O nas
Kontakt

Już pierwszego dnia rozpocznie się Wielki Szlem Judo w Baku

Laura Kowalczyk

Tara Babulfath (SWE) winning her semi-final.

Nie można było zignorować rozwoju młodej Szwedki, Tary Babulfath, uczennicy pierwszego roku, która miała zaledwie 18 lat. Jej złoty medal w Baku był po prostu oszałamiający.

Ponieważ podróż na letnie igrzyska olimpijskie nabiera tempa, Międzynarodowa Rodzina Judo ponownie odwiedziła Azerbejdżan na 10. edycji Wielkiego Szlema w Baku.

Wydarzenie otworzyli Wiceminister Młodzieży i Sportu Azerbejdżanu Mariana Vasileva, Prezydent Azerbejdżańskiej Federacji Judo Rashad Nabiyev oraz Prezydent Międzynarodowej Federacji Judo Marius Vizer.

Obecny numer jeden na świecie i obecna mistrzyni świata Christa Deguchi zdobyła tytuł Baku w wadze -57 kg. Jej przeciwniczka w finale, obecna mistrzyni olimpijska Nora Gjakova, nie mogła wystąpić w zawodach z powodu kontuzji.

Została odznaczona złotym medalem przez Prezydenta Międzynarodowej Federacji Judo Mariusa Vizera.

Ważący -60 kg Ramazan Abdulaev był zachwycony utrzymaniem tytułu z zeszłorocznego Wielkiego Szlema w Baku, po zaciętej walce w finale z obecnym mistrzem Europy Luką Mkheidze po tym, jak uznano, że Francuz rzucił nielegalnie głową.

Został odznaczony medalem przez Azera Alijewa, Sekretarza Generalnego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Azerbejdża.

Przy wadze -48 kg była to walka między młodością a doświadczeniem, gdy wschodząca gwiazda Szwecji Tara Babulfath zmierzyła się z pięciokrotną finalistką Wielkiego Szlema Milicą Nikolic i pięciokrotną finalistką Wielkiego Szlema. To nastolatka zwyciężyła, a Babulfath rzuciła i zapewniła sobie chwyt, zdobywając swój pierwszy medal w World Judo Tour.

„Lubię, gdy ludzie tam są i krzyczą. Daje to dużo pewności siebie i jesteś bardzo szczęśliwy, więc jestem z siebie dumny i mam wokół siebie niesamowity zespół – niesamowity” – powiedział Babulfath.

Zastępca Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Republiki Azerbejdżanu Madat Gulijew był obecny, aby wręczyć medal.

Ważący -66 kg Hiszpan Alberto Gaitero Martin pokazał swoje doskonałe umiejętności pracy w parterze, dwukrotnie uwalniając nogę i przytrzymując Daikii Boubę z Francji.

Ćwierćfinałowe zwycięstwo Gaitero Martina.
Ćwierćfinałowe zwycięstwo Gaitero Martina.

Medale wręczył wiceprzewodniczący Narodowego Komitetu Olimpijskiego Azerbejdżanu Chingiz Huseynzade.

„W wielu krajach w tym regionie panuje naprawdę dobra atmosfera i lubię tu walczyć – walczę tu od wielu lat i to jest mój pierwszy medal w Baku” – powiedział Martin.

Finałem kategorii -52 kg był pojedynek supergwiazd, w którym Odette Giuffrida pokonała Diyorę Keldiyorovą. Para walczyła zaciekle, ale to Keldiyorova zwyciężyła, pokonując Włoszkę, zdobywając wynik waza-ari i jej piąty tytuł Wielkiego Szlema.

Medale otrzymała z rąk wiceministra ds. młodzieży i sportu Azerbejdżanu Mariany Vasilevy.

Brązowy medal dla lokalnej drużyny Azerbejdżanu zdobył Balabay Aghayev.