O nas
Kontakt

Liczba zgonów spowodowanych narkotykami w Szkocji pozostaje najwyższa w Europie, pomimo niewielkiego spadku ostatnich danych

Laura Kowalczyk

Liczba zgonów spowodowanych narkotykami w Szkocji pozostaje najwyższa w Europie, pomimo niewielkiego spadku ostatnich danych

Liczba zgonów związanych z narkotykami spadła w porównaniu z danymi z poprzedniego roku, ale jest ogromna w porównaniu do liczb sprzed 20 lat i innych krajów europejskich.

Nowe dane ujawniły, że Szkocja nadal ma najwyższą liczbę zgonów związanych z narkotykami na milion mieszkańców w Europie.

Najnowsze dane, opublikowane we wtorek, pokazują, że liczba zgonów związanych z narkotykami w Szkocji spadła w ubiegłym roku do 1051 z 1330 rok wcześniej.

Jednak ta redukcja zgonów kontrastuje z mniej niż 300 zgonami ogółem w 1996 r.

Wskaźnik zgonów związanych z narkotykami w porównaniu z innymi krajami jest jednak ogromny.

Z najnowszych danych dotyczących Szkocji oraz danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii dotyczących zgonów związanych z narkotykami w Europie wynika, że ​​choć w Szkocji liczba zgonów na milion mieszkańców wynosi obecnie 248, można stwierdzić, że w kolejnych krajach wskaźniki zgonów są znacznie niższe.

Na przykład Finlandia ma 79 mieszkańców na milion, podczas gdy Irlandia ma 73 mieszkańców na milion.

Większość z dziesięciu najgorszych krajów w Europie pod względem zgonów spowodowanych narkotykami znajduje się w krajach skandynawskich i bałtyckich, Irlandii, Szkocji i Wielkiej Brytanii jako całości.

Graficy Euronews
Grafika przedstawiająca zgony spowodowane narkotykami w Europie na milion mieszkańców

Kirsten Horsburgh, dyrektor generalny organizacji charytatywnej Scottish Drugs Forum, powiedziała, że ​​Szkocja „teraz nie wymaga pilnych działań”.

„Są to zgony spowodowane przedawkowaniem, którym można całkowicie zapobiec” – powiedziała w rozmowie z TylkoGliwice.

Powiedziała, że ​​przyczyny wysokiego wskaźnika nadużywania substancji są złożone, ale „narkotyki depresyjne kulturowo, takie jak alkohol, zawsze były częściej używane w Szkocji – i istnieje ścisły związek z ubóstwem i marginalizacją”.

Wezwała Szkocję, aby uczyła się od Europy i Ameryki Północnej oraz rozwijała ośrodki kontroli narkotyków i bezpieczne miejsca dla osób zażywających narkotyki, a także odeszła od podejścia wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych do opieki zdrowotnej i wsparcia społecznego.

Jednym ze środków, do których wzywało forum, jest „dekryminalizacja posiadania narkotyków na własny użytek poprzez zastosowanie środków alternatywnych wobec ścigania w przypadku wszystkich ludzi, w przypadku wszystkich narkotyków, bez względu na okoliczności”.

Jednak to ostatnie wezwanie jest powstrzymywane przez spór polityczny. Rząd szkocki chce zdekryminalizować wszystkie narkotyki do użytku osobistego, ale nie ma do tego zdecentralizowanych uprawnień, podczas gdy rząd Wielkiej Brytanii nie wykazuje żadnych oznak poparcia dla tego posunięcia.

Zostało to podniesione przez rząd szkocki w odpowiedzi na dane liczbowe. Z radością przyjęła ten spadek, twierdząc, że koncentruje się na zachęceniu większej liczby osób do leczenia. Jednak szkocka minister polityki narkotykowej Elena Whitham dodała, że ​​„jak podkreśliliśmy w naszych ostatnich propozycjach reformy prawa narkotykowego, rząd Wielkiej Brytanii mógłby zrobić więcej, aby współpracować z nami i pomóc we wprowadzeniu środków redukcji szkód”.

Jednak przywódca szkockich konserwatystów Douglas Ross skrytykował wszelkie sugestie dotyczące dekryminalizacji narkotyków.

„Uważam za niedorzeczną politykę SNP chęć dekryminalizacji narkotyków – w jaki sposób zmniejszy to liczbę zgonów?”, powiedział radiu LBC.

Zamiast tego wzywa do opracowania ustawy o „prawie do wyzdrowienia”, która gwarantowałaby prawo osób zmagających się z uzależnieniem do dostępu do preferowanej metody leczenia, chyba że lekarz uzna ją za szkodliwą.

„Nikt nie wygra, jeśli stanie się to kwestią konstytucyjną lub częścią wojny kulturowej” – powiedział dyrektor generalny forum narkotykowego Horsburgh. „To byłaby tragiczna reakcja na i tak już tragiczny splot okoliczności”.

Inni jeszcze bardziej bezpośrednio mówili o stojących przed nimi wyzwaniach.

Annemarie Ward, dyrektor generalna FAVOR UK, organizacji działającej na rzecz osób cierpiących i wychodzących z uzależnienia, powiedziała radiu LBC, że opiaty, w tym heroina, mogą być dostarczane do jej drzwi szybciej niż pizza.

Powiedziała, że ​​nie może świętować liczb, ponieważ „nie pasują one do moich doświadczeń związanych z chodzeniem na pogrzeby w tym roku”.