O nas
Kontakt

Konserwatywni muzułmanie w Indonezji protestują przeciwko koncertowi Coldplay w związku ze wsparciem zespołu dla osób LGBTQ+

Laura Kowalczyk

Konserwatywni muzułmanie w Indonezji protestują przeciwko koncertowi Coldplay w związku ze wsparciem zespołu dla osób LGBTQ+

W Dżakarcie odbyły się protesty i demonstracje w związku ze wsparciem LGBTQ+ brytyjskiego zespołu Coldplay.

W środę (15 listopada) w stolicy Indonezji wzięło udział ponad 200 konserwatywnych muzułmanów, wzywających do odwołania koncertu Coldplay w związku ze wsparciem brytyjskiego zespołu dla społeczności LGBTQ+.

Protestujący maszerujący około 1 km od miejsca koncertu w Dżakarcie, gdzie zespół miał wystąpić, nieśli duży baner z napisem: „Odrzucaj, odwołuj i rozwiąż koncerty Coldplay”.

Opisał zespół jako „propagandystę LGBTQ+”, twierdząc, że jego postawa szkodzi „wirze i moralności”.

Ta sama grupa protestacyjna zorganizowała w zeszłym tygodniu demonstracje w kilku miejscach w Dżakarcie, w tym w ambasadzie brytyjskiej.

Muzułmanki trzymają plakaty podczas wiecu przeciwko brytyjskiemu zespołowi Coldplay przed jego koncertem w Dżakarcie w Indonezji
Muzułmanki trzymają plakaty podczas wiecu przeciwko brytyjskiemu zespołowi Coldplay przed jego koncertem w Dżakarcie w Indonezji

Indonezja jest krajem świeckim i ma długą historię tolerancji religijnej, ale w ostatnich latach niewielka frakcja ekstremistyczna stała się coraz głośniejsza.

Coldplay słynie z przeplatania swoich wartości ze swoimi występami, takimi jak dążenie zespołu do dbałości o środowisko. Główny wokalista Chris Martin znany jest z tego, że podczas występów nosi kolory tęczy i macha flagami dumy gejowskiej.

Protesty są następstwem odwołania koncertów na początku tego roku w Azji Południowo-Wschodniej w związku z kwestiami związanymi z LGBTQ+. Brytyjski zespół poprockowy The 1975 odwołał swoje występy w Dżakarcie i Tajpej w lipcu po tym, jak rząd Malezji przerwał festiwal muzyczny po tym, jak wokalista zespołu potępił obowiązujące w kraju przepisy antygejowskie i całował kolegę z zespołu podczas ich występu.

Lady Gaga odwołała swój wyprzedany występ w Indonezji w 2012 roku ze względów bezpieczeństwa po tym, jak muzułmańscy twardogłowi zagrozili przemocą, jeśli gwiazda muzyki pop wyruszy na jej koncert „Born This Way Ball”.

Azjatycka część trasy koncertowej Coldplay „Music Of The Spheres World Tour” obejmuje środowy koncert na stadionie Gelora Bung Karno w Dżakarcie. Kiedy sprzedaż rozpoczęła się w maju, w niecałe dwie godziny sprzedano ponad 70 000 biletów.

Dżakarta to jedno z najważniejszych centrów transmisji strumieniowej zespołu, z 1,6 milionami fanów w mieście.