O nas
Kontakt

Masz dość złości w mediach społecznościowych? Dominique Jaurola proponuje lepsze podejście do zaangażowania

Laura Kowalczyk

Tired of anger on social media? Dominique Jaurola offers a better approach for engagement

Przedsiębiorca, futurysta i autor Dominique Jaurola wierzy, że zmiana jest możliwa poprzez wdrożenie nowych struktur ludzkiego zaangażowania.

Będąc świadkiem transformacji Nokii z małej firmy w powszechnie znaną markę i pomagając wielu organizacjom przystosować się do zmian, Dominique Jaurola założył Hunome, start-up, którego celem było łączenie punktów w celu wspierania większego zrozumienia.

Nowe podejście do mediów społecznościowych

Mark Zuckerberg powiedział, że jego początkową motywacją do założenia Facebooka w 2004 roku było to, że „po prostu próbował pomóc w nawiązaniu kontaktu między ludźmi na uczelniach i w niektórych szkołach”.

Założyciele Twittera, Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone i Evan Williams, chcieli zapewnić użytkownikom platformę umożliwiającą udostępnianie innym krótkich aktualizacji w czasie rzeczywistym. W 2022 roku Elon Musk powiedział, że kupił ją, aby uczynić z niej „aplikację do wszystkiego”, zmieniając jej nazwę na X.

Motywacje te różnią się znacznie od tych, które pchnęły Dominique'a Jaurolę do założenia Hunome.

Chciała zgromadzić ludzi, których definiuje jako twórców społecznych, czyli „małą grupę wykształconych osób z całego świata, które chcą coś zmienić”.

Mówi, że Hunome służy jako przestrzeń do świadomych dyskusji, dzięki którym można zrozumieć świat, bez złości często widocznej w mediach społecznościowych.

„Myślę, że poziom gniewu na świecie wzrósł” – mówi Jaurola. „Nie sądzę, że chodzi tylko o pokazanie głębiny, ale raczej o to, że nasz świat stał się bardziej złożony. Często decyzje podejmowane są w oparciu o slogany, bez solidnych i trwałych planów rozwiązania problemów. To podważa zaufanie wśród decydentów”.

Według Jauroli na Hunome nie ma na to miejsca.

Opisuje to jako post na blogu, w którym nowy użytkownik może ustawić scenę, a inni mogą połączyć swoje myśli z tą początkową iskrą, tworząc połączenia i ciągi myśli.

Obecnie omawiane tematy obejmują wyludnienie, leczenie raka i przyszłość pracy.

„Ludzie mają doświadczenia, które indywidualnie mogą być nieistotne, ale gdy istnieją tysiące podobnych doświadczeń, stają się znaczące” – mówi Jaurola.

„Najlepsze scenariusze mają miejsce, gdy istnieją reprezentacje różnych punktów widzenia”.