O nas
Kontakt

Losy Europy splatają się z losem Ukrainy, mówi w Kijowie szef unijnych liberałów

Laura Kowalczyk

Renew Europe President, Valerie Hayer

Podczas dwudniowej wizyty w kraju rozdartym wojną, przywódczyni unijnych liberałów Valérie Hayer, podczas dwudniowej wizyty w kraju rozdartym wojną, potwierdziła niezachwiane poparcie swojej partii centrowej dla Ukrainy, jako że bezpieczeństwo zajmuje centralne miejsce w kampanii przed czerwcowymi wyborami europejskimi.

Hayer, która przewodzi grupie Renew Europe i została wymieniona jako jedna z trzech głównych kandydatów w wyborach, powiedziała TylkoGliwice, że chce „wyjść w teren”, aby lepiej zrozumieć „polityczną” i „wojskową” rzeczywistość na Ukrainie.

„Musimy wyjaśnić obywatelom Europy, że ta wojna na Ukrainie ma dla nas ogromny wpływ, a bezpieczeństwo narodu ukraińskiego jest naszym bezpieczeństwem” – powiedział w środę Hayer. „Nasze losy są ze sobą splecione”.

Wizyta odbyła się w atmosferze obaw, że prezydent Rosji Władimir Putin może nasilić ataki na Ukrainę po próbie wplątania Kijowa w atak terrorystyczny na moskiewską salę koncertową w ubiegły piątek, w którym zginęły co najmniej 143 osoby.

Ukraińskie źródła wojskowe podają, że w zeszłym tygodniu Rosja wystrzeliła co najmniej 26 rakiet balistycznych w kierunku Kijowa, uderzając w infrastrukturę cywilną.

W obliczu niepewności co do przyszłości wsparcia USA po listopadowych wyborach prezydenckich i szybko wyczerpujących się zapasów amunicji, Kijów w coraz większym stopniu polega na swoich europejskich sojusznikach w zakresie uzupełniania zapasów.

„Największą obawą dotyczącą bezpieczeństwa jest rosnąca luka w sile ognia naszej artylerii” – powiedział TylkoGliwice wiceminister obrony Ukrainy Jurij Dżygyr.

„Mamy wsparcie, czujemy wsparcie, rozumiemy, że są problemy techniczne z uzupełnieniem zapasów, ale czujemy waszą solidarność i bardzo ją doceniamy”.

Oznacza to, że partie polityczne uczyniły wspieranie Ukrainy – i wzmacnianie własnych zdolności obronnych Europy – centralnym elementem swoich programów wyborczych.

Dokument przedstawiający stanowisko w sprawie europejskiej obronności, zaprezentowany w środę przez grupę Renew, przedstawia „drastyczne wzmocnienie” wspólnych europejskich zamówień na broń oraz zwiększenie wydatków na obronę zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu krajowym.

Niepowodzenia Ukrainy na polu bitwy w ostatnich tygodniach zaszczepiły wśród przywódców UE poczucie pilności, którzy zrywają z precedensem, aby zwiększyć przepływ pomocy wojskowej i finansowej dla swojego ogarniętego wojną sąsiada.

Blok szybko wykorzystuje nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów unieruchomionych w UE na zakup większej liczby broni, a nawet rozpoczyna pełen napięć dialog na temat budzącej podziały perspektywy zwiększenia wspólnego długu UE w celu finansowania potrzeb obronnych.

W przemówieniu z Ukrainy Hayer powiedział, że nadszedł czas, aby zrobić „skok naprzód w europejskiej obronie”.

„Prawdziwa Europejska Unia Obrony zaoszczędzi pieniądze, powstrzymując powielanie działań i marnotrawstwo, ale aby tego dokonać, musimy inwestować już teraz i inwestować w europejską bazę przemysłową obronną” – powiedziała.

Jak wynika z ekskluzywnego sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, grupa Renew jest na dobrej drodze do utrzymania swojej pozycji trzeciej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskim.

Hayer jest jednym z głównych kandydatów Renew do UE, a także stoi na czele listy partii Renesansu Emmanuela Macrona we Francji.

Najnowsze prognozy naszego sondażu wskazują, że Renew ma 87 mandatów, a rosnąca skrajnie prawicowa Identyfikacja i Demokracja (ID) na czwartym miejscu z 80 mandatami.

Przewidywany skok ID o 31 mandatów jest napędzany sukcesem francuskiego Rassemblement National i jej głównego kandydata, 28-letniego Jordana Bardelli, który będzie rywalizował z Hayerem o głosy we Francji i który zerwał z historycznie bliskimi związkami swojej partii z Rosją poprzez przyjęcie twardego stanowiska wobec Moskwy.

Wsparcie dla starania Kijowa o członkostwo w UE

Hayer obiecał także popchnąć Ukrainę naprzód na drodze do członkostwa w UE, nadając ukraińskim prawodawcom status obserwatora w Parlamencie Europejskim „tak szybko, jak to możliwe”.

Proces uzyskiwania przystąpienia do bloku jest notorycznie długi i mimo że przywódcy UE dali zielone światło dla rozpoczęcia formalnych rozmów z Ukrainą w grudniu ubiegłego roku, droga do pełnoprawnego członkostwa w UE jest długa.

Skłoniło to blok do poszukiwania sposobów stopniowej integracji, w tym poprzez gromadzenie polityków z krajów kandydujących przy stole decyzyjnym przed zakończeniem procesu akcesyjnego.

„Chcemy, aby ukraińscy politycy w Parlamencie Europejskim zostali jak najszybciej obserwatorami, ale nie musimy czekać do uzyskania oficjalnego statusu obserwatora, aby poważnie zacząć współpracę” – powiedział Hayer.

„Na znak wsparcia i pokazania widoczności oraz jako narzędzie odstraszania wobec rosyjskiego agresora ukraińscy politycy będą regularnie zapraszani do Grupy Odnowy Europy w Parlamencie Europejskim oraz na nasze przedszczytowe spotkania z europejskimi przywódcami” – dodała. dodany.

Takie szczyty gromadzą centrowych szefów państw i rządów UE, w tym m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premier Estonii Kaję Kallas.

Ukraińska partia Sługa Narodu, do której należy prezydent Wołodymyr Zełenski, wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę, została członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – jednej z trzech frakcji politycznych tworzących grupę Odnów Europę .