O nas
Kontakt

Loty wznowione na lotnisku w Katanii po zamknięciu z powodu opadów popiołu po wybuchu Etny

Laura Kowalczyk

Passengers stranded at Catania Airport in Sicily, July 5, 2024

Na pobliskiej wyspie Stromboli agencja ochrony cywilnej wydała najwyższy, czerwony alarm, ostrzegając, że sytuacja może się pogorszyć. Wulkan również zaczął wybuchać wcześniej w tym tygodniu, wysyłając chmury popiołu na wysokość dwóch kilometrów i wylewając lawę do morza.

Lotnisko w Katanii zostało w piątek zamknięte ze względu na potencjalne ryzyko związane z obecnością popiołu w atmosferze pochodzącego z Etny.

Etna, jeden z najaktywniejszych wulkanów Europy, wybuchła we wtorek, wyrzucając strumienie lawy w dół stożka o wysokości 3320 metrów na włoskiej wyspie Sycylia.

„Pas startowy na lotnisku w Katanii jest nieczynny z powodu opadu popiołu wulkanicznego. Zarówno przyloty, jak i odloty są zawieszone” – poinformowało lotnisko w oświadczeniu.

Loty wznowiono około godziny 15:00 czasu lokalnego, chociaż nadal obowiązywały pewne ograniczenia w świadczeniu usług.

W Katanii burmistrz Enrico Trantino wydał w piątek rozporządzenie zakazujące poruszania się pojazdami jednośladowymi przez 48 godzin i ograniczające prędkość do 30 km/h ze względu na ilość popiołu spadającego na miasto.

W związku z wybuchem wulkanu Włoska Agencja Obrony Cywilnej podniosła poziom zagrożenia dla tego obszaru z zielonego na żółty.

Wybuch wulkanu Etna na włoskiej wyspie Sycylii, 2 lipca 2024 r.

Włoski Departament Obrony Cywilnej, który podniósł poziom zagrożenia do żółtego, ostrzegł, że nie jest to incydent jednorazowy.

„Włochy, wraz z Islandią, mają największą koncentrację aktywnych wulkanów w Europie i są jednym z pierwszych krajów na świecie pod względem liczby mieszkańców narażonych na ryzyko wulkaniczne” – napisano w oświadczeniu. „Aktywne lub potencjalnie aktywne wulkany znajdują się w południowych Włoszech i charakteryzują się różnym stopniem zagrożenia”.

Departament zalecił również mieszkańcom i turystom „przestrzeganie instrukcji służb ochrony cywilnej przekazywanych przez radio, telewizję, prasę codzienną, internet i różne bezpłatne numery, które zostaną utworzone”.

Tymczasem na pobliskiej wyspie Stromboli agencja ochrony cywilnej ogłosiła najwyższy, czerwony alarm, ostrzegając, że sytuacja tam może się pogorszyć.

Wulkan w tym miejscu również zaczął wybuchać na początku tego tygodnia, wyrzucając chmury popiołu na wysokość dwóch kilometrów i wylewając lawę do morza.

„Od wczoraj Stromboli znajduje się pod szczególnym nadzorem ze względu na czerwony poziom zagrożenia, a więc maksymalną skalę uwagi” – powiedział Fabrizio Curcio, szef włoskiego Departamentu Obrony Cywilnej.

„Przeprowadzono kampanię informacyjną dla obywateli i oczywiście istnieje wzmocniony system monitoringu naukowego”.