O nas
Kontakt

Strajki w Niemczech: Odwoływanie lotów i pociągów powoduje chaos w podróżowaniu w związku z odejściem związków zawodowych

Laura Kowalczyk

Lufthansa aircrafts parked at the airport in Frankfurt, Germany on Thursday - Frankfurt and Munich airports will face similar distruption this week

Pracownicy lotnisk i kolei ogłosili strajki zaledwie kilka dni po tym, jak podobne strajki spowodowały zakłócenia w całych Niemczech.

W tym tygodniu Niemcy ponownie staną w obliczu chaosu w podróżowaniu, ponieważ wielu pracowników kolei i lotnisk planuje strajki.

W poniedziałek i wtorek krajowy związek związkowy GDL rozpocznie strajk. Reprezentują maszynistów zarówno pociągów pasażerskich, jak i towarowych. Maszyniści pociągów towarowych wyjdą z pracy w poniedziałek o godzinie 18:00 czasu lokalnego, a we wtorek o 2:00 czasu lokalnego dołączą do nich maszyniści pociągów pasażerskich Deutsche Bahn.

W innych miejscach strajk związku personelu pokładowego Lufthansy spowoduje zakłócenia na dwóch najbardziej ruchliwych lotniskach w Niemczech, we Frankfurcie i Monachium.

Strajk, który odbędzie się we wtorek i środę, dotknie zarówno Lufthansę, jak i jej tanią spółkę zależną Cityline.

Strajki w sieci kolejowej i lotniczej w Niemczech następują po niedawnych, podobnie destrukcyjnych strajkach w kraju.

Dlaczego niemieccy maszyniści strajkują?

GDL wezwała do podjęcia nowej akcji protestacyjnej w ramach długiego i zawziętego sporu z państwowym głównym operatorem kolejowym w sprawie godzin pracy i płacy.

Strajk ogłoszono w niedzielny wieczór – zgodnie z ogłoszeniem związku z zeszłego tygodnia, że ​​nie będzie on już informował o strajku z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Nastąpiło to po 1,5-dniowym strajku w zeszłym tygodniu, w wyniku którego żadna ze stron nie podjęła uchwały.

GDL domaga się skrócenia czasu pracy z 38 do 35 godzin tygodniowo bez obniżania wynagrodzeń.

Pociągi stoją zaparkowane przed głównym dworcem kolejowym we Frankfurcie w Niemczech w ramach zeszłotygodniowych strajków
Pociągi stoją zaparkowane przed głównym dworcem kolejowym we Frankfurcie w Niemczech w ramach zeszłotygodniowych strajków

W trakcie tygodni rozmów między obiema stronami moderatorzy sugerowali skrócenie czasu pracy z 38 do 36 godzin do 2028 r., ale propozycja ta nie zadowoliła związku.

Zażądali nowej oferty do niedzielnego wieczoru, która nie nadeszła.

Minister transportu kraju skrytykował to działanie.

Volker Wissing powiedział gazecie Bild: „Strajk zamiast negocjacji jest nieodpowiedzialny”.

Minister naciskał także na GDL, aby wznowiła rozmowy i stwierdził, że należy wszcząć formalne postępowanie arbitrażowe.

Przewodniczący GDL Claus Weselsky „coraz bardziej przekracza granicę” – dodał Wissing.

Spór z Deutsche Bahn nie dotknie jednak wszystkich regionalnych usług kolejowych w Niemczech, gdyż niektóre z nich obsługiwane są przez prywatnych operatorów.

Które lotniska w Niemczech dotkną strajki?

We Frankfurcie i Monachium, dwóch najbardziej ruchliwych lotniskach w Niemczech, we wtorek i środę pogrąży się chaos po tym, jak Niezależna Organizacja Stewardów (UFO) wezwała do nowych strajków.

Lufthansa twierdzi, że problem prawdopodobnie dotknie około 100 000 podróżnych, a oświadczenie niemieckiego związku zawodowego następuje kilka dni po ogłoszeniu przez przewoźnika rekordowych zysków za rok 2023.

Strajk będzie miał efekt domina na wszystkich odlotach z lotniska we Frankfurcie we wtorek i wszystkich lotach z Monachium w środę w godzinach od 4:00 do 23:00.

Związek twierdzi, że pasażerowie podróżujący Lufthansą i jej partnerem Cityline będą musieli zmierzyć się z zakłóceniami.

W ubiegły czwartek pasażerowie czekają przy stanowisku odprawy Lufthansy na lotnisku w Monachium w Niemczech
W ubiegły czwartek pasażerowie czekają przy stanowisku odprawy Lufthansy na lotnisku w Monachium w Niemczech

Dlaczego personel pokładowy Lufthansy odchodzi?

UFO wzywa do 15-procentowej podwyżki płac i wypłaty rekompensaty za inflację w wysokości 3000 euro. Jeśli zostanie wydana decyzja, skorzysta na tym 18 000 członków Lufthansy i 1000 członków Cityline.

Związek twierdzi, że ponad 96 procent jego członków głosowało za akcją strajkową.

W zeszłym tygodniu Lufthansa ogłosiła, że ​​jej zyski w 2023 roku podwoiły się i osiągnęły 1,67 miliarda euro w porównaniu z rokiem poprzednim.

UFO twierdzi, że personel pokładowy nie widział jeszcze żadnych korzyści z tych zwiększonych zysków.

W tym tygodniu strajki mają miejsce po podobnych strajkach w ubiegły czwartek i piątek.

Opóźnienia i odwołania lotów dotknęły około 200 000 pasażerów po strajku personelu naziemnego Lufthansy w Niemczech.

25 000 pracowników naziemnych pod przewodnictwem związku Ver.di zażądało podwyżki płac o 12,5%, czyli co najmniej 500 euro więcej miesięcznie, a także premii z tytułu inflacji.

Lufthansa odrzuciła tę propozycję i zaproponowała podwyżkę o co najmniej 10 procent.

Ver.di jednak odrzucił ofertę, twierdząc, że to nie wystarczy, a personel naziemny ledwo zarabia minimalną stawkę pomimo ogromnych zysków linii.

Jak dowiedzieć się, czy Twój lot Lufthansą został odwołany?

W oświadczeniu Lufthansa czytamy: „Pasażerowie, których dotknie nieprawidłowość, otrzymają informację o możliwościach odwołania lotu i zmiany rezerwacji e-mailem lub w aplikacji Lufthansy”.

Upewnij się, że dane kontaktowe w Twojej rezerwacji są aktualne, aby linia lotnicza mogła łatwo się z Tobą skontaktować.

Radzą pasażerom sprawdzanie tej strony w ich witrynie internetowej w celu uzyskania aktualizacji.

Możesz także śledzić konto X Lufthansy, aby uzyskać dalsze aktualizacje.

Jeśli kontaktujesz się z Lufthansą za pośrednictwem X, dawniej Twittera, powinieneś zapoznać się z oświadczeniem wydanym przez linię lotniczą:

„Uważaj na fałszywe konta, które wyglądają na konta Lufthansy lub pracowników Lufthansy udających, że mogą Ci pomóc.

Zawsze sprawdzaj, czy odpowiedź pochodzi z jednego z oficjalnych kont Lufthansy dostępnych tutaj http://ti.lh.com/9eMB i pamiętaj, że nie oferujemy pomocy za pośrednictwem WhatsApp pomimo twierdzeń o fałszywych profilach użytkowników. Jeśli chcesz zwrócić się o pomoc, możesz to zrobić za pośrednictwem następującej strony http://ti.lh.com/Mcbe.

Strajk Lufthansy: czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy?

Lufthansa stwierdziła: „Loty odwołane z powodu strajku można bezpłatnie zmienić na http://lufthansa.com, w aplikacji Lufthansa lub w centrach obsługi”.

Mówią też: „Z powodu strajku stanowiska zmiany rezerwacji niestety nie są obsadzone”.

Jeśli Twój lot jest krajowy, możesz otrzymać voucher na równoważną podróż pociągiem za pośrednictwem strony internetowej Lufthansy.

Zgodnie z przepisami UE masz prawo do pełnego zwrotu kosztów w przypadku odwołania lotu.