzki parlament również odrzucał propozycje wprowadzenia zakazu noszenia chust, a Komisja Konstytucyjna nie znalazła podstaw do wprowadzenia nowego ustawodawstwa, które zakazywałoby noszenia zasłon w społeczeństwie lub wykonywania przez dzieci niektórych czynności.

„Ograniczenie prawa do noszenia chusty ma wpływ na jednostki i dlatego stanowi ograniczenie wolności słowa” – stwierdził wówczas szwedzki minister sprawiedliwości w komunikacie prasowym.