O nas
Kontakt

Międzynarodowy Dzień Kobiet: Czy Irlandia na nowo zdefiniuje swój konstytucyjny język dotyczący „kobiet w domu”?

Laura Kowalczyk

A woman votes in a referendum on the proposed changes to the wording of the Constitution relating to the areas of family and care.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet nabierają w tym roku w Irlandii wyjątkowego znaczenia, ponieważ kraj ten uczestniczy w kluczowym głosowaniu w sprawie zmiany obowiązującego od ośmiu dekad języka konstytucyjnego dotyczącego roli kobiet.

Irlandia ma dziś rozważyć dwa referenda: jedno w sprawie roli kobiet w domu i drugie mające na celu przedefiniowanie konturów rodziny we współczesnym społeczeństwie irlandzkim.

Referenda te wywołały wiele pytań i chęć usunięcia płciowego języka z odniesienia do „kobiet w domu”.

W następstwie przełomowych decyzji, takich jak głosowanie w 1995 r. za zniesieniem zakazu rozwodów i późniejsze referenda w sprawie małżeństw osób tej samej płci (2015 r.) i aborcji (2018 r.), irlandzkie społeczeństwo proszone jest o głosowanie TAK lub NIE w sprawie brzmienia nowego artykułu i jego wpływu na prawa irlandzkich kobiet.

Co obecna nowelizacja dotycząca opieki mówi o kobietach?

Kobieta przybywa, aby głosować w referendum w sprawie proponowanych zmian w brzmieniu Konstytucji odnoszącym się do obszarów rodziny i opieki.
Kobieta przybywa, aby głosować w referendum w sprawie proponowanych zmian w brzmieniu Konstytucji odnoszącym się do obszarów rodziny i opieki.

Obowiązująca konstytucja, powstała w 1937 r., kiedy wpływy Kościoła katolickiego były duże, uznaje „życie w domu” kobiety za kamień węgielny wsparcia niezbędnego dla „dobra wspólnego”.

Artykuł 41 ust. 2 irlandzkiej konstytucji, pełen niuansów związanych z płcią, nie tylko uznaje ten wkład, ale także zobowiązuje się do ochrony matek przed presją ekonomiczną, która mogłaby odciągnąć je od obowiązków domowych.

„Państwo uznaje, że kobieta swoim życiem rodzinnym daje Państwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć dobra wspólnego”.

Dodaje: „Dlatego państwo powinno dążyć do tego, aby matki nie były zmuszane koniecznością ekonomiczną do podejmowania pracy zaniedbując obowiązki domowe”.

Teraz wyborcy pytani są, czy należy usunąć używany język, który wielu uważa za seksistowski i przestarzały.

Jednak toczyło się także wiele debat wokół wykreślenia słowa „kobieta” z Konstytucji i tego, czy zmiana ta będzie działać na szkodę kobiet, które pracują tylko w domu, czy też zniesie konstytucyjną ochronę matek.

Tymczasem zwolennicy zmian argumentują, że nowe brzmienie dostosuje irlandzką konstytucję do współczesnego społeczeństwa.

W ramach konstytucyjnych, które ukształtowały tożsamość innych narodów europejskich, język używany do opisu roli kobiet jest odzwierciedleniem wartości społecznych.

W Niemczech Ustawa Zasadnicza jest przykładem postępu w zakresie równości płci. Zapisana w art. 3 zasada równego traktowania zabrania dyskryminacji ze względu na płeć, wyraźnie uznając równe prawa mężczyzn i kobiet.

Francja, poprzez swoje zaangażowanie na rzecz „liberté, égalité, fraternité”, podkreśla zaangażowanie narodu w równe traktowanie wszystkich obywateli. Pojęcie laïcité, czyli sekularyzmu, dodatkowo wpływa na dyskusje na temat praw kobiet, ponieważ na początku tego tygodnia kraj ten stał się pierwszym krajem na świecie, który zapisał w konstytucji prawa do aborcji.

Co proponuje nowe irlandzkie referendum?

Nieoznakowane formularze do głosowania w dwóch językach, angielskim i irlandzkim, do referendum w sprawie proponowanych zmian w brzmieniu Konstytucji.
Nieoznakowane formularze do głosowania w dwóch językach, angielskim i irlandzkim, do referendum w sprawie proponowanych zmian w brzmieniu Konstytucji.

W nowym referendum proponuje się zastąpienie tego art. 42b, który uznaje opiekę, jaką członkowie rodziny zapewniają sobie nawzajem.

Stanowi ona: „Państwo uznaje, że sprawowanie opieki przez członków rodziny nad sobą na podstawie istniejących między nimi więzi daje społeczeństwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć dobra wspólnego, i powinno dążyć do wspierania społeczeństwa takiego przepisu.”

Wynik dzisiejszego głosowania będzie kluczowym momentem w określeniu podejścia Irlandii do rozwiązywania kluczowych problemów społecznych w przyszłości.