Zdobywczyni Oscara francuska aktorka przejmuje obowiązki polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która była pierwszą kobietą prezesem EFA.
Francuska aktorka Juliette Binoche (Trois Couleurs: Bleu, Angielski pacjent, Smak rzeczy) zostanie kolejnym prezesem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowejnastępczyni polskiej reżyserki Agnieszki Holland (Europo, Europo, Trop, Zielona granica), która planuje w pełni poświęcić swój czas kręceniu filmów.
Binoche został jednomyślnie zaproponowany przez członków zarządu po tym, jak Holland zdecydował się ustąpić.
Holland stwierdził: „Nie jestem osobą, którą łatwo ustąpić, ale doszedłem do wniosku, że jestem przede wszystkim filmowcem. I na tym chcę się skupić w nadchodzących latach.”
Najnowszy film Hollanda, Zielona granicazdobył w zeszłym roku Nagrodę Specjalną Jury w Wenecji i przygotowuje się do rozpoczęcia zdjęć do swojego filmu biograficznego o Kafce, Franciszek.
Przeprowadziliśmy wywiad z Holandią na ostatnich Europejskich Nagrodach Filmowych – europejskim odpowiedniku Oscarów – o czym rozmawiać Zielona granica (jeden z jej najwspanialszych filmów w dotychczasowej historii) oraz obecny stan europejskiego kinaponieważ według organizacji rola prezesa EFA nie tylko „ucieleśnia to, co pragnie reprezentować Akademia”, ale także reprezentuje interesy europejskiego przemysłu filmowego.
W swoim niedawnym oświadczeniu Holland dodała: „Zawsze czułem się zaszczycony pełnieniem funkcji prezesa Europejskiej Akademii Filmowej po przejęciu obowiązków od Wima Wendersa, który poszedł w ślady Ingmara Bergmana. Ale dla mnie nadszedł czas, aby odejść. Świadomość, że Juliette Binoche jest gotowa przejąć pałeczkę, utwierdza mnie w przekonaniu, że jest to decyzja podjęta we właściwym momencie”.
Holland, która w 2021 roku została prezesem EFA, była pierwszą kobietą przewodniczącą zarządu. Zastąpiła niemieckiego reżysera Wima Wendersa, z którym również niedawno przeprowadziliśmy wywiad do swojego najnowszego filmu Idealne dnii który był drugim w historii prezesem EFA, zastępując w 1996 roku założyciela – szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana.
Mike Downey, obecny prezes zarządu i dyrektor generalny Akademii Matthijs Wouter Knol, tak skomentowali Holandię: „Chcemy spełnić życzenie Agnieszki Holland i całkowicie rozumiemy, że obowiązki poza tworzeniem filmów, niezależnie od tego, jak inspirujące i ważne, mogą czasem stać na przeszkodzie tworzenie sztuki. Taka decyzja uświadamia nam także, jak wiele zawdzięczamy pracy Agnieszki Holland dla naszej instytucji.”
„W imieniu Europejskiej Akademii Filmowej dziękujemy jej za ogromne wsparcie, siłę i silną wizję we wszystkich funkcjach, które pełniła w strukturach Akademii. Bez tego praca wykonana w ostatnich latach nie byłaby taka sama – i na pewno nie byłaby tak przyjemna.
Nominacja Binoche oficjalnie rozpoczyna się 1 maja 2024 r.
Jest jedyną kobietą, która zdobyła nagrody dla najlepszej aktorki na wszystkich trzech najważniejszych europejskich festiwalach filmowych – zdobywając Puchar Volpi w Wenecji Trois Couleurs: Bleu w 1993 r. Srebrny Niedźwiedź Berlina za Angielski pacjent w 1996 r. (za rolę, która przyniosła jej także Oscara w 1997 r. dla najlepszej aktorki drugoplanowej) oraz Złotą Palmę w Cannes za Certyfikowana kopia (2010).
Aktorkę można obecnie oglądać na premierze w Cannes Smak rzeczya także limitowany serial Apple TV+ The New Look, w którym gra Coco Chanel u boku Bena Mendelsohna.