O nas
Kontakt

Które obiekty europejskie trafiają na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Laura Kowalczyk

Które obiekty europejskie trafiają na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Od starożytnych miast po produkcję piwa; Najnowsze europejskie wpisy UNESCO dostarczają wielu inspiracji podróżniczych.

UNESCO rozpoczęło ogłaszanie nowych obiektów, które zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lista inicjatyw ONZ to zbiór obiektów o szczególnym znaczeniu dla rasy ludzkiej. Niezależnie od tego, czy to dzięki niezwykłemu wkładowi człowieka, czy po prostu cudowi naturalnego piękna, miejsca światowego dziedzictwa kulturowego są chronione, aby zapewnić ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.

W tym miesiącu Komitet Światowego Dziedzictwa spotyka się w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej, aby wpisać na listę nowy zestaw obiektów. Komisja rozpoczęła od nominacji, które nie zostały uwzględnione w 2022 r., a następnie przeszła do nominacji z 2023 r.

Przed posiedzeniem komisji na Liście Światowego Dziedzictwa znajdowało się 1157 obiektów. Lista już się powiększyła, a od 16 września ogłaszane są nowe miejsca.

Oto niektóre z najbardziej znaczących nowych witryn ogłoszonych dotychczas w całej Europie.

Archiwa projektu Penn Museum Gordion/Archiwa projektu Penn Museum Gordion
Środkowy Frygijczyk wkroczył na Glacis przed Wschodnią Bramę Cytadeli, VIII wiek p.n.e

Gordion – Turcja

To stanowisko archeologiczne, położone około 70 km na południowy zachód od Ankary, jest pozostałością po Gordion, stolicy Frygii. Starożytna cywilizacja była współczesna starożytnym Grekom, z mitami o ich królach Gordiasie, Midasie i przedstawiona w „Iliadzie” Homera.

Żydowsko-średniowieczne dziedzictwo Erfurtu – Niemcy

W Erfurcie, położonym w środkowych Niemczech, znajduje się imponująca liczba zachowanych średniowiecznych obiektów kultury żydowskiej. Pochodząca z XI-XIV wieku Stara Synagoga, Mykwa i Kamienny Dom malują fascynujący obraz życia Żydów w Niemczech.

Martynas Plepys / Zarząd Urzędu Miejskiego w Kownie
Widok z lotu ptaka na obszar Kaukas

Modernistyczne Kowno: Architektura optymizmu, 1919-1939 – Litwa

W okresie między pierwszą a drugą wojną światową prowincjonalne miasto Łotwy, Kowno, zostało całkowicie zregenerowane dzięki filozofii architektury ruchu modernistycznego. Wciąż obecne miejskie ulice Kowna przypominają tę fascynującą epokę.

Stare miasto Kuldīga – Łotwa

Kolejny przykład miasta, po którym można spacerować, a którego ulice pełne są dziedzictwa kulturowego. Kuldīga wyrosła z małej średniowiecznej wioski w XVI wieku w ważne miasto rzemieślnicze i handlowe na przestrzeni 200 lat. Zmiany w architekturze pozostają do dziś.

Juan Antonio Belmonte/Juan Antonio Belmonte
Baraki Minorki

Miejsca prehistoryczne na Minorce Talayotycznej – Hiszpania

Społeczności, których początki sięgają 1600 roku p.n.e., zamieszkiwały hiszpańską wyspę Minorka. Konstrukcje, narzędzia i miejsca pochówku dają wgląd w sposób, w jaki ludzie żyli na Minorce, a także w ich rytuały i zwyczaje na tysiące lat przed przybyciem chrześcijaństwa do wybrzeży Europy.

Twierdze pierścieniowe z epoki Wikingów – Dania

W pięciu różnych miejscach w Danii znajdują się monumentalne pierścienie wyznaczające miejsca, w których kiedyś znajdowały się twierdze Wikingów. Zbudowane w latach 970-980 n.e. Aggersborg, Fyrkat, Nonnebakken, Trelleborg i Borgring były kluczowymi lokalizacjami w czasach dynastii Jelling Imperium Wikingów.

Wacław Mach
Zabytkowa suszarnia chmielu we wsi Trnovany z 1908 roku

Žatec i krajobraz chmielu Saaz – Czechy

Jedź do Žateca, a jeśli jesteś miłośnikiem piwa, masz gwarancję dobrej zabawy. Żyzne pola chmielowe w pobliżu rzeki Ohře stanowią bazę dla doskonałego przemysłu piwnego, który zapewnił średniowiecznemu miastu rewolucję przemysłową.