O nas
Kontakt

Moc pedałowania: tę zabawę związaną ze zmianami klimatycznymi na Litwie aktywuje się za pomocą rowerów treningowych

Laura Kowalczyk

Biking the boards: Theatre and tech pioneers are inspiring audiences in Lithuania.

Świadomie zaprojektowany rower może zasilić Twój telefon w 15 minut – lub rozegrać całe przedstawienie, co widzieli widzowie na Litwie.

Następnym razem, gdy pójdziesz na siłownię lub wskoczysz na rower treningowy, zainspiruj się faktem, że możesz zasilać dzieło sztuki.

Choć prawdopodobnie tylko Ty odczuwasz korzyści związane ze sprawnością fizyczną, nowe partnerstwo technologiczne i teatralne udowadnia, że ​​wszystko jest możliwe.

Dwa specjalnie zaprojektowane rowery treningowe napędzały w ubiegły weekend całe przedstawienie w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym.

„Kiedy tworzyliśmy rower, nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że będzie on używany na scenie podczas takiego przedstawienia w narodowym teatrze litewskim” – mówi Jonas Navickas, dyrektor generalny firmy Tukas EV, która produkuje rowerowo-magazynujące energię.

Ale występy „A Play for the Living in a Time of Extinction” pokazują wszechstronność motocykli. „Może zasilić Twój laptop, smartfon, a nawet zapewnić energię całemu domowi, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz” – dodaje Navickas, który założył litewski startup w 2010 roku.

Dlaczego spektakl napędzany był rowerami?

Spektakl napisany przez amerykańską dramatopisarkę Mirandę Rose Hall ma formę monologu, w którym główny bohater opowiada historię Ziemi, wyjaśniając powstanie i wymieranie różnych jej gatunków. Fabuła podkreśla potencjalną rolę człowieka w spowodowaniu szóstego masowego wymierania na świecie.

Rose Hall i brytyjska reżyserka Katie Mitchell przystosowali utwór tak, aby można go było łatwo odtworzyć w dowolnym kraju. W ramach inicjatywy STAGES (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift) ideą jest wystawienie spektaklu przy użyciu całkowicie lokalnych zasobów.

Oznacza to lokalnego reżysera, lokalnych aktorów, lokalne scenografie, a nawet lokalnie wytwarzaną energię elektryczną – i tu z pomocą przychodzą rowery.

Dzięki temu „systemowi koprodukcji” sztuka o kryzysie okrąża świat – od Europy po Tajwan – bez dodawania oliwy do ognia.

Współfinansowany przez UE sojusz opisuje siebie jako „ambitny, zrównoważony eksperyment teatralny, mający na celu ponowne przemyślenie interakcji sektora kultury z koncepcją zrównoważonego rozwoju”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez STAGES (@sustainable_stages)

Jak dotąd wzięło w nim udział 14 teatrów europejskich, w tym Théâtre de Liège w Belgii, Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Théâtre Vidy-Lausanne w Szwajcarii i Piccolo Teatro di Milano we Włoszech.

W ramach zobowiązania do korzystania wyłącznie z energii elektrycznej wytwarzanej przez widzów na scenie (do 150 watów) litewska produkcja sztuki Halla jest zasilana przez dwóch aktorów na rowerach.

Już po 15 minutach pedałowania jeden z rowerów „HR Bank” firmy Tukas EV wytwarza energię wystarczającą do naładowania smartfona. Trzy godziny pedałowania generują energię wystarczającą na cały 1,5-godzinny występ. Tak więc dwóch aktorów pedałuje na dwóch rowerach, aby utrzymać ciągłość przedstawienia, łącznie z oświetleniem.

Jak działa rower magazynujący energię?

Tukas EV to firma z siedzibą na Litwie, opracowująca rozwiązania w zakresie czystej mobilności i energii.
Tukas EV to firma z siedzibą na Litwie, opracowująca rozwiązania w zakresie czystej mobilności i energii.

HR Bank może wygenerować od 50 do 300 W/h energii elektrycznej, pedałując jak na zwykłym rowerze treningowym. Energię tę można zmagazynować w akumulatorze o pojemności 2 kWh – mniej więcej tyle samo, ile potrzeba, aby światło świeciło przez tydzień.

Navickas ujawnił, że do stworzenia motocykla częściowo zainspirował się w zeszłym roku, po tym, jak był świadkiem wojny na Ukrainie.

„Kiedy zaczęło się bombardowanie infrastruktury Ukrainy, byłem zszokowany widokiem ludzi za pomocą wielu przedłużaczy, próbujących uzyskać prąd z jednego generatora do ładowania telefonów” – powiedział brytyjskiej gazecie „The Guardian”.

HR Bank może zapewnić rozwiązanie działające poza siecią w przypadku wystąpienia katastrofy – spowodowanej przez człowieka lub „naturalnej”. Według Tukas EV został on świadomie wykonany z materiałów zrównoważonych.

„Zrównoważony rozwój w produkcji to ciągła odpowiedzialność, a nie przemijający trend” – mówi Navickas. „Rozumiemy, że materiały, które wybieramy dzisiaj, mają trwałe konsekwencje na przyszłość”.

Mając to na uwadze, rower wykonano z aluminium pochodzącego z recyklingu i sklejki brzozowej z certyfikatem FSC.

Można go dostosowywać i przenosić (z kółkami przypominającymi wózek), z opcjonalnym mocowaniem do biurka do pracy w domu i biurze. Ale dla większości nie jest to jeszcze dostępne, bo kosztuje około 3000 euro.