O nas
Kontakt

Ochrona europejskich dróg wodnych: zanieczyszczona hiszpańska laguna, która stawia opór w sądzie

Laura Kowalczyk

European Commission

Aktywiści na rzecz ochrony środowiska w Hiszpanii podejmują wszelkie możliwe działania, aby chronić lokalne drogi wodne przed zanieczyszczeniem i utratą różnorodności biologicznej – od krucjaty mającej na celu uratowanie obumierającej laguny poprzez zapewnienie jej prawnych praw, po budowę domków na drzewach, aby przyciągnąć z powrotem populację nietoperzy.

Największa słona laguna Europy, Mar Menor w Hiszpanii, jest powoli zatruwana przez zanieczyszczenia pochodzące z intensywnego rolnictwa i hodowli zwierząt, starych kopalni oraz niekontrolowanej infrastruktury turystycznej i rozwoju. Ironią jest jednak to, że jest ona – na papierze – chroniona przez liczne prawa ochrony środowiska.

Pięć lat temu lokalna prawniczka, profesor i aktywistka Teresa Vicente doszła do przekonania, że ​​jedynym sposobem na właściwą ochronę Mar Menor jest nadanie mu statusu prawnego osoby.

Przeprowadziła historyczną kampanię wspieraną przez tysiące protestujących, która ostatecznie doprowadziła do tego, że jej Popular Legislative Proposal (przepis umożliwiający obywatelom proponowanie ustaw parlamentowi) stał się prawem. We wrześniu 2022 r. hiszpański senat uchwalił go jako prawo – był to pierwszy raz, kiedy ekosystem w Europie miał prawo do ochrony swoich gatunków i siedlisk oraz ochrony przed szkodliwymi działaniami.

Hotele i wysokie bloki mieszkalne na La Manga, wąskim pasie lądu oddzielającym lagunę Mar Menor od Morza Śródziemnego.

„Zapach gnijącej roślinności stawał się coraz silniejszy”

W hiszpańskiej prowincji Murcia spotkaliśmy Teresę i kolegę prawnika ds. środowiska Eduardo Salazara Ortuño w lagunie Mar Menor. Gdy zabrali nas w okolice Rambla del Albujón, zapach gnijącej roślinności stawał się coraz silniejszy, gdy dotarliśmy do brzegu laguny. Tuż przed nami znajdował się duży, blady pas wody — Eduardo wyjaśnił, że kolor ten wynika z tego, że cała podwodna roślinność została wymordowana.

Teresa dorastała w pobliżu laguny i teraz jej widok jest dla niej niemal nie do zniesienia.

„Chciałabym płakać za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam. Jednocześnie przychodzi do mnie silny duch walki, oddania prawa Mar Menor” – powiedziała TylkoGliwice.

Linia brzegowa laguny Mar Menor.

„Każdy jest Mar Menor – bo jesteśmy naturą”

Twierdzi, że laguna jest obecnie prawnie uznawana za podmiot prawny.

„Mar Menor jest bytem życia, osobą. To podmiot, który może się bronić. Ale sam w sobie, w tym przypadku, oznacza, że ​​każdy jest Mar Menor, ponieważ jesteśmy naturą”.

W kwietniu 2024 r. Teresa za swoją pracę otrzymała prestiżową Nagrodę Goldman Environmental Prize, często nazywaną „Zielonym Noblem”.

Eduardo powiedział, że w związku z nowym statusem prawnym Mar Menor w sądach toczą się trzy aktywne sprawy.

„Prawa Mar Menor są (teraz) przed prawami właścicieli wokół Mar Menor. Kiedy idziemy do sądu, mamy prawo przed innym prawem. To nie jest obiekt, który nie chce być zanieczyszczony, nie, to osoba, która nie chce być zanieczyszczona”.

Prawniczka i aktywistka na rzecz ochrony środowiska Teresa Vicente otrzymała w tym roku Nagrodę Goldmana za swoją kampanię na rzecz nadania lagunie osobowości prawnej.

Firmy ukarane grzywną za zrzucanie solanki do laguny

Chociaż laguna jest nadal zanieczyszczona, zaszły pewne pozytywne zmiany. Na początku tego roku firmy, które zrzucały solankę do laguny z zakładów odsalania, zostały ukarane grzywną w wysokości ponad dwóch milionów euro, a hiszpański rząd zwiększył swój budżet, aby oczyścić skutki zanieczyszczenia.

Kampania Teresy rozpoczęła się po katastrofie ekologicznej w 2019 r., kiedy to ryby, skorupiaki i podwodna roślinność uległy niemal całkowitemu wyniszczeniu z powodu poważnej eutrofizacji.

Eutrofizacja ma miejsce, gdy zielone algi rosną niekontrolowanie, karmione nadmiarem azotanów z nawozów. Zasłaniają światło, uniemożliwiając wzrost roślin i produkcję tlenu. W sierpniu 2021 r. na brzeg wyrzuciło pięć ton martwych ryb.

Eduardo Salazar Ortuño wyjaśnia: „Upadek jest, możesz sobie wyobrazić, że tutaj na brzegu było pełno ryb, chciały mieć tlen do oddychania. A przed rybami zniknęło 80 procent flory! 80 procent!”

Ramón Pagán, inny ekolog i prezes lokalnego stowarzyszenia mieszkańców, powiedział, że obawia się, że taka sytuacja może się powtórzyć w tym roku, ponieważ ostatnie ulewne deszcze naniosły do ​​laguny ogromne ilości azotanów.

Zabrał nas do miasteczka Los Nietos, niegdyś tętniącego życiem miasteczka na skraju laguny. Turyści już go nie odwiedzają, ponieważ plaża jest brązowa i błotnista, a w powietrzu unosi się zapach gnijących roślin. Wiele domów stoi pustych, a kilka restauracji zostało zamkniętych.

Ziemia wokół Mar Menor jest wykorzystywana do uprawy warzyw w szklarniach, ale większość nawozów wykorzystywanych do upraw spływa do laguny.

Przywiezienie nietoperzy z powrotem do Blanki

Tymczasem 80 kilometrów na północny zachód, miasto Blanca leży na brzegach rzeki Segura. Tutaj lokalni ekolodzy próbują innej strategii ochrony swojego szlaku wodnego – chcą przywrócić nietoperze, które kiedyś tu żyły.

Nietoperze są ważne dla ekosystemów, ponieważ kontrolują populacje owadów, zapylają rośliny i rozsiewają nasiona. Nietoperze żyły w jaskiniach wzdłuż klifów nad rzeką, ale populacja została zdziesiątkowana około 20 lat temu, gdy klify się rozpadły, niszcząc jaskinie.

Neftalí Escribano, ambasador europejskiego porozumienia klimatycznego, zorganizował w czerwcu warsztaty, podczas których wykonano drewniane skrzynki dla nietoperzy. Skrzynki te zostaną zawieszone na drzewach nad rzekami, aby wabić nietoperze z powrotem do Blanca.

Neftalí Escribano pokazuje Andrei Bolitho z Euronews jedną z drewnianych skrzynek dla nietoperzy, które zostaną zawieszone na drzewach nad rzeką.

Zdobądź wiedzę na temat wody

TylkoGliwice i Komisja Europejska współpracują, aby promować kampanię UE Water Wise, #WaterWiseEU. Nasza seria Water Matters i kampania UE mają na celu podniesienie świadomości na temat rosnącego obciążenia europejskich systemów wodnych i potrzeby zrównoważonego zarządzania wodą. Water Matters zagłębi się w różne kwestie związane z wodą, podkreślając znaczenie ochrony przyrody i ekosystemów, które są integralną częścią cyklu wodnego. Poprzez angażujące treści TylkoGliwice i Komisja Europejska mają nadzieję, że zainspirujemy jednostki i społeczności do stania się #WaterWiseEU.