O nas
Kontakt

Japończyk Riken Yamamoto zwycięzcą nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury 2024

Laura Kowalczyk

Riken Yamamoto, winner of the 2024 Pritzker Architecture Prize.

Japoński architekt Riken Yamamoto został uhonorowany Nagrodą Pritzkera, najwyższym wyróżnieniem w branży. Jego prace skupiają się na wspólnocie oraz na styku przestrzeni publicznej i prywatnej.

Japoński architekt Riken Yamamoto został laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2024, nagrody uznawanej na całym świecie za najwyższe wyróżnienie w architekturze.

78-letni Yamamoto jest znany ze swoich działań społecznych i dzieł architektonicznych łączących przestrzeń publiczną z prywatną, które często mają na celu łączenie różnych grup w środowiskach miejskich.

„Dla mnie rozpoznanie przestrzeni oznacza rozpoznanie całej społeczności” – powiedział Yamamoto. „Nadal możemy szanować wolność każdej jednostki, żyjąc razem w przestrzeni architektonicznej jako republika, wspierając harmonię między kulturami i fazami życia”.

Praca społeczna

Yamamoto definiuje wspólnotę jako „poczucie dzielenia się jedną przestrzenią”, dekonstruując tradycyjne pojęcia wolności i prywatności oraz odrzucając współczesne ideały, które sprowadzają mieszkanie do towaru i alienują ludzi od sąsiadów.

Jego kariera obejmuje pięć dekad i cztery kraje, realizując różnorodne projekty, od rezydencji prywatnych po mieszkania publiczne, szkoły podstawowe i budynki uniwersyteckie, instytucje, przestrzenie obywatelskie i planowanie miejskie.

Jian Wai SOHO (Pekin, Chińska Republika Ludowa, 2004), projekt: Riken Yamamoto.
Jian Wai SOHO (Pekin, Chińska Republika Ludowa, 2004), projekt: Riken Yamamoto.

„Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia dla rodzin, ale także społeczności, w których rodziny mogą żyć razem” – powiedział Tom Pritzker, prezes Fundacji Hyatt, która jest sponsorem nagrody. „Jego prace są zawsze związane ze społeczeństwem, pielęgnują hojność w duchu i honorują ludzką chwilę”.

Ostrożnie zacierając granicę między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, Yamamoto wnosi pozytywny wkład wykraczający poza cele, na rzecz społeczności. Jest architektem dodającym otuchy, który wnosi godność do codziennego życia.

Alejandro Aravena, przewodniczący jury i laureat Nagrody Pritzkera 2016

Do jego najbardziej znanych dzieł należą Uniwersytet Nagoya Zokei (Nagoya, Japonia, 2022), THE CIRCLE na lotnisku w Zurychu (Zurych, Szwajcaria, 2020), Biblioteka w Tianjin (Tianjin, Chiny, 2012), Jian Wai SOHO (Pekin, Chiny, 2004 ), Ecoms House (Tosu, Japonia, 2004).

Przejrzystość była głównym tematem prac Yamamoto i wykorzystywana jako narzędzie jednoczące, dzięki czemu osoby znajdujące się w środku mogą doświadczyć otoczenia, a osoby przechodzące obok mogą poczuć przynależność.

Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia, 1999) zaprojektowany przez Rikena Yamamoto.
Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia, 1999) zaprojektowany przez Rikena Yamamoto.

Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia, 1999) został pomyślany jako zbiór dziewięciu budynków połączonych tarasami, które stały się chodnikami. Przezroczyste bryły umożliwiają widok z jednej klasy do drugiej, ale także z jednego budynku do drugiego, zachęcając do interdyscyplinarnej nauki.

Muzeum Sztuki Yokosuka (Yokosuka, Japonia, 2006), zaprojektowane przez Rikena Yamamoto.
Muzeum Sztuki Yokosuka (Yokosuka, Japonia, 2006), zaprojektowane przez Rikena Yamamoto.

Muzeum Sztuki Yokosuka (Yokosuka, Japonia, 2006) zostało zaprojektowane z myślą o doświadczeniach użytkowników, zarówno jako cel podróży dla podróżników, jak i codzienny wytchnienie dla mieszkańców.

„Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebujemy w przyszłości miast, jest tworzenie poprzez architekturę warunków, które zwielokrotnią możliwości spotkań i interakcji między ludźmi” – powiedział Alejandro Aravena, przewodniczący jury i laureat Nagrody Pritzkera 2016.

„Starannie zacierając granicę między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, Yamamoto wnosi pozytywny wkład wykraczający poza cele, na rzecz społeczności. Jest architektem dodającym otuchy, który wnosi godność do codziennego życia. Normalność staje się niezwykła. Spokój prowadzi do świetności.”

Ecoms House (Tosu, Japonia, 2004), projekt: Riken Yamamoto.
Ecoms House (Tosu, Japonia, 2004), projekt: Riken Yamamoto.

Urodzony w Pekinie w 1945 roku, Yamamoto przeniósł się do Jokohamy w Japonii wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Jako dziecko mieszkał z rodziną w domu wzorowanym na tradycyjnym japońskim machiyaz apteką jego matki z przodu i pomieszczeniami mieszkalnymi z tyłu.

To ukształtowało jego wizję architektury jako skrzyżowania przestrzeni publicznej i prywatnej.

„Próg z jednej strony był dla rodziny, a z drugiej dla wspólnoty” – powiedział. „Usiadłem pomiędzy”.

Yamamoto studiował architekturę na Uniwersytecie Nihon i Uniwersytecie Sztuki w Tokio. Swoją praktykę Riken Yamamoto & Field Shop założył w 1973 roku.

Jest 53. laureatem Nagrody Architektonicznej Pritzkera i dziewiątym artystą pochodzącym z Japonii. Zostanie uhonorowany wiosną tego roku podczas ceremonii w Chicago w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych.