O nas
Kontakt

Matka zmarłego krytyka kremlowskiego Aleksieja Nawalnego pokazała ciało syna

Laura Kowalczyk

Feb. 22, 2024, Russian Opposition Leader Alexei Navalny

Ludmiła Nawalna powiedziała w czwartek, że opiera się naciskom władz, aby zgodziły się na tajny pochówek syna.

Matka Aleksieja Nawalnego powiedziała w czwartek, że wreszcie mogła zobaczyć ciało syna.

Ludmiła Nawalna oświadczyła, że ​​opiera się silnym naciskom władz, aby zgodziły się na tajny pochówek zmarłego działacza rosyjskiej opozycji poza zasięgiem opinii publicznej.

W oświadczeniu wideo powiedziała, że ​​śledczy pozwolili jej zobaczyć ciało syna w kostnicy.

Nawalna potwierdziła żądanie wydania jej ciała Nawalnego.

„Szantażują mnie, ustalają warunki, gdzie, kiedy i jak pochować mojego syna” – powiedziała. „Chcą, żeby zrobiło to potajemnie, bez ceremonii żałobnej”.

Rzecznik Nawalnego Kira Yarmysh powiedział w X, że jego matce pokazano także zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że 47-letni polityk zmarł „z przyczyn naturalnych”.

Yarmysh nie sprecyzował, jakie to były.

16 lutego Nawalny stracił przytomność i zmarł w arktycznej kolonii karnej, gdzie odsiadywał wyrok trzydziestu lat więzienia.

Służby nie potwierdziły przyczyny śmierci, choć zwolennicy Nawalnego i zachodni politycy wskazują palcem na Putina.

Matka Nawalnego złożyła pozew do sądu w Salechard, kwestionując odmowę urzędników wydania ciała jej syna. Rozprawa za zamkniętymi drzwiami została wyznaczona na 4 marca.

We wtorek zaapelowała do Putina o wydanie szczątków jej syna, aby mogła go godnie pochować.

Na nagraniu opublikowanym w czwartek Nawalna powiedziała, że ​​spędziła prawie 24 godziny w biurze Komitetu Śledczego Salecharda. Urzędnicy powiedzieli jej, że ustalili przyczynę jego śmierci na podstawie przygotowanych dokumentów. Najpierw jednak musi zgodzić się na tajny pogrzeb.

„Chcą mnie wyprowadzić na obrzeża cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: «Tutaj leży twój syn». Nie zgadzam się na to. Chcę, żebyście i wy – dla których Aleksiej był drogi i dla którego jego śmierć była osobistą tragedią – mieli okazję się z nim pożegnać” – powiedziała.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Nawalny zyskał sławę jako najzagorzalszy przeciwnik prezydenta Rosji Władimira Putina, prowadząc krucjatę przeciwko korupcji w rządzie i organizując masowe protesty antykremlowskie.