O nas
Kontakt

Japońskie kawiarnie ze świniami: gdzie się znajdują, ile kosztują i czy są etyczne?

Laura Kowalczyk

‘Each pig is unique’: Inside the quirky Japanese café pulling in tourists.

To najnowsza z serii kawiarni ze zwierzętami, które pojawiły się w Japonii, w tym z sowami, jeżami, a nawet wężami.

Kawiarnie ze świniami to najnowszy trend przyciągający turystów w Japonii.

Zaskakująco ciche, czyste i towarzyskie zwierzęta wywołują uśmiech na twarzach ludzi w tokijskiej kawiarni Mipig Café.

„Było cudownie. Bardzo relaksujący i przyjemny” – powiedział Brad Loomis, inżynier oprogramowania z Waszyngtonu, odwiedzający go ze swoją 21-letnią córką Paige.

Niedawnego ranka byli wśród kilkudziesięciu klientów, którzy robili sobie selfie i uśmiechali się szeroko. Świnie, miniaturowa rasa, kłusowały po pokoju, szukając przytulnych kolan, do których można by się przytulić.

Gdzie są japońskie kawiarnie ze świniami?

Mipig Café w modnym Harajuku jest jedną z 10 takich kawiarni ze świniami, które operator otworzył w całej Japonii.

Mipig Café w modnym Harajuku jest jedną z 10 takich kawiarni ze świń, które operator otworzył w całej Japonii, w tym jedną na najbardziej wysuniętej na północ głównej wyspie Hokkaido i drugą w Fukuoce na południowej wyspie Kyushu.

Pierwszy z nich został otwarty w Tokio w 2019 r. Prace nad dwoma kolejnymi trwają jeszcze w tym roku.

„Każda świnia jest wyjątkowa. Każdy ma swoją osobowość. Można zauważyć, że jeden może być uparty, a inny łagodny” – powiedziała Shiho Kitagawa, dyrektor w Mipig, która nazywa świnie „buta-san”, używając tytułu grzecznościowego.

Zwierzęta, zwane „mikroświniami”, nawet jako dorosłe nie są większe od psa corgi. W kawiarniach można też znaleźć urocze świnki wielkości pudli zabawkowych.

W kącie kawiarni stał automat z napojami, ale mało kto zadał sobie trud, żeby się napić, był zbyt zajęty świniami.

Kawiarnie z małymi mikroświnkami cieszą się dużą popularnością wśród turystów w Japonii.

Kawiarnie z małymi mikroświnkami cieszą się dużą popularnością wśród turystów w Japonii.

Ile kosztuje wizyta w kawiarni ze świniami?

Klienci płacą 2200 jenów (14 euro) za pierwsze 30 minut w towarzystwie świń. Wymagana jest rezerwacja.

Zagraniczni turyści odwiedzający kawiarnię twierdzili, że dowiedzieli się o tym z Instagrama i innych mediów społecznościowych. Kawiarnia nie inwestuje w reklamę.

Twierdzą, że podczas swojej podróży do Japonii uwzględnili wizytę wraz z typowymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak starożytna stolica Kioto.

Klienci bawią się mikroświnkami w kawiarni Mipig, 24 stycznia 2024 r. w Tokio.

Australijczyk Ben Russell uśmiechnął się, gdy świnia w końcu wspięła mu się na kolana. Chociaż było to jego pierwsze spotkanie z prawdziwą świnią, stwierdził, że zawsze były to jego ulubione zwierzęta, chociaż nie był pewien dokładnie dlaczego.

Sophie Mo’unga z Nowej Zelandii w Japonii z mężem i dwójką dzieci zrobiła furorę wśród świń, a kilka z nich walczyło o jej kolana.

„Byli uroczy. Myślę, że wszyscy ogrzewali się nawzajem” – powiedziała.

Czy japońskie kawiarnie dla zwierząt są etyczne?

Kawiarnia dla świń to najnowsza z serii kawiarni ze zwierzętami, które pojawiły się w Japonii, w tym z sowami, jeżami, ptakami, a nawet wężami.

Niektórzy ludzie zadali pytania etyczne dotyczące tego, czy zwierzętom podoba się to doświadczenie tak samo jak ludziom.

„To musi być stresujące być dotykanym i pieszczonym przez grupę nieznajomych” – stwierdziła Sachiko Azuma, szefowa organizacji PEACE z siedzibą w Tokio, organizacji Put an End to Animal Cruelty and Exploitation.

„Zwierzęta stały się narzędziami do zarabiania pieniędzy” – stwierdziła. Jej grupa sprzeciwia się głównie eksperymentom na zwierzętach i „małym ogrodom zoologicznym”.

Kawiarnie są zazwyczaj małe i nie zapewniają wystarczającego naturalnego środowiska dla kotów i małych świnek, a te, w których łapane są dzikie zwierzęta, są odrażające, stwierdził Azuma.

Popiera kawiarnie prowadzone przez schroniska, które próbują znaleźć właścicieli porzuconych zwierząt.

Czy odwiedzanie kawiarni dla zwierząt przynosi korzyści zdrowotne?

Mikroświnki wspinają się na kolana ludzi w tokijskiej kawiarni Mipig Café.

Dr Bruce Kornreich, profesor nauk klinicznych w College of Veterinary Medicine na Uniwersytecie Cornell w Ithaca w stanie Nowy Jork, powiedział, że interakcja ze zwierzętami może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć bóle głowy oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Poprawia także samopoczucie i pomaga radzić sobie ze stresem – dodał.

„Jak oni to robią, nie jestem pewien, czy znamy odpowiedź” – powiedział Kornreich, który jest również częścią Centrum Zdrowia Kotów Cornell, które opowiada się za badaniami nad dobrostanem kotów.

„Istnieje coraz więcej dowodów na to, że obcowanie ze zwierzętami domowymi i ich posiadanie może zapewnić ludziom korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego” – powiedział w wywiadzie dla Zoom.

Nawet w przypadku psów nie jest jasne, czy spacery z psem pomagają zdrowiu właściciela, czy też przebywanie w obecności przyjaznego zwierzęcia.

Cokolwiek to jest, w przypadku psów lub świń ludzie są uspokojeni i szczęśliwi.

„Bardzo urocze i bardzo śpiące” – powiedziała Paige Loomis o świniach. „Usypiali mnie.”