O nas
Kontakt

Kiedy kryzys nie jest kryzysem? Przedsiębiorcy uczestniczący w Europejskim Zgromadzeniu MŚP szukają pozytywnych rozwiązań

Laura Kowalczyk

Kiedy kryzys nie jest kryzysem?  Przedsiębiorcy uczestniczący w Europejskim Zgromadzeniu MŚP szukają pozytywnych rozwiązań

W tym odcinku Business Planet jesteśmy na Zgromadzeniu MŚP w Bilbao, aby zobaczyć, jak europejskie firmy dzięki innowacjom radzą sobie z burzą licznych globalnych kryzysów.

Ceny energii spadają, a inflacja powoli spada, ale liczba upadłości rośnie, a wiele europejskich przedsiębiorstw wciąż walczy o przetrwanie. Jak mogą utrzymać się na powierzchni?

Zgromadzenie MŚP w Bilbao to najważniejsze w Europie wydarzenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pojechaliśmy zobaczyć, jak firmy radzą sobie z ciągłymi trudnościami gospodarczymi i próbują zamienić kryzys w szansę.

Hiszpański Kraj Basków jest jednym z wiodących w Europie regionów innowacyjnych. Lokalny ośrodek badawczy Tecnalia zaprojektował robota, który ma wiele potencjalnych zastosowań.

„Chcemy, aby robot mógł wykonywać takie czynności, jak szlifowanie, malowanie czy napawanie laserowe” – powiedział Damien Sallé, koordynator ds. robotyki i automatyzacji w firmie Tecnalia.

„Pobieramy informacje z kamery w 3D, a następnie obliczamy trajektorie w 3D (tak), że pokrywamy całą część, a następnie stosujemy je do robota”.

Damien Sallé, koordynator ds. robotyki i automatyzacji, Tecnalia
Damien Sallé, koordynator ds. robotyki i automatyzacji, Tecnalia

Znalezienie niszowego rynku może mieć ogromne znaczenie, tak jak Orbik, który testuje poziom cyberbezpieczeństwa na etapie projektowania urządzeń przemysłowych.

„Pracujemy dla kolei, podstacji z inteligentną siecią, ogólnie dla przemysłu, a także dla systemów opieki zdrowotnej” – powiedział Salvador Trujillo, dyrektor generalny Orbik.

„W przeszłości większość systemów była izolowana, a ryzyko ataku było raczej niewielkie, obecnie, gdy systemy są podłączone do Internetu, ataki na systemy stają się coraz częstsze” – dodał.

Celem Zgromadzenia MŚP jest stymulowanie europejskich przedsiębiorstw poprzez panele wysokiego szczebla, wywiady i możliwości nawiązywania kontaktów, a także prestiżowy wykład Schumpetera, wygłoszony w tym roku przez profesora Sarasa Sarasvathy.

„Niepewność i kryzys to szanse i właśnie to robią przedsiębiorcy, prawda?” powiedziała.

„Czasy kryzysowe nie są czymś, z czym można sobie poradzić, czasy kryzysowe są wtedy, gdy wstajesz i zmieniasz świat”.

Minęło kilka burzliwych lat, podczas których jeden kryzys następował po drugim, a we wrześniu Komisja Europejska przedstawiła pakiet pomocy dla MŚP, mający na celu wsparcie małych przedsiębiorstw.

„Opiera się na różnych filarach, począwszy od finansów” – wyjaśnił Outi Slotboom, dyrektor ds. strategii i analiz ekonomicznych oraz DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.

„Przechodząc do dostępu do umiejętności, często odnoszą się one do nowych, pojawiających się obszarów, takich jak instalacja paneli słonecznych, nowe działania klimatyczne lub umiejętności cyfrowe. Mamy także rozdział dotyczący regulacji”.

Outi Slotboom, dyrektor ds. strategii i analiz ekonomicznych, DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
Outi Slotboom, dyrektor ds. strategii i analiz ekonomicznych, DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP

Jak europejskie firmy mogą uchronić się przed bankructwem?

W Europie rośnie liczba upadłości – jest na najwyższym poziomie od 2015 roku i wzrosła o ponad 8% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Chcąc uniknąć bankructw, zdobywczyni Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości, Portugalska Agencja ds. Konkurencyjności i Innowacji, opracowała narzędzie, które wskazuje potencjalne problemy związane z wynikami biznesowymi firmy.

Jednym z głównych powodów bankructwa przedsiębiorstw jest zbyt długie oczekiwanie na zapłatę – w tym roku Komisja Europejska zaproponowała zaktualizowane przepisy, w tym maksymalny termin płatności wynoszący 30 dni.

Polska eurodeputowana Róża Thun przedstawiła raport w Parlamencie Europejskim i wyjaśniła, dlaczego małym przedsiębiorstwom należy szybko płacić.

„Potrzebują płynności, przepływu środków pieniężnych, muszą móc planować, a nie czekać na pieniądze.

„W tym raporcie jest bardzo wiele ciekawych propozycji, nie tylko dotyczących słynnych 30 dni, ale także realizacji tych płatności, a także kar finansowych za spóźnienia”.

Róża Thun und Hohenstein, eurodeputowana „Odnów Europę” z Andreą Bolitho z „Euronews”.
Róża Thun und Hohenstein, eurodeputowana „Odnów Europę” z Andreą Bolitho z „TylkoGliwice”.

Chęć rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej może wydawać się zniechęcająca, ale nie dla młodych przedsiębiorców zgromadzonych w Zgromadzeniu MŚP.

Ukrainka Mariia Alipatova zwyciężyła w konkursie dla młodych start-upów dzięki Solar Optic – wynalazkowi, który wychwytuje światło słoneczne i wprowadza je do budynku, oszczędzając pieniądze na oświetleniu i poprawiając środowisko pracy.

Mariia Alipatova, dyrektor generalna Solar Optics
Mariia Alipatova, dyrektor generalna Solar Optics

„To jedna z korzyści, która poprawia zdrowie psychiczne pracowników, zwłaszcza w magazynach. Jestem inżynierem, więc wiem, jak to jest pracować w fabryce. Czasem czujesz się przygnębiony z powodu hałasu, a czasem potrzebne jest naturalne światło słoneczne. Jednak główne korzyści to redukcja emisji dwutlenku węgla i oszczędność pieniędzy na kosztach energii elektrycznej” – powiedziała Business Planet.

Obecnie nie brakuje dużych wyzwań dla europejskich MŚP, ale nie brakuje też wielkich pomysłów, ponieważ interesariusze w Europie dążą do stworzenia zrównoważonego klimatu gospodarczego.