O nas
Kontakt

Lloyds osiąga rekordowe zyski, ale przeznacza 450 milionów funtów na dochodzenie regulacyjne

Laura Kowalczyk

In this Friday, June 5, 2015 file photo, a sign for the Lloyds Bank is seen at a branch in London.

Dochodzenie prowadzone przez brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego dotyczy obecnie zakazanych transakcji finansowania samochodów.

Brytyjski bank Lloyds ogłosił zysk przed opodatkowaniem w wysokości 7,5 miliarda funtów szterlingów (8,8 miliarda euro) za rok 2023, co oznacza wzrost o ponad 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Bank podał w czwartek, że głównym powodem wzrostu przychodów Banku Anglii były zmiany stóp procentowych, które Bank Anglii wykorzystuje do walki z utrzymującą się inflacją w Wielkiej Brytanii.

„Grupa osiągnęła dobre wyniki finansowe, zgodnie z naszymi przewidywaniami na rok 2023, napędzane wzrostem przychodów, dyscypliną kosztową i dobrą jakością aktywów” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Lloyds Group, Charlie Nunn. „Te wyniki umożliwiły silne generowanie kapitału i zwiększenie wypłat dla akcjonariuszy”.

Jednakże dobre wyniki banku zostały nieco osłabione przez ujawnienie, że przeznaczył on 450 mln funtów na potencjalne zakończenie dochodzenia regulacyjnego wszczętego przez brytyjską Komisję Nadzoru Finansowego (FCA) w sprawie niektórych transakcji finansowania samochodów.

Lloyds powiedział, że suma obejmuje szacunkowe koszty prawne i potencjalną rekompensatę dla osób, które mogły przepłacić kredyty samochodowe.

W szczególności FCA bada historyczne, a obecnie zakazane, ustalenia dotyczące prowizji uznaniowych w ramach szerszego badania rynku finansowania samochodów.

Niektóre banki pozwoliły dealerom samochodowym na podniesienie oprocentowania swoich kredytów, zwiększając w ten sposób otrzymywane przez nich prowizje. W związku z tym umowy zachęcały dealerów samochodowych do zwiększania kwoty, jaką ludzie musieli płacić za kredyt samochodowy.

FCA zakazała tej praktyki w 2021 r., twierdząc, że pozwoli to kierowcom zaoszczędzić 165 milionów funtów rocznie.

Organ regulacyjny był szczególnie zainteresowany firmą Lloyds w dochodzeniu dotyczącym tych transakcji, ponieważ należąca do grupy marka Black Horse jest jednym z największych dostawców finansowania samochodów w Wielkiej Brytanii.

Lloyds powiedział w czwartek, że kwota wypłacona w ramach dochodzenia FCA może wynieść mniej więcej 450 milionów funtów, w zależności od wyniku.

Dodała jednak, że „z zadowoleniem przyjęła” interwencję FCA w tej sprawie.

Ogłoszenie wyników finansowych Lloyds następuje tuż po ogłoszeniu przez innych głównych brytyjskich pożyczkodawców.

Barclays poinformował we wtorek, że uruchomi plany cięć kosztów i wykupów, natomiast HSBC ujawnił, że jego zysk przed opodatkowaniem za ostatnie trzy miesiące roku spadł do 1 miliarda dolarów (920 milionów euro). ), w porównaniu z ponad 5 miliardami dolarów w analogicznym okresie roku Poprzedni rok.