O nas
Kontakt

Szlaki turystyczne, pociągi i zajęcia na świeżym powietrzu: przewodnik po zrównoważonym zwiedzaniu Włoch

Laura Kowalczyk

Investment in walking trails is one of the ways Italy

Włochy zainwestowały miliony w zrównoważoną turystykę, od szlaków turystycznych po pociągi.

Gorący początek lata w Europie i narastające protesty przeciwko nadmiernej turystyce sprawiły, że zrównoważone podróże stały się przedmiotem zainteresowania.

Włochy zostały szczególnie dotknięte upałami i przeludnieniem w popularnych miejscach turystycznych, takich jak Wenecja i jezioro Como.

Według UN Tourism, Włochy gościły ponad 63 miliony turystów zagranicznych w 2019 r., co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Turystyka stanowi około 13 procent PKB Włoch, co stanowi niemałą część gospodarki narodowej kraju.

Wraz ze wzrostem świadomości, wielu turystów zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo, wspierając jednocześnie lokalną kulturę i tradycje.

„Slow Tourism podróżuje szybko” – mówi włoskie Ministerstwo Turystyki. „Promowanie jej oznacza dbanie o teraźniejszość, a przede wszystkim o przyszłość sektora. Ten segment nie jest tylko rosnącym trendem, ale stał się również strategicznym filarem rozwoju turystyki we Włoszech”.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zrównoważoną turystyką Ministerstwo Turystyki przeznaczyło środki na jej wsparcie. Przeznaczono 19 mln euro na szlaki piesze, 42 mln euro na zrównoważoną turystykę i dodatkowe 33 mln euro na turystykę na świeżym powietrzu.

Podróżuj po Włoszech w sposób zrównoważony – powoli

Od idyllicznych nadmorskich miasteczek po regiony górskie, rzymskie ruiny, kanały Wenecji, muzea pełne klasycznych dzieł sztuki, zachęcające winnice i restauracje serwujące regionalną kuchnię – Włochy zachwycają turystów mnogością opcji miejsc docelowych.

Niektórzy zbyt ambitni podróżnicy starają się zobaczyć wszystko w jak najkrótszym czasie, co znacznie zwiększa ich ślad węglowy, gdyż latają po całym kraju w desperackiej próbie odwiedzenia kolejnego miejsca, które muszą zobaczyć, zanim wrócą do domu.

Wprowadzenie kilku zmian może pomóc Ci zwiedzać Włochy w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Staraj się korzystać z transportu publicznego, takiego jak pociągi, autobusy i promy, zamiast samolotów lub samochodów do wynajęcia, aby podróżować między regionami Włoch. FS Treni Turistici Italiani, powolny odgałęzienie turystyczne krajowej kolei państwowej, zaprojektowało szereg usług kolejowych specjalnie zaprojektowanych dla turystów chcących zobaczyć Włochy w bardziej ekologiczny sposób.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą również wybrać się na przejażdżkę na dwóch kółkach.

„Podczas mojej ostatniej podróży do Włoch postanowiłam odkrywać popularne miejsca turystyczne w sposób bardziej zrównoważony” – mówi Bella Bucchiotti, blogerka podróżnicza xoxoBella.

„Decyzja o jeździe na rowerze wzdłuż wybrzeża Amalfi i korzystaniu z transportu publicznego w Toskanii nie tylko zmniejszyła mój wpływ na środowisko, ale także umożliwiła mi dokonanie niespodziewanych odkryć z dala od utartych szlaków”.

Jeśli masz mało czasu, skup się na zwiedzaniu wybranego regionu, stawiając na wartościowe i jakościowe doświadczenia, a nie na ich ilość.

Zmniejsz obciążenie zatłoczonych dróg Wybrzeża Amalfi, jeżdżąc na rowerze lub korzystając z transportu publicznego.

Poznaj Włochy z perspektywy mieszkańca

Po drodze trzymaj głód i emisje pod kontrolą, jedząc lokalną kuchnię. Podróż do Włoch i zjedzenie lunchu w McDonald's lub Subway nie będzie wspierać zrównoważonej turystyki.

Oprócz poszukiwania lokalnych restauracji i targowisk, wesprzyj lokalną gospodarkę i utrzymanie stałych mieszkańców, zapisując się na wycieczki organizowane przez lokalną społeczność.

Miejsce pobytu również ma znaczenie. Italian Touring Club przyznaje certyfikat Ospitalità Italiana hotelom, które spełniają lub przekraczają surowe kryteria zrównoważonego rozwoju dotyczące gospodarki odpadami, efektywności energetycznej i wykorzystania produktów regionalnych.

„Wybierając pobyt na farmie na wsi i wspierając lokalne targi żywności ekologicznej, mogłam poczuć autentyczną istotę Włoch, której w przeciwnym razie mogłabym nie zauważyć” – mówi Bella.

W jaki sposób Włochy promują zrównoważoną turystykę?

Firma turystyczna Walks of Italy informuje, że Włochy mają 55 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, w tym rzymskie Koloseum i całe wybrzeże Amalfi. Podróże turystyczne do tych miejsc i innych lokalizacji we Włoszech odpowiadają za 5 procent emisji gazów cieplarnianych we Włoszech, zgodnie z Europejską Agencją Środowiska.

Doprowadziło to do poszukiwania bardziej zrównoważonych opcji turystycznych, mających na celu ochronę zabytków i cudów natury kraju dla przyszłych pokoleń.

Inicjatywa Italy Green Travel zachęca odwiedzających do dosłownie wybierania mniej uczęszczanych dróg i eksplorowania ukrytych zakątków kraju. Obserwuj dziką przyrodę i naturalne piękno Włoch na rowerze lub pieszo.

Miłośnicy jedzenia mogą znaleźć wiele sposobów na zrównoważone odżywianie się we Włoszech. Carlo Petrini założył organizację non-profit Slow Food w 1989 r., aby promować regionalne tradycje kulinarne i wysokiej jakości żywność. Odwiedzający mogą szukać restauracji zatwierdzonych przez Slow Food.

Można również zwiedzić winnice produkujące zrównoważone produkty w miastach włoskich, takich jak Rzym, Wenecja i Florencja, które stosują praktyki oszczędzania wody i efektywnego wykorzystania energii.