Chega, trzecia co do wielkości partia w Portugalii, wprowadziła toksyczne rasistowskie i antyimigranckie narracje do głównego nurtu polityki kraju – jednak zdecydowanie zaprzecza, że jest skrajną prawicą, woląc być uważana za partię populistyczną.
W 2019 roku nowo powstała prawicowa partia polityczna Czega! – co można dosłownie przetłumaczyć na angielski „Dość!” – zdobył jedno miejsce w parlamencie portugalskim. Mniej więcej 3 lata później, w wyborach parlamentarnych w 2022 roku, zwielokrotniła ten wynik, zdobywając łącznie 12 mandatów po uzyskaniu 7,2% głosów.
Był to zdumiewający awans jak na tak młodą i kontrowersyjną partię, która szybko wkroczyła w szerszy krajobraz europejskich partii populistycznych i prawicowych, zabiegając o względy skrajnej prawicy swoimi narracjami przeciwko migrantom, społeczności LGBTQ+ i muzułmanom, ale zawsze odrzucając opisywany jako taki.
„To był naprawdę ogromny szok” – powiedziała TylkoGliwice aktywistka Catarina Viegas. „Ludzie nie byli zadowoleni z sytuacji gospodarczej w kraju, potem był COVID – Chega wypełnił lukę między obietnicą rządu a tym, czego nie mógł spełnić, a media znormalizowały swoją skrajnie prawicową narrację” – dodała.
Dla wielu obserwatorów spoza Portugalii awans partii również był zaskoczeniem. „Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że w Portugalii istnieje tak duża, skrajnie prawicowa scena, ponieważ historycznie rzecz biorąc, od zakończenia Salazara (w 1974 r.) tak naprawdę nie miało to miejsca” – Heidi Beirich, współzałożycielka Globalnego Projektu Przeciwko Ekstremizmowi (GPAHE), powiedziała TylkoGliwice.
„Wydawało się, że Portugalia przeciwstawia się trendowi, który można zaobserwować w miejscach takich jak Włochy, Szwecja, Francja i tak dalej” – dodała.
Ale potem pojawiła się Czega, obecnie trzecia najpopularniejsza partia w kraju, z realną szansą na wejście do rządu w przyszłości.
„Chega jest partią głęboko antyimigrancką, antyromską i sprzeciwiającą się LGBTQ” – powiedział Beirich. „Demonizują imigrantów. Ich przywództwo, łącznie z charyzmatycznym przywódcą Andrzej Venturamówiłem okropne rzeczy o Romach, nazywając ich między innymi problemem dla bezpieczeństwa” – dodała.
„Ventura mówił również o takich rzeczach, jak teoria spiskowa wielkiego zastępstwa, która jest ideą białej supremacji, że imigranci zastąpią rodowitych Portugalczyków w Portugalii”.
Z tych i innych powodów GPAHE dodało niedawno Chegę do swojej listy grup nienawiści i ekstremistów w Portugalii. Na liście znajduje się 12 innych ugrupowań, w tym inne starsze partie, które powstały przed Chegą, powiedział Beirich, ale nigdy nie osiągnęły one sukcesu wyborczego Chegi, jak Alternativa Democrática Nacional i Ergue-Te, wcześniej znane jako Partido Nacional Renovador (PND). .
Jednak decyzja o umieszczeniu Chegi na liście partii ekstremistycznej wywołała kontrowersje w Portugalii, gdzie partia upiera się, aby uważać się za populistyczną, a nie skrajnie prawicową. TylkoGliwice skontaktował się z Chegą w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymał odpowiedzi.
„Mówią, że nie są rasistami”
„Wśród naukowców nie było zgody co do tego, jak scharakteryzować Chegę. W tej chwili uważam, że Chega jest populistyczną, radykalnie prawicową partią, a nie ekstremistyczną partią prawicową” – powiedziała TylkoGliwice Cátia Moreira de Carvalho, badaczka zajmująca się ekstremizmem, terroryzmem, psychologią i polityką na Uniwersytecie w Porto.
„Dzieje się tak, ponieważ Czega ma wyraźnie populistyczny program, ponieważ postrzega„ czystych ludzi ”w opozycji do„ skorumpowanych elit ”- dodała. „Poza tym Chega opowiada się za nieliberalnymi opiniami, a jej celem jest ustanowienie tego rodzaju nieliberalnej demokracji w Portugalii”.
Skrajna prawica chce znieść wszelkie formy demokracji i ucieka się do przemocy, aby realizować swoje cele, powiedział de Carvalho. „Na razie tak nie zrobił Czega i nie wydaje mi się, żeby to się stało w najbliższej przyszłości”.
Dla niektórych różnica polega tylko na wyglądzie.
„Są zdecydowanie skrajnie prawicowi, ich narracja jest skrajnie prawicowa, ale wydają się być partią populistyczną” – powiedział Viegas. „Mówią, że nie są rasistami, Portugalia nie jest rasistami, robią z siebie obrońców tych, którzy czują się niezadowoleni z obecnej sytuacji w kraju, grają w nich ofiary systemu. I to rezonuje z ludźmi, którzy nie uważaliby się za ekstremistów”.
De Carvalho powiedział, że odkąd Chega po raz pierwszy zasiadał w parlamencie w 2019 r., „w Portugalii rośnie liczba przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści”.
„Wcześniej, w 2018 r., badanie przeprowadzone przez Eurobarometr wykazało, że Portugalia była drugim krajem w Europie, który miał najbardziej pozytywny pogląd na integrację imigrantów, a około 80% osób uważało to za coś pozytywnego” – dodała.
Dobrze skomunikowana impreza
Publicznie odrzucając tożsamość skrajnie prawicowej partii, charyzmatyczny przywódca Chegi, Ventura, sprzymierza się z przywódcami podobnie populistycznych i skrajnie prawicowych partii w Europie, takimi jak Włoch Matteo Salvini – szef partii League –, francuska Marine Le Pen i Lider hiszpańskiej telewizji Vox Santiago Abascal.
Skrajna prawica „nie była obecna w głównym nurcie polityki w Portugalii przed Chegą” – potwierdza de Carvalho.
„Portugalia została nawet uznana za udaną sprawę pod tym względem, w jakiś sposób odporna na skrajną prawicę. Ale dzisiaj, poza rosnącym poparciem Czegi, jesteśmy świadkami normalizacji poglądów Czegi w prawicowych partiach głównego nurtu” – kontynuowała.
„Na przykład lider największej partii opozycyjnej powiedział ostatnio, że Portugalia powinna szukać imigrantów, którzy mogą mieć lepszy kontakt z Portugalczykami. Innymi słowy, zamierza zastosować środki wykluczające, aby powitać imigrantów, otworzyć drzwi tym, którzy są najwyraźniej podobni do Portugalczyków, i zamknąć drzwi innym” – dodała.
„Jest to zgodne z polityką propagowaną przez Chegę. Dla mnie jest to bardzo niepokojące, ponieważ zwiększa polaryzację i zbliża partie umiarkowanej prawicy do polityki radykalnej prawicy populistycznej, a granice między nimi mogą być coraz trudniejsze do wytyczenia”.