O nas
Kontakt

Arabia Saudyjska otwiera swój pierwszy sklep z alkoholem od ponad 70 lat

Laura Kowalczyk

FILE PHOTO

Sklep w Riyadzie, przeznaczony tylko dla dyplomatów niemuzułmańskich, powstał w związku z zamiarem saudyjskiego księcia bin Salmana przekształcenia królestwa w miejsce docelowe dla turystyki i biznesu.

W środę dyplomata ujawnił, że po raz pierwszy od ponad 70 lat w Arabii Saudyjskiej otwarto sklep z alkoholem. To posunięcie oznacza kolejny krok w kierunku liberalizacji społecznej w królestwie, w którym znajdują się najświętsze miejsca islamu.

Choć obsługuje wyłącznie niemuzułmańskich dyplomatów, sklep zlokalizowany w dzielnicy dyplomatycznej Riyadu wpisuje się w ambitne plany księcia koronnego Mohammeda bin Salmana dotyczące przekształcenia Arabii Saudyjskiej w kwitnące centrum turystyki i biznesu, dywersyfikując gospodarkę i uniezależniając ją od ropy naftowej.

Dyplomata, który rozmawiał anonimowo z AP ze względu na drażliwość tematu w Arabii Saudyjskiej, odwiedził sklep i porównał jego atmosferę do ekskluzywnego sklepu wolnocłowego na dużym międzynarodowym lotnisku. W ofercie sklepu znajdują się obecnie alkohole, wino i na razie tylko dwa rodzaje piwa. Klienci są zobowiązani do okazania dokumentu tożsamości dyplomatycznej, a telefony komórkowe należy włożyć do torebek. Dyplomata powiedział, że aplikacja na telefon komórkowy umożliwia zakupy w systemie przydziałów.

Nie ma oficjalnego komentarza władz Arabii Saudyjskiej w sprawie otwarcia sklepu. Jednak premiera zbiega się z raportem w państwowej gazecie Arab News, w którym przedstawiono nowe przepisy regulujące sprzedaż alkoholu dyplomatom. Przepisy te, mające na celu kontrolę importu wspomnianych napojów w przesyłkach dyplomatycznych, zostały wprowadzone w życie w poniedziałek.

Dyplomaci tradycyjnie importują napoje alkoholowe za pośrednictwem specjalistycznych usług do spożycia w placówkach dyplomatycznych. Osoby pozbawione dostępu uciekają się do zakupów z nielegalnych źródeł lub warzenia własnego piwa, choć według Departamentu Stanu USA ryzyko obejmuje surowe kary, takie jak długie wyroki więzienia, wysokie grzywny, publiczne chłosty i deportacje.

Spożywanie alkoholu jest zabronione w islamie, a Arabia Saudyjska pozostaje jednym z niewielu krajów na świecie, w których obowiązuje ścisły zakaz spożywania alkoholu, wraz z sąsiadującymi Kuwejtem i Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Arabia Saudyjska zakazuje spożywania alkoholu od początku lat pięćdziesiątych.