Microsoft jest wyceniany na ponad 3 miliardy dolarów (2700 miliardów euro), częściowo dzięki inwestycjom w projekty oparte na sztucznej inteligencji.
Gigant oprogramowania Microsoft przekroczył wycenę 3 miliardów dolarów (2700 miliardów euro), stając się drugą po Apple firmą, która osiągnęła ten kamień milowy.
Sukces ten jest następstwem decyzji firmy o skupieniu się na integracji sztucznej inteligencji (AI) ze swoimi produktami, co wzmocniło zaufanie inwestorów. Akcje Microsoftu wzrosły w środę na giełdzie w Nowym Jorku o ponad 1,45%.
W zeszłym roku Microsoft, znany jako jedna z „wielkiej siódemki” firm technologicznych napędzających wzrost amerykańskich indeksów giełdowych, zainwestował znaczną sumę 10 miliardów dolarów (9,2 miliarda euro) w różne inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją. Dzięki temu Microsoft znalazł się na czele sztucznej inteligencji, wyprzedzając młodszych konkurentów, takich jak Google i Meta.
Odnosząc się do możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja, wiceprezes i prezydent firmy Microsoft Brad Smith powiedział na konferencji w Brukseli w czerwcu ubiegłego roku, że możliwości te mogą rozciągać się od opieki zdrowotnej po edukację.
„Rak trzustki pozostaje jednym z najgroźniejszych nowotworów dla osób, które zachorowały niemal całkowicie, ponieważ bardzo trudno go wychwycić we wczesnym stadium. Ale właśnie w tym przypadku widzimy, że sztuczna inteligencja może wykrywać wzorce, z którymi lekarz ma trudności z wykryciem”. zobacz” – powiedział Smith.
„Nie chodzi tylko o lepszą opiekę zdrowotną, może to być także lepsza edukacja. (…) Myślę, że w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych czy gdziekolwiek indziej bardzo łatwo jest przyjąć za oczywistość, że mamy łatwy dostęp do lekarzy I ”
Wśród inwestycji w innowacje związane ze sztuczną inteligencją Microsoft zintegrował cyfrowego asystenta AI o nazwie Copilot z przeglądarką internetową Edge i oprogramowaniem Office.
Ponadto Microsoft ogłosił niedawno nawiązanie 10-letniej współpracy z brytyjską firmą telekomunikacyjną Vodafone, której celem jest pomoc Vodafone w dostarczaniu generatywnej sztucznej inteligencji (AI), usług cyfrowych, usług dla przedsiębiorstw i usług w chmurze dla ponad 300 milionów firm i konsumentów w Europie i Afryce.
Jako drugi co do wielkości dostawca usług przetwarzania w chmurze Microsoft również zintensyfikował swoje wysiłki, opracowując własne chipy obsługujące sztuczną inteligencję, zaostrzając tym samym swoją konkurencję z Amazonem i Google w zakresie obsługi narzędzi sztucznej inteligencji dla firm.
Apple, jeden z głównych konkurentów Microsoftu, osiągnął tę samą kwotę 3 bilionów dolarów w czerwcu ubiegłego roku.
Od stycznia akcje Microsoftu rywalizują z Apple o tytuł najcenniejszej firmy świata, na krótko wyprzedzając producenta iPhone’a na początku tego miesiąca.
Oczekuje się, że pod koniec tego miesiąca Microsoft opublikuje wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego 2024.