Na pobliskiej wyspie Stromboli agencja ochrony cywilnej wydała najwyższy, czerwony alarm, ostrzegając, że sytuacja może się pogorszyć. Wulkan również zaczął wybuchać wcześniej w tym tygodniu, wysyłając chmury popiołu na wysokość dwóch kilometrów i wylewając lawę do morza.
Lotnisko w Katanii zostało w piątek zamknięte ze względu na potencjalne ryzyko związane z obecnością popiołu w atmosferze pochodzącego z Etny.
Etna, jeden z najaktywniejszych wulkanów Europy, wybuchła we wtorek, wyrzucając strumienie lawy w dół stożka o wysokości 3320 metrów na włoskiej wyspie Sycylia.
„Pas startowy na lotnisku w Katanii jest nieczynny z powodu opadu popiołu wulkanicznego. Zarówno przyloty, jak i odloty są zawieszone” – poinformowało lotnisko w oświadczeniu.
Loty wznowiono około godziny 15:00 czasu lokalnego, chociaż nadal obowiązywały pewne ograniczenia w świadczeniu usług.
W Katanii burmistrz Enrico Trantino wydał w piątek rozporządzenie zakazujące poruszania się pojazdami jednośladowymi przez 48 godzin i ograniczające prędkość do 30 km/h ze względu na ilość popiołu spadającego na miasto.
W związku z wybuchem wulkanu Włoska Agencja Obrony Cywilnej podniosła poziom zagrożenia dla tego obszaru z zielonego na żółty.
Włoski Departament Obrony Cywilnej, który podniósł poziom zagrożenia do żółtego, ostrzegł, że nie jest to incydent jednorazowy.
„Włochy, wraz z Islandią, mają największą koncentrację aktywnych wulkanów w Europie i są jednym z pierwszych krajów na świecie pod względem liczby mieszkańców narażonych na ryzyko wulkaniczne” – napisano w oświadczeniu. „Aktywne lub potencjalnie aktywne wulkany znajdują się w południowych Włoszech i charakteryzują się różnym stopniem zagrożenia”.
Departament zalecił również mieszkańcom i turystom „przestrzeganie instrukcji służb ochrony cywilnej przekazywanych przez radio, telewizję, prasę codzienną, internet i różne bezpłatne numery, które zostaną utworzone”.
Tymczasem na pobliskiej wyspie Stromboli agencja ochrony cywilnej ogłosiła najwyższy, czerwony alarm, ostrzegając, że sytuacja tam może się pogorszyć.
Wulkan w tym miejscu również zaczął wybuchać na początku tego tygodnia, wyrzucając chmury popiołu na wysokość dwóch kilometrów i wylewając lawę do morza.
„Od wczoraj Stromboli znajduje się pod szczególnym nadzorem ze względu na czerwony poziom zagrożenia, a więc maksymalną skalę uwagi” – powiedział Fabrizio Curcio, szef włoskiego Departamentu Obrony Cywilnej.
„Przeprowadzono kampanię informacyjną dla obywateli i oczywiście istnieje wzmocniony system monitoringu naukowego”.