O nas
Kontakt

Matka Nawalnego apeluje do Putina o wydanie ciała syna, aby mogła go godnie pochować

Laura Kowalczyk

Russian Opposition Leader Alexei Navalny

Rodzina i zwolennicy dysydenta wypowiadają się od czasu jego śmierci pomimo otwartych represji wobec poparcia społecznego.

Matka Aleksieja Nawalnego zwróciła się bezpośrednio do Władimira Putina z prośbą o zwrot ciała syna.

Ludmiła Nawalna i zwolennicy zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji twierdzą, że władze nie przekazały żadnych informacji o jego śmierci ani miejscu pobytu szczątków.

Nawalna nagrała przemówienie do prezydenta Rosji przed więzieniem w Arktyce, gdzie zginął jej syn.

„Za mną kolonia karna IK-3 „Wilk Polarny”, w której 16 lutego zginął mój syn Aleksiej Nawalny” – mówi w nagraniu, które ekipa Nawalnego umieściła w mediach społecznościowych. „Nie widziałem go przez pięć dni, oni (władze) nie wydają mi jego ciała ani nawet nie mówią, gdzie ono się znajduje.

„ Zwracam się do Ciebie, Władimirze Putinie. Rozwiązanie tej sprawy zależy wyłącznie od Ciebie. Pozwól mi wreszcie zobaczyć syna. Żądam natychmiastowego wydania ciała Aleksieja, abym mógł go pochować jak człowieka” ona mówi.

Władze rosyjskie stwierdziły, że przyczyna śmierci Nawalnego jest nadal nieznana i odmówiły wydania jego ciała przez następne dwa tygodnie, w miarę kontynuowania wstępnego dochodzenia, podali członkowie jego zespołu.

Pomimo ryzyka aresztowania ludzie w dalszym ciągu składają kwiaty pod pomnikami w Rosji najgłośniejszego krytyka Putina. Kolejnym sygnałem represji wobec jego obserwujących było we wtorek na krótko zamknięcie konta wdowy po nim na X, dawniej Twitterze.

Julia Nawalna, wdowa po przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, przekazuje wiadomość wideo po śmierci męża.
Julia Nawalna, wdowa po przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, przekazuje wiadomość wideo po śmierci męża.

Platforma społecznościowa nie wyjaśniła, dlaczego konto Julii Nawalnej zostało tymczasowo zawieszone.

W poniedziałek opublikowała wideo, w którym oskarża Putina o zabicie jej męża i utrzymuje, że odmowa wydania jego ciała była częścią tuszowania sprawy.

„Tchórzliwie i podstępnie ukrywają jego ciało, odmawiając wydania go matce i żałośnie kłamią” – stwierdziła.

W poniedziałkowym przemówieniu przed Radą Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej wezwała przywódców UE, aby nie uznawali wyników przyszłomiesięcznych wyborów, nałożyli sankcje na większą liczbę sojuszników Putina i pomogli Rosjanom uciekającym z kraju. Kopię jej uwag opublikowała we wtorek rzeczniczka Nawalnego Kira Yarmysh.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił zarzuty tuszowania wydarzeń, mówiąc reporterom, że „są to całkowicie bezpodstawne i bezczelne oskarżenia pod adresem głowy państwa rosyjskiego”.

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Nawalnego, ale Pieskow powiedział, że Kreml nie zgodzi się na takie żądanie.

Żałoba pod presją

Wielu Rosjan postrzegało Nawalnego jako rzadką nadzieję na zmianę polityczną w obliczu bezlitosnego tłumienia opozycji przez Putina. Jego śmierć pozbawiła rosyjską opozycję najbardziej znanego i najbardziej inspirującego polityka na niecały miesiąc przed wyborami, które z pewnością dadzą Putinowi kolejne sześć lat u władzy.

Według grupy monitorującej aresztowania polityczne OVD-Info od śmierci Nawalnego w całej Rosji zatrzymano około 400 osób, które próbowały złożyć mu hołd kwiatami i zniczami.

Władze otoczyły w całym kraju pomniki ofiar sowieckich represji, które wykorzystywano jako miejsca do składania prowizorycznych hołdów. Policja usunęła kwiaty w nocy, ale nadal pojawia się ich więcej.

Pieskow powiedział, że policja działała „zgodnie z prawem”, zatrzymując osoby składające hołd Nawalnemu.

Kobiety obejmują się po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych, aby oddać hołd Aleksiejowi Nawalnemu w Petersburgu.
Kobiety obejmują się po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych, aby oddać hołd Aleksiejowi Nawalnemu w Petersburgu.

Tymczasem przeciwko Olegowi Nawalnemu wszczęto nową sprawę karną, co czyni go osobą poszukiwaną w Rosji.

W 2021 roku skazano go na rok w zawieszeniu za złamanie ograniczeń związanych z pandemią po oskarżeniu go o nawoływanie Rosjan do udziału w wiecu w intencji jego brata.

Został skazany zaocznie w lutym 2022 roku na rok więzienia za naruszenie warunków kary w zawieszeniu.

Miejsce jego pobytu jest nieznane. Z dokumentów sądowych cytowanych przez agencje informacyjne wynika, że ​​w 2021 r. udał się na Cypr i nie wrócił do Rosji.