Pracownicy lotnisk i kolei ogłosili strajki zaledwie kilka dni po tym, jak podobne strajki spowodowały zakłócenia w całych Niemczech.
W tym tygodniu Niemcy ponownie staną w obliczu chaosu w podróżowaniu, ponieważ wielu pracowników kolei i lotnisk planuje strajki.
W poniedziałek i wtorek krajowy związek związkowy GDL rozpocznie strajk. Reprezentują maszynistów zarówno pociągów pasażerskich, jak i towarowych. Maszyniści pociągów towarowych wyjdą z pracy w poniedziałek o godzinie 18:00 czasu lokalnego, a we wtorek o 2:00 czasu lokalnego dołączą do nich maszyniści pociągów pasażerskich Deutsche Bahn.
W innych miejscach strajk związku personelu pokładowego Lufthansy spowoduje zakłócenia na dwóch najbardziej ruchliwych lotniskach w Niemczech, we Frankfurcie i Monachium.
Strajk, który odbędzie się we wtorek i środę, dotknie zarówno Lufthansę, jak i jej tanią spółkę zależną Cityline.
Strajki w sieci kolejowej i lotniczej w Niemczech następują po niedawnych, podobnie destrukcyjnych strajkach w kraju.
Dlaczego niemieccy maszyniści strajkują?
GDL wezwała do podjęcia nowej akcji protestacyjnej w ramach długiego i zawziętego sporu z państwowym głównym operatorem kolejowym w sprawie godzin pracy i płacy.
Strajk ogłoszono w niedzielny wieczór – zgodnie z ogłoszeniem związku z zeszłego tygodnia, że nie będzie on już informował o strajku z 48-godzinnym wyprzedzeniem.
Nastąpiło to po 1,5-dniowym strajku w zeszłym tygodniu, w wyniku którego żadna ze stron nie podjęła uchwały.
GDL domaga się skrócenia czasu pracy z 38 do 35 godzin tygodniowo bez obniżania wynagrodzeń.
W trakcie tygodni rozmów między obiema stronami moderatorzy sugerowali skrócenie czasu pracy z 38 do 36 godzin do 2028 r., ale propozycja ta nie zadowoliła związku.
Zażądali nowej oferty do niedzielnego wieczoru, która nie nadeszła.
Minister transportu kraju skrytykował to działanie.
Volker Wissing powiedział gazecie Bild: „Strajk zamiast negocjacji jest nieodpowiedzialny”.
Minister naciskał także na GDL, aby wznowiła rozmowy i stwierdził, że należy wszcząć formalne postępowanie arbitrażowe.
Przewodniczący GDL Claus Weselsky „coraz bardziej przekracza granicę” – dodał Wissing.
Spór z Deutsche Bahn nie dotknie jednak wszystkich regionalnych usług kolejowych w Niemczech, gdyż niektóre z nich obsługiwane są przez prywatnych operatorów.
Które lotniska w Niemczech dotkną strajki?
We Frankfurcie i Monachium, dwóch najbardziej ruchliwych lotniskach w Niemczech, we wtorek i środę pogrąży się chaos po tym, jak Niezależna Organizacja Stewardów (UFO) wezwała do nowych strajków.
Lufthansa twierdzi, że problem prawdopodobnie dotknie około 100 000 podróżnych, a oświadczenie niemieckiego związku zawodowego następuje kilka dni po ogłoszeniu przez przewoźnika rekordowych zysków za rok 2023.
Strajk będzie miał efekt domina na wszystkich odlotach z lotniska we Frankfurcie we wtorek i wszystkich lotach z Monachium w środę w godzinach od 4:00 do 23:00.
Związek twierdzi, że pasażerowie podróżujący Lufthansą i jej partnerem Cityline będą musieli zmierzyć się z zakłóceniami.
Dlaczego personel pokładowy Lufthansy odchodzi?
UFO wzywa do 15-procentowej podwyżki płac i wypłaty rekompensaty za inflację w wysokości 3000 euro. Jeśli zostanie wydana decyzja, skorzysta na tym 18 000 członków Lufthansy i 1000 członków Cityline.
Związek twierdzi, że ponad 96 procent jego członków głosowało za akcją strajkową.
W zeszłym tygodniu Lufthansa ogłosiła, że jej zyski w 2023 roku podwoiły się i osiągnęły 1,67 miliarda euro w porównaniu z rokiem poprzednim.
UFO twierdzi, że personel pokładowy nie widział jeszcze żadnych korzyści z tych zwiększonych zysków.
W tym tygodniu strajki mają miejsce po podobnych strajkach w ubiegły czwartek i piątek.
Opóźnienia i odwołania lotów dotknęły około 200 000 pasażerów po strajku personelu naziemnego Lufthansy w Niemczech.
25 000 pracowników naziemnych pod przewodnictwem związku Ver.di zażądało podwyżki płac o 12,5%, czyli co najmniej 500 euro więcej miesięcznie, a także premii z tytułu inflacji.
Lufthansa odrzuciła tę propozycję i zaproponowała podwyżkę o co najmniej 10 procent.
Ver.di jednak odrzucił ofertę, twierdząc, że to nie wystarczy, a personel naziemny ledwo zarabia minimalną stawkę pomimo ogromnych zysków linii.
Jak dowiedzieć się, czy Twój lot Lufthansą został odwołany?
W oświadczeniu Lufthansa czytamy: „Pasażerowie, których dotknie nieprawidłowość, otrzymają informację o możliwościach odwołania lotu i zmiany rezerwacji e-mailem lub w aplikacji Lufthansy”.
Upewnij się, że dane kontaktowe w Twojej rezerwacji są aktualne, aby linia lotnicza mogła łatwo się z Tobą skontaktować.
Radzą pasażerom sprawdzanie tej strony w ich witrynie internetowej w celu uzyskania aktualizacji.
Możesz także śledzić konto X Lufthansy, aby uzyskać dalsze aktualizacje.
Jeśli kontaktujesz się z Lufthansą za pośrednictwem X, dawniej Twittera, powinieneś zapoznać się z oświadczeniem wydanym przez linię lotniczą:
„Uważaj na fałszywe konta, które wyglądają na konta Lufthansy lub pracowników Lufthansy udających, że mogą Ci pomóc.
Zawsze sprawdzaj, czy odpowiedź pochodzi z jednego z oficjalnych kont Lufthansy dostępnych tutaj http://ti.lh.com/9eMB i pamiętaj, że nie oferujemy pomocy za pośrednictwem WhatsApp pomimo twierdzeń o fałszywych profilach użytkowników. Jeśli chcesz zwrócić się o pomoc, możesz to zrobić za pośrednictwem następującej strony http://ti.lh.com/Mcbe.
Strajk Lufthansy: czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy?
Lufthansa stwierdziła: „Loty odwołane z powodu strajku można bezpłatnie zmienić na http://lufthansa.com, w aplikacji Lufthansa lub w centrach obsługi”.
Mówią też: „Z powodu strajku stanowiska zmiany rezerwacji niestety nie są obsadzone”.
Jeśli Twój lot jest krajowy, możesz otrzymać voucher na równoważną podróż pociągiem za pośrednictwem strony internetowej Lufthansy.
Zgodnie z przepisami UE masz prawo do pełnego zwrotu kosztów w przypadku odwołania lotu.