O nas
Kontakt

Kim jest doktor Victor Chang, słynny australijski kardiochirurg uhonorowany przez Google Doodle?

Laura Kowalczyk

Kim jest doktor Victor Chang, słynny australijski kardiochirurg uhonorowany przez Google Doodle?

Chiński australijski lekarz był znany jako pionier nowoczesnej chirurgii przeszczepów serca.

Słynny kardiochirurg skończyłby dziś 87 lat, gdyby nie został zamordowany na przedmieściach Sydney ponad trzydzieści lat temu.

Urodzony w Chinach dr Victor Chang stał się jednym z najważniejszych kardiochirurgów w Australii, przeprowadzając przeszczep serca 14-latkowi i ratując życie setkom osób.

Życie pionierskiego lekarza

Victor Chang urodził się w Szanghaju w 1936 roku i na początku lat pięćdziesiątych został wysłany do Australii, aby pozostać u dalszej rodziny. Chang ostatecznie kontynuował studia w USA i Wielkiej Brytanii, po czym wrócił do szpitala St Vincent’s w Sydney w Australii.

Według instytutu badawczego nazwanego jego imieniem w Sydney współpracował z lekarzami, którzy w 1968 r. przeprowadzili pierwszy w Australii przeszczep serca.

W 1984 r. Chang dokonał pierwszego w kraju udanego przeszczepu serca. Miesiąc później zoperował 14-letnią Fionę Coote, która stała się najdłużej żyjącą biorca przeszczepu serca w kraju.

Znany był także z opracowania sztucznej zastawki serca, którą można było zastosować w chirurgii.

Chirurg został nagrodzony Najwyższe odznaczenie Australii w 1986 r. „w uznaniu zasług dla stosunków międzynarodowych między Australią a Chinami oraz dla nauk medycznych”.

Chang został zamordowany w 1991 roku w wieku 54 lat w wyniku nieudanej próby wymuszenia. Trzy lata później utworzono instytut badawczy jego imienia.

Według Instytutu Badań Kardiologicznych Victora Changa śmierć matki Changa w 1948 roku z powodu raka piersi wpłynęła na jego decyzję o kierunku medycyny.

Historia przeszczepów serca

Pierwszego udanego przeszczepu serca z człowieka na człowieka, podczas którego serce pacjenta zastąpiono sercem dawcy, dokonał Christiaan Barnard w 1967 roku w Republice Południowej Afryki.

Biorca zmarł miesiąc później, ale przeszczep uznano za udany.

W następnym roku przeprowadzono około 100 przeszczepów serca, ale wskaźnik przeżycia był niski, a dwa lata później przeżyło tylko 10 biorców.

Pierwszy przeszczep serca w Europie przeprowadzono w kwietniu 1968 roku w paryskim szpitalu la Pitié-Salpêtrière.

Jednak według publikacji w czasopiśmie Circulation do 1970 r. liczba przeszczepów serca spadła, ponieważ u biorców „wysoki odsetek wczesnych odrzuceń i śmiertelności”.

Postępy w immunosupresji i opiece nad pacjentem w tej samej dekadzie poprawiłyby wyniki w zakresie przeżycia.

Według Globalnego Obserwatorium Donacji i Transplantacji w 2021 r. na całym świecie przeprowadzono ponad 8 000 przeszczepów serca.

Zapotrzebowanie na narządy ludzkie jest jednak wyższe niż liczba dostępnych do przeszczepienia. W 2018 r. na liście oczekujących na przeszczep narządów znajdowało się ponad 150 000 Europejczyków.

Lekarze w dalszym ciągu badają, czy możliwym rozwiązaniem byłaby ksenotransplantacja, czyli przeszczepianie narządów zwierzęcych ludziom.

Na początku tego miesiąca druga osoba która otrzymała genetycznie zmodyfikowane serce świni w ramach eksperymentalnego przeszczepu, zmarła prawie sześć tygodni po operacji.

Lekarze odpowiedzialni za eksperymentalny przeszczep podziękowali pacjentowi Lawrence’owi Faucette’owi za umożliwienie im urzeczywistnienia ksenoprzeszczepów.

W filmie przedstawiającym życie Changa można usłyszeć, jak mówi, że podziwia rodziny dawców.

„Myślę, że podjęcie decyzji o daniu komuś szansy na życie w czasie kryzysu to największy dar, jaki można dać ludziom” – powiedział Chang.