O nas
Kontakt

Czy mój szef molestuje mnie seksualnie? Ten chatbot AI może pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie

Laura Kowalczyk

This AI chatbot could help prevent sexual harassment in the workplace

Chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI) ma na celu pomóc ludziom zgłaszać przypadki molestowania seksualnego, a firmom i uniwersytetom lepiej zrozumieć sytuację.

„Mój szef ciągle rzuca sprośne sugestie i bez przerwy się na mnie obraża. Czy to jest molestowanie seksualne?”

„Tak, prawdopodobnie zostałoby to uznane za molestowanie seksualne” – odpowiada nowy chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI), którego celem jest pomaganie ludziom w dowiedzeniu się, czy są molestowani w miejscu pracy lub na uniwersytecie.

Narzędzie zostało stworzone przez dwie kobiety w Wielkiej Brytanii i zostanie oficjalnie wprowadzone na rynek w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca.

„Jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie zgłaszają molestowania seksualnego, jest to, że nie wiedzą, czy byli ofiarami molestowania, czy nie” – powiedziała współzałożycielka Ruth Sparkes w rozmowie z TylkoGliwice Next.

„Chcieliśmy stworzyć coś, co nie tylko dało ofiarom głos, ale także pomogło instytucjom stworzyć bezpieczniejsze środowisko”.

Chatbot to nowy dodatek towarzyszący aplikacji o nazwie SaferSpace, założonej przez Sparkesa i Sunitę Gordon.

Ma także pomóc każdemu, kto stał się ofiarą molestowania lub rasizmu, ponieważ został przeszkolony w zakresie brytyjskiej ustawy o równości.

Oddawanie mocy

Sparkes powiedziała, że ​​pomysł na chatbota zrodził się z jej osobistych doświadczeń związanych z molestowaniem w miejscu pracy.

„Mój szef właściwie złapał mnie za skórzaną kurtkę, przyciągnął blisko i naprawdę nakrzyczał na mnie przy wszystkich. I tak myślałam, że mój szef jest idiotą, więc po prostu to zlekceważyłam i poszłam dalej” – powiedziała.

Jednak inna koleżanka zgłosiła to do działu HR, co jej zdaniem wywołało u niej poczucie zastraszenia.

„Myślę, że dlatego, że one (HR) były kobietami w garniturach, a ja prawdopodobnie po prostu nie chciałam o tym rozmawiać, ponieważ odebrano mi władzę, ponieważ tego nie zgłosiłam.

„Ktoś inny to widział i zgłosił. Dlatego też w tym momencie straciłam całą moc” – powiedziała.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ z 2022 r. ponad jedna na pięć osób zatrudnionych (prawie 23 procent) doświadczyła w pracy przemocy i molestowania fizycznego, psychicznego lub seksualnego na całym świecie.

Chociaż chatbot ma na celu pomóc ludziom zgłaszać wszelkie formy niewłaściwego zachowania, molestowania, dyskryminacji lub rasizmu, jego założyciele chcą także, aby firmy i uniwersytety lepiej rozumiały sytuację.

„Oni (działy HR) będą w stanie zobaczyć, gdzie występują prawidłowości” – powiedział Sparkes.

„Jeśli masz konkretnego członka personelu, który zachowuje się w określony sposób w stosunku do określonej grupy osób, możesz chcieć zorganizować więcej szkoleń lub sytuacja może być na tyle poważna, że ​​będzie wymagać postępowania dyscyplinarnego, ale w rzeczywistości będzie zaznacz, gdzie znajdują się hotspoty”.

Do pilotażowego programu SaferSpace przystąpiło już kilka firm, a wiele z nich to firmy prawnicze, edukacyjne i finansowe.

Technologia ta jest na razie dostępna wyłącznie w Wielkiej Brytanii, ale Sparkes stwierdził, że istnieje zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów nordyckich.