O nas
Kontakt

Japonia po raz trzeci wstrzymuje się z misją lądowania na Księżycu ze względu na warunki pogodowe

Laura Kowalczyk

Japonia po raz trzeci wstrzymuje się z misją lądowania na Księżycu ze względu na warunki pogodowe

Japonia chce być piątym krajem, który wyląduje statek kosmiczny na Księżycu, ale będzie musiała poczekać jeszcze trochę.

Japonia ma ambicje być piątym krajem, który wyląduje statek kosmiczny na Księżycu, ale proponowana misja została przełożona po raz trzeci.

Japońska agencja kosmiczna (Jaxa) zamierzała wysłać na Księżyc rakietę H2-A z lądownikiem księżycowym w poniedziałek, ale złe warunki pogodowe uniemożliwiły start.

Nie ustalono jeszcze nowej daty tak zwanej misji „Moon Sniper”, która obejmuje japońską rakietę przenoszącą lądownik księżycowy o nazwie Smart Lander for Investigating the Moon (SLIM).

Misję odwołano w ostatniej chwili przed startem z bazy startowej Jaxy w Tanegashimie, w południowo-zachodniej części kraju.

Odliczanie trwało co najmniej 30 minut przed startem, ale firmy Jaxa i Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odpowiedzialne za start oświadczyły, że misja została odwołana z powodu silnego wiatru na dużej wysokości.

Jeśli chodzi o następny termin misji, sprawdzenie warunków pogodowych zajmie „co najmniej trzy dni” – wyjaśnił na konferencji prasowej Tatsuru Tokunaga, kierownik startu MHI.

Japonia chce przetestować swoją precyzyjną technologię lądowania na Księżycu, starając się, aby statek wylądował nie dalej niż 100 metrów od celu, a nie jak zwykle kilka kilometrów.

Na pokładzie ma także znaleźć się XRISM, satelita opracowany wspólnie przez Jaxę, NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) na potrzeby misji obrazowania rentgenowskiego i spektroskopii.

W zeszłym tygodniu Indie pomyślnie wylądowały na Księżycu ze swoim pierwszym statkiem kosmicznym. Wcześniej tylko Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Chiny pomyślnie wylądowały na Księżycu.

Nowa próba Rosji właśnie się nie powiodła: 19 sierpnia sonda Łuna-25 uderzyła w powierzchnię Księżyca.

Japonia podjęła już w listopadzie ubiegłego roku próbę wylądowania minisondy na Księżycu na pokładzie amerykańskiej misji Artemis 1. Jednak komunikacja z Omotenashi (co po japońsku oznacza „gościnność”) została utracona wkrótce po wyrzuceniu sondy w przestrzeń kosmiczną z powodu awarii baterii.

W kwietniu tego roku młodej japońskiej prywatnej firmie ispace nie udało się wylądować modułu Hakuto-R, który prawdopodobnie również rozbił się na powierzchni Księżyca.