O nas
Kontakt

Korea Północna pokazuje tajny zakład uranowy, podczas gdy Kim naciska na zwiększenie liczby broni nuklearnej

Laura Kowalczyk

Kim Jong Un, centre, on an inspecting visit at what they say is an institute of nuclear weapons and a facility for nuclear materials at an undisclosed location in North Korea.

Opublikowane w piątek zdjęcia mogą dostarczyć osobom z zewnątrz cennych informacji na temat rozmiarów arsenału nuklearnego Korei Północnej.

Korea Północna udostępniła rzadką możliwość wglądu do tajnego zakładu produkującego uran nadający się do celów wojskowych, a państwowe media donoszą, że przywódca Kim Dzong Un odwiedził ten obszar i wezwał do podjęcia wzmożonych wysiłków w celu „wykładniczego” zwiększenia liczby głowic jądrowych.

Nie jest jasne, czy obiekt ten znajduje się na terenie głównego kompleksu nuklearnego Korei Północnej w Jongbion, ale jest to pierwsze ujawnienie przez Północ zakładu wzbogacania uranu od czasu pokazania go amerykańskim naukowcom w 2010 r.

Chociaż ostatnie ujawnienie informacji jest najprawdopodobniej próbą wywarcia większej presji na USA i ich sojuszników, zdjęcia tego obszaru opublikowane w piątek przez północnokoreańskie media mogą okazać się dla osób z zewnątrz cennym źródłem informacji, pozwalającym oszacować ilość materiałów nuklearnych wyprodukowanych przez Koreę Północną.

Podczas wizyty w Instytucie Broni Jądrowej i zakładzie produkującym materiały jądrowe klasy wojskowej Kim wielokrotnie wyrażał „wielką satysfakcję z cudownej potęgi technicznej w dziedzinie energetyki jądrowej” Korei Północnej, podała oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

KCNA podała, że ​​Kim zwiedził salę kontrolną zakładu wzbogacania uranu oraz plac budowy, który ma zwiększyć jego zdolność do produkcji broni jądrowej.

Zdjęcia północnokoreańskich mediów państwowych pokazały, że Kim jest informowany przez naukowców podczas spaceru wzdłuż długich rzędów wirówek. KCNA nie powiedziała, kiedy Kim odwiedził te obiekty ani gdzie się znajdują.

Kim Dzong Un (w środku) z innymi urzędnikami przechadza się w pobliżu nowej wyrzutni rakiet kal. 600 mm, która ma znajdować się w nieujawnionej lokalizacji w Korei Północnej.

Agencja stwierdziła, że ​​Kim podkreślił potrzebę dalszego zwiększenia liczby wirówek, aby „wykładniczo zwiększyć broń jądrową do samoobrony”, cel, który wielokrotnie powtarzał w ostatnich latach. Stwierdziła, że ​​Kim nakazał urzędnikom przyspieszenie wprowadzenia nowego typu wirówki.

Kim powiedział, że Korea Północna potrzebuje większej obrony i możliwości przeprowadzenia ataku wyprzedzającego, ponieważ „groźby nuklearne wobec Korei Północnej ze strony wasalnych sił dowodzonych przez imperialistów amerykańskich stały się mniej ukryte i przekroczyły czerwoną linię” – podała KCNA.

Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej stanowczo potępiło działania Korei Północnej zmierzające do zwiększenia potencjału nuklearnego. W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że „nielegalne” dążenie Korei Północnej do posiadania broni nuklearnej wbrew zakazom ONZ stanowi poważne zagrożenie dla pokoju międzynarodowego. Ministerstwo stwierdziło, że Korea Północna musi zdać sobie sprawę, że nie może niczego zyskać dzięki swojemu programowi nuklearnemu.

Korea Północna po raz pierwszy pokazała światu miejsce wzbogacania uranu w Yongbyon w listopadzie 2010 r., kiedy pozwoliła delegacji naukowców ze Stanford University pod przewodnictwem fizyka jądrowego Siegfrieda Heckera na obejrzenie swoich wirówek. Według doniesień północnokoreańscy urzędnicy poinformowali Heckera, że ​​w Yongbyon zainstalowano i uruchomiono 2000 wirówek.

Od tego czasu zdjęcia satelitarne wykazały wzmożoną działalność w zakresie wzbogacania uranu w Jongbion, co wzbudziło podejrzenia, że ​​Korea Północna potajemnie prowadzi co najmniej jeszcze jeden zakład wzbogacania uranu.

Nie jest jasne, ile plutonu klasy wojskowej i wysoko wzbogaconego uranu wyprodukowano w Yongbyon i gdzie indziej. W 2018 r. naukowcy oszacowali, że zapasy wysoko wzbogaconego uranu w Korei Północnej wynosiły od 250 do 500 kilogramów, co wystarcza na 25 do 30 urządzeń jądrowych.

Od 2022 roku Korea Północna znacznie zintensyfikowała testy broni w celu rozszerzenia i unowocześnienia arsenału pocisków nuklearnych wymierzonych w USA i Koreę Południową.

Napęd nuklearny pojawia się, gdy Korea Północna pogłębia współpracę wojskową z Rosją. USA i Korea Południowa oskarżyły Koreę Północną o dostarczanie bardzo potrzebnej broni konwencjonalnej w celu wsparcia wojny Moskwy na Ukrainie w zamian za pomoc wojskową i ekonomiczną.