Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że tylko jedna na pięć osób z nadciśnieniem radzi sobie z nim.
Jak wynika z pierwszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ten temat, osiemdziesiąt procent osób chorych na nadciśnienie nie otrzymuje odpowiedniego leczenia.
Chociaż w skali globalnej schorzenie to jest powszechne i dotyczy co trzeciej osoby, organizacja szacuje, że jest ono poważnie niedodiagnozowane.
„Nadciśnienie można skutecznie kontrolować za pomocą prostych, tanich leków, a mimo to udaje się je kontrolować tylko jednej na pięć osób z nadciśnieniem” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
„Programy kontroli nadciśnienia są nadal zaniedbywane, nie traktuje się ich priorytetowo i jest w dużym stopniu niedofinansowanie” – dodał.
Ciśnienie krwi oblicza się na podstawie dwóch wartości: pierwsza jest powiązana z siłą bicia serca, a druga z momentem odpoczynku.
Nadciśnienie występuje, gdy jedno lub oba są powyżej średniej, która wynosi średnio odpowiednio 140 i 90 milimetrów rtęci (mmHg), choć zależy to od osoby.
Wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka różnych schorzeń, w tym chorób serca, udaru i otępienia naczyniowego. Ponieważ ciśnienie stawia dodatkowe wymagania naczyniom krwionośnym i narządom, może również zwiększać ryzyko wystąpienia choroby nerek.
Im jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy wrażliwi na wysokie ciśnienie krwi. Według francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych na nadciśnienie cierpi mniej niż 10 procent osób w wieku od 18 do 34 lat, ale po 65. roku życia cierpi na nie około 65 procent osób.
Genetyka również odgrywa rolę.
Jednak ludzie mogą zmienić niektóre czynniki ryzyka, takie jak dieta bogata w sól, siedzący tryb życia i spożywanie alkoholu lub tytoniu.
Według WHO, gdyby wszystkie osoby cierpiące na nadciśnienie były odpowiednio leczone, w latach 2023–2050 można by zapobiec 76 milionom zgonów.
Nadciśnienie tętnicze – częsta, ale śmiertelna choroba
Osoby z nadciśnieniem często nie mają objawów, dlatego bardzo niewiele osób jest leczonych. Nawet wtedy od 10 do 30 procent pacjentów jest opornych na leki na nadciśnienie.
Ponad trzy czwarte dorosłych chorych na nadciśnienie żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.
„Każdej godziny ponad 1000 osób umiera z powodu udarów i zawałów serca. Większość tych zgonów jest spowodowana wysokim ciśnieniem krwi, a większości można było zapobiec” – powiedział Tom Frieden, prezes i dyrektor generalny organizacji non-profit Resolve to Save Zyje.
„Dobra opieka nad nadciśnieniem jest przystępna cenowo, w zasięgu ręki i wzmacnia podstawową opiekę zdrowotną. Obecnie wyzwaniem jest przejście od opcji „w zasięgu” do „osiągalnego”” – dodał.
Nadciśnienie jest również kosztowne: według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w Stanach Zjednoczonych szacunkowy koszt wysokiego ciśnienia krwi wynosi około 131 do 198 miliardów dolarów (122 do 185 miliardów euro) rocznie. Uwzględnia to koszty usług opieki zdrowotnej, leków i utratę produktywności z powodu przedwczesnej śmierci.
Według WHO korzyści ekonomiczne wynikające z ulepszonych programów leczenia nadciśnienia tętniczego przewyższają koszty w stosunku około 18 do 1.