O nas
Kontakt

Miasta europejskie oddają swoje opadłe liście tej firmie, która przetwarza je na torby na zakupy i papier

Laura Kowalczyk

A fall leaf and rain drops are seen through a vehicle

Przemysł papierniczy kupuje ponad 30% drewna przemysłowego sprzedawanego na całym świecie.

Wykorzystanie martwych liści zamiast zdrowych drzew do produkcji papieru: to idea, która przyświeca ukraińskiemu startupowi Releaf Paper.

Będąc jeszcze uczniem, założyciel firmy Valentyn Frechka wykorzystał swoją pasję do biochemii, aby znaleźć nowe sposoby wytwarzania celulozy, głównego składnika papieru.

Po nieudanym eksperymencie z trawą i słomą odkrył, że możliwe jest wyodrębnienie włókna z liści.

Po stworzeniu działającego prototypu, z powodu wojny na Ukrainie, przeniósł się do Paryża i wraz ze swoim partnerem Alexandre Sobolenko założył wydawnictwo Releaf Paper.

Czy papier wykonany z liści jest lepszy dla środowiska?

Stosując kombinację procesów chemicznych i mechanicznych, Releaf produkuje jedną tonę celulozy z 2,3 tony martwych liści.

Zwykle do wyprodukowania tej samej ilości potrzeba 17 drzew.

Miasta w całej Europie rozdają organizacji Releaf martwe liście zebrane ze swoich ulic, zamiast je palić, jak to się często zdarza w wielu miejscach.

„Pracujemy tylko z liśćmi, które otrzymujemy z miast, ponieważ nie możemy używać liści z lasu. Niełatwo jest je zbierać w lesie i nie ma takiej potrzeby, ponieważ istnieje ekosystem.

„W mieście to zielone odpady, które powinny być zbierane. Naprawdę, to dobre rozwiązanie, ponieważ zachowujemy równowagę – otrzymujemy włókno do produkcji papieru i zwracamy ligninę jako półnawóz dla miast do nawożenia ogrodów lub drzew. To więc model win-win” – wyjaśnia Frechka.

Proces Releaf polega na usuwaniu wszelkich stałych związków z liści, suszeniu ich, a następnie przekształcaniu w peletki. Pozwala to na przechowywanie surowca przez cały rok i zapewnia ciągły cykl produkcyjny.

Granulki są przetwarzane na specjalne włókno, które stanowi podstawę papieru. Powstała pulpa jest prasowana i zwijana w arkusze papieru.

Jaki wpływ na środowisko ma produkcja papieru?

Firma Releaf Paper szacuje, że jej proces emituje o 78 proc. mniej CO2 niż w przypadku tradycyjnej produkcji i zużywa 15 razy mniej wody.

„Papier liściasty rozkłada się w glebie w ciągu 30 dni, podczas gdy okres degradacji zwykłego papieru wynosi 270 dni i więcej” – informuje Releaf Paper.

Według World Wide Fund for Nature (WWF) przemysł papierniczy odpowiada za 13–15 proc. całkowitego zużycia drewna i zużywa 33–40 proc. drewna przemysłowego sprzedawanego na całym świecie.

Czy papier wykonany z liści jest tak samo trwały jak zwykły papier?

Firma sprzedaje papier o gramaturze od 70 do 300 g/m², nadający się do szerokiego zakresu zastosowań, od papieru opakowaniowego (torby, koperty e-commerce itp.) po opakowania tekturowe (pudełka z tektury falistej, kartony na jajka).

Startup produkuje około trzech milionów toreb zakupowych miesięcznie, a wśród jego klientów znajdują się L'Oréal, Samsung, LVMH, Logitech, Google i Schneider Electric.

Młody Ukrainiec zamierza w lipcu otworzyć swoją pierwszą komercyjną fabrykę tuż za Paryżem i ma nadzieję, że z czasem będzie mógł rozwijać produkcję na całym świecie.

Pierwszy zakład, częściowo finansowany przez Unię Europejską, będzie miał zdolność przetwórczą 5000 ton liści rocznie i będzie przyjmował odpady zielone z miasta Paryż.

Mający siedzibę w Station F w Paryżu młody przedsiębiorca, który zdobył już kilka nagród od początku swojego przedsięwzięcia, jest jednym z trzech finalistów nagrody Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) Young Inventor 2024. Wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca.