O nas
Kontakt

MKOl twierdzi, że „agresywna” rosyjska krytyka osiągnęła „nowy poziom”

Laura Kowalczyk

President Thomas Bach speaks at the opening of the executive board meeting of the IOC, at the Olympic House, in Lausanne, Switzerland, Tuesday, March 19, 2024

W odpowiedzi na krytykę Kremla po wykluczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców z ceremonii otwarcia w Paryżu MKOl potępił oskarżenia o „rasizm i neonazizm” jako „agresywne” i skrytykował je jako „nowy najniższy poziom”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) odpowiedział na krytykę ze strony Rosji dotyczącą ograniczeń dla sportowców podczas konferencji prasowej kończącej dwudniowe posiedzenie Zarządu.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział, że oświadczenia Moskwy, w tym oskarżenia o „rasizm i neonazizm”, były „bardzo agresywne” i osiągnęły „nowy najniższy poziom”.

Prezydent MKOl Thomas Bach zwrócił się do swojego rzecznika Adamsa, gdy zapytano go o cytaty z Rosji ze względu na „osobisty” charakter oskarżeń.

Adams stwierdził, że komentarze „wykraczają poza wszystko, co jest dopuszczalne. „Powiązanie prezydenta, jego narodowości i Holokaustu w kontekście tej kwestii osiąga nowy poziom” – dodał. Bach jest pochodzenia niemieckiego.

Kreml z wściekłością zareagował na zakaz we wtorek przez MKOl rosyjskich i białoruskich sportowców udziału w tradycyjnej paradzie otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

„Te decyzje pokazują, jak daleko MKOl odszedł od swoich głoszonych zasad i popadł w rasizm i neonazizm” – powiedziała na odprawie rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

W zeszłym roku MKOl zawiesił Rosję w igrzyskach w 2024 r., ale dał zielone światło sportowcom, aby rywalizowali w barwach neutralnych, o ile nie wyrażali poparcia dla wojny Rosji na Ukrainie.

Ten neutralny status zmusza rosyjskich sportowców do „wyrzeczenia się wszelkich związków z ojczyzną, obywatelstwem, historią, kulturą i narodem” – argumentowała Zacharowa.

„Decyzje MKOl są bezprawne, niesprawiedliwe i niedopuszczalne” – stwierdziła.

„Jesteśmy oburzeni bezprecedensowymi warunkami dyskryminującymi narzuconymi rosyjskim sportowcom przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski”.

MKOl powiedział, że sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy zostali dopuszczeni do udziału w igrzyskach olimpijskich w charakterze zawodników neutralnych, będą mieli szansę jedynie „doświadczyć tego wydarzenia” – prawdopodobnie obserwując je z okolic rzeki.

Decyzja ta jest następstwem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, który dwa tygodnie temu ogłosił zakaz ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu zaplanowanej na 28 sierpnia.

Rosja i Białoruś nie mogą brać udziału w sportach zespołowych na igrzyskach olimpijskich z powodu wojny na Ukrainie, a MKOl opracował dwuetapową procedurę weryfikacji indywidualnych sportowców z tych krajów, aby uzyskać status neutralny. Zawodnicy ci muszą najpierw zostać zatwierdzeni przez organ zarządzający ich indywidualnym sportem, a następnie przez panel kontrolny wyznaczony przez MKOl.

Neutralni sportowcy nie mogą publicznie wspierać inwazji na Ukrainę ani być powiązani z agencjami wojskowymi lub organami bezpieczeństwa państwa. Nie jest jasne, czy członkostwo w rosyjskim wojskowym klubie sportowym, takim jak CSKA, będzie powodem odmowy statusu neutralnego.

MKOl podał we wtorek, że spodziewa się, że do Igrzysk w Paryżu zakwalifikuje się około 36 neutralnych sportowców z rosyjskimi paszportami i 22 z białoruskimi paszportami.

Decyzja dotycząca udziału tych zawodników w ceremonii zamknięcia zawodów, która odbędzie się 11 sierpnia, zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Medale zdobyte przez zawodników neutralnych nie będą liczone jako grupa zbiorcza w ogólnej tabeli medali.

MKOl ujawnił również szczegóły dotyczące zamiennej flagi w kolorze jadeitowej zieleni, która będzie używana dla sportowców neutralnych podczas ceremonii wręczania medali, podczas których zostanie odtworzony specjalnie napisany hymn bez tekstu.