O nas
Kontakt

Kiedy skończy się fala upałów w Europie? Ekspert od pogody o tym, co czeka nas przez resztę lata

Laura Kowalczyk

Much of Greece was also sweltering in a heat wave due to last until the end of the week, with temperatures in some areas forecast to reach 42 degrees Celsius.

Wysokie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza sprawiają, że pogoda jest wyjątkowo nieprzyjemna.

W ostatnich dniach większość Europy była upalna, ponieważ kontynent zmaga się z najnowszą z serii upałów. Wielu zastanawia się, kiedy skończy się nieznośnie ciepła pogoda.

Prawie cała Francja odnotowała kilka dni ostrzeżeń o wysokiej temperaturze, a termometry w całym kraju wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza. Ekstremalne upały nadeszły, gdy kraj obchodził rocznicę katastrofy z 2003 r., w której 11 sierpnia zginęło 15 000 osób z powodu ekstremalnego upału.

Włochy są pogrążone w niemal nieustannych falach upałów od połowy czerwca. W niektórych częściach kraju prognozuje się rekordowe temperatury powyżej 40°C. Władze ogłosiły w poniedziałek pomarańczowy alert przed falą upałów w 40 departamentach, a we wtorek rano pozostało ich tylko dziewięć.

Szpitale miejskie odnotowały również 20-procentowy wzrost liczby osób poszukujących pomocy doraźnej w związku z chorobami związanymi z upałem.

Od piątku Hiszpania zmaga się z prawdopodobnie najintensywniejszą falą upałów tego lata. Krajowa organizacja meteorologiczna Aemets poinformowała, że ​​temperatury mogą przekroczyć 40°C w rejonach Andaluzji i północnego wschodu. Wysokie temperatury i sucha pogoda zwiększyły również ryzyko pożaru w wielu miejscach.

Poniedziałek był jak dotąd najgorętszym dniem tego roku w Wielkiej Brytanii. W okolicach Cambridge zanotowano temperaturę 34°C.

Upały nadeszły wraz z ujawnieniem przez ekspertów z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie, że upał zabił w ubiegłym roku w Europie ponad 47 000 osób.

Chociaż oczekuje się, że ta fala ekstremalnych upałów ustąpi dla wielu przed końcem tygodnia, może to nie być jeszcze koniec tegorocznych wysokich temperatur. Oto, co przewidują eksperci.

Dlaczego w Europie Środkowej i Zachodniej jest tak gorąco?

Lars Lowinski, meteorolog z Weather & Radar, mówi, że połączenie upału i wilgoci sprawia, że ​​dla wielu mieszkańców zachodniej Europy pogoda staje się naprawdę nieprzyjemna.

Wydaje się, że jest cieplej, gdy wilgotność jest wysoka, ze względu na ilość wilgoci w powietrzu. Nasze ciała naturalnie regulują temperaturę poprzez pocenie się. Ten pot parujący do otaczającego powietrza ochładza nas. Gdy w powietrzu jest więcej wilgoci, pot nie paruje tak bardzo, co oznacza, że ​​czujemy się cieplej.

„To samo wilgotne ciepło dotknęło w tym tygodniu dużą część Francji, krajów Beneluksu, a także Niemcy i inne kraje Europy Środkowej” – wyjaśnia.

Mężczyzna odpoczywa w cieniu, ponieważ w Rzymie temperatury mają osiągnąć 39 stopni Celsjusza.

Co jest godne uwagi, dodaje Lowinski, to fakt, że ciepła pogoda wpływa również na daleką północ Europy, za kołem podbiegunowym aż do Spitsbergenu. Temperatury tam osiągnęły w niedzielę 20°C – rekord w sierpniu.

Oczekuje się, że ta fala ekstremalnych upałów ustąpi dla wielu przed końcem tygodnia, ale może to nie być jeszcze koniec tegorocznych wysokich temperatur. Oto, co przewidują eksperci.

Kiedy w Europie skończy się ta fala upałów?

Ulga może być widoczna dla niektórych w Europie w ciągu najbliższych kilku dni, gdy fala upałów zacznie ustępować. Jednak warunki będą się utrzymywać we wschodniej i południowej części kontynentu.

„Zatem szczyt obecnej fali upałów przypada zasadniczo (12 i 13 sierpnia) na Europę Zachodnią, a stopniowe ochłodzenie spodziewane jest od środy” – mówi Lowinski.

„Tymczasem wschodnie i szczególnie południowo-wschodnie części Europy będą miały znacznie cieplejsze niż przeciętne warunki w ten weekend. Stało się to po rekordowo gorącym lipcu w tych rejonach, szczególnie na Bałkanach”.

Dlaczego w Europie jest teraz tak gorąco?

„Tym razem przyczyną upałów był „pióropusz” bardzo ciepłego powietrza znad północnej Afryki i Hiszpanii, który został wciągnięty na północ przed układ niskiego ciśnienia na Atlantyku” – wyjaśnia Lowinski.

„Choć napływy gorącego powietrza z południa nie są niczym niezwykłym w lecie, to jednak na skutek zmian klimatycznych te ciepłe masy powietrza stają się coraz cieplejsze”.

Temperatury powierzchni morza w Europie również były wysokie – dodaje – szczególnie na Morzu Śródziemnym, gdzie w sierpniu były niekiedy o 4–6 stopni wyższe niż zwykle.

„Temperatura wody w Morzu Śródziemnym często wynosi od 26 do 30 stopni Celsjusza, co powoduje, że jest tam jeszcze cieplej i wilgotniej, więc nawet obszary przybrzeżne nie odczują wielkiej ulgi”.

Czy upały utrzymają się w Europie do końca sierpnia?

Chociaż długoterminowe prognozy pogody są czasami niepewne, Lowinski mówi, że możemy wyciągnąć pewne ogólne trendy, a nie precyzyjne przewidywania. I ogólnie rzecz biorąc, trendy pokazują, że cieplejsze niż zwykle warunki prawdopodobnie będą się utrzymywać, szczególnie w południowej i południowo-wschodniej Europie.

Jeśli wiatr znów zmieni kierunek na południowy, w Europie Środkowej i Zachodniej również mogą nastąpić kolejne okresy ocieplenia lub bardzo dużego ocieplenia.

Ludzie relaksują się w publicznym natrysku z mgiełką wodną w centrum Paryża, we Francji.

Można jednak powiedzieć, że bardzo ciepła woda w Morzu Śródziemnym i wokół wielu zachodnich wybrzeży Europy pozostanie problemem w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ morze może magazynować dużo ciepła. Temperatury wody zmieniają się znacznie wolniej niż temperatury lądu.

„Oznacza to w zasadzie, że całe ciepło zgromadzone w morzu będzie nadal podtrzymywać cieplejszą i bardziej wilgotną pogodę, chyba że jesienią nastąpi poważna zmiana pogody” – mówi Lowinski.

Ostrzega, że ​​wyższe temperatury powierzchni morza i większa wilgotność atmosfery oznaczają również więcej czynników sprzyjających powstawaniu deszczu i burz.

„To coś, co widzieliśmy już tego lata w niektórych częściach kontynentu, a w ciągu najbliższych kilku dni prawdopodobnie wystąpią kolejne burze, czasami z ulewnymi deszczami i gwałtownymi powodziami, które dotkną w szczególności niektóre części Europy Środkowej”.