O nas
Kontakt

Młodszy minister kultury Włoch Vittorio Sgarbi podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o pranie pieniędzy

Laura Kowalczyk

Vittorio Sgarbi resigns - pictured here being carried out of the Chamber of Deputies by parliamentary assistants after arguing with other lawmakers

Krytyk sztuki i młodszy minister kultury Vittorio Sgarbi złożył rezygnację ze stanowiska. Trwało wobec niego śledztwo w sprawie prania skradzionych towarów.

Vittorio Sgarbi, znany krytyk sztuki i jeden z młodszych ministrów kultury Włoch, złożył rezygnację.

Sgarbi (71 l.) został objęty dochodzeniem w związku z praniem skradzionych towarów – po tym, jak znaleziono w jego posiadaniu XVII-wieczny obraz, który według doniesień został skradziony.

Według doniesień, renesansowe dzieło Rutilio Manettiego zainspirowane Caravaggiem zostało skradzione w 2013 roku przez właściciela zamku w północnym regionie Piemontu we Włoszech, gdzie był wystawiony. Pojawił się ponownie na wystawie zorganizowanej w 2021 roku przez Sgarbi. Obraz był identyczny z tym, który zgłoszono jako skradziony, z tą różnicą, że w lewym górnym rogu płótna dodano świecę.

Dochodzenie karne w sprawie rzekomego prania dóbr kultury doprowadziło młodszego ministra w Gruzji, partii Forza Italia Meloniego, do wydania na konferencji zorganizowanej w Mediolanie następującego oświadczenia: „Rezygnuję ze skutkiem natychmiastowym z funkcji podsekretarza rządu i poinformuję (premiera Giorgia ) Meloni w ciągu najbliższych kilku godzin.”

Były podsekretarz utrzymuje, że jest niewinny i stwierdził, że motywem jego rezygnacji jest uniknięcie konfliktu interesów.

„Przez dwie godziny zastanawiałem się, czy to zrobić, czy nie” – dodał.

„Robiłem to okazjonalnie, mogą to być także codzienne konferencje takie jak ta. Zgodnie z tym, co przesłał mi Urząd Antymonopolowy, ta konferencja byłaby niezgodna z prawem, nielegalna i zakazana. Dlatego też, aby zapobiec temu, że wszyscy jesteście wspólnikami do popełnienia przestępstwa, od tej chwili wypowiadam się bez mandatu podsekretarza. Macie jednak ministra i innych podsekretarzy, więc odchodzę i odtąd będę mógł występować w telewizji i prowadzić konferencje” – kontynuował Sgarbi.

Filippo Menci, redaktor naczelny TylkoGliwice Italy, stwierdza: „Wydaje się, że znajdował się pod dość dużą presją, aby podał się do dymisji, i dlatego głosowanie dwukrotnie przekładano. Rząd nie chciał otwarcie głosować za jego odwołaniem, ale jednocześnie czasu nie byli gotowi go chronić, ponieważ jego postępowanie zostało napiętnowane przez opinię publiczną.”

Sgarbi, także prowokacyjna prezenterka telewizyjna, nie jest obca kontrowersjom. W zeszłym roku zyskał ogromną popularność po tym, jak w telewizji na żywo wdał się w bójkę na pięści z pisarzem Giampiero Mughinim. Rok wcześniej został wyciągnięty z parlamentu za obrzucanie obelgami innych parlamentarzystów i odmowę opuszczenia parlamentu z własnej woli.

Oprócz obrazu Manettiego Sgarbi jest także oskarżony o nielegalny wywóz innego dzieła francuskiego artysty Valentina de Boulogne o wartości 5 milionów euro. Policja w Monako przejęła obraz, który według Sgarbi jest kopią i nie należy do niego. Toczy się z nim także dochodzenie prowadzone przez włoski Urząd ds. Konkurencji w związku z rzekomym pobieraniem opłat za usługi doradcze podczas pełnienia funkcji publicznych, co wynika z doniesień włoskiego dziennika Il Fatto Quotidiano.