O nas
Kontakt

Mural Laika w Rzymie przedstawiający siatkarkę Paolę Egonu, ofiarę rasistowskiego wandalizmu

Laura Kowalczyk

The Laika mural - pre and post vandalism

Mural poświęcony Paoli Egonu, słynnej siatkarce włoskiej drużyny narodowej i nowej mistrzyni olimpijskiej, został stworzony przez artystę Laikę przed siedzibą Coni. Został zdewastowany różową farbą w akcie rasizmu.

Akt wandalizmu spowodował przemalowanie skóry siatkarki reprezentacji Włoch, Paoli Egonu, na wzór dzieła zamaskowanego artysty ulicznego Laiki, które pojawiło się w Rzymie w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Enogu został wybrany najlepszym graczem turnieju olimpijskiego w Paryżu. Urodził się w Cittadella, w prowincji Padwa, a jego rodzice byli obywatelami Nigerii.

Mural zatytułowany „Italianità”, który pojawił się przed siedzibą CONI, Włoskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego w Rzymie, został oszpecony różową farbą w sprayu na skórze włoskiego mistrza. Wybielono również napis na piłce. W oryginalnej wersji brzmiał on: „Stop, Nienawiść, Rasizm”.

Praca Łajki trwała zaledwie 24 godziny, ale wystarczyło to, aby na nowo rozgorzała debata na temat rasizmu i integracji we Włoszech.

Kontrowersje, które zostały już wznowione w niedzielę przez posła Lega Nord Roberto Vannacciego. Zaraz po zdobyciu historycznego złotego medalu olimpijskiego przez siatkarki włoskie, skomentował: „Jestem zachwycony, że włoska drużyna siatkówki wygrała i gratuluję wszystkim zawodniczkom, w tym Paoli Egonu, która jest bardzo dobrą zawodniczką, Włoszką. Nigdy nie wątpiłem w jej włoskość, ale nadal twierdzę, że jej cechy somatyczne nie reprezentują większości Włochów”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Laika (@laika1954)

Łajka: Zwycięski policzek dla tzw. „patriotów”

„To zwycięstwo jest policzkiem dla wszystkich tak zwanych „patriotów”, którzy nie akceptują wielonarodowościowych Włoch, składających się z drugiego pokolenia, które nie chcą ius soli” Laika oświadczył, odnosząc się do wypowiedzi Vannacciego. „Policzek dla tych, którzy mówią o „włoskości” odnosząc się do cech somatycznych”.

Nie tylko słowa generała, który został politykiem, wywołują dyskusję.

Po zwycięstwie olimpijskim dziennikarz Bruno Vespa nazwał włoskich siatkarzy „dobrymi, czarnymi, włoskimi – przykładem zwycięskiej integracji”. Zasugerował, że Egonu, urodzony we Włoszech i obywatel Włoch, pomyślnie zintegrował się jako cudzoziemiec.

Reakcje włoskich polityków na zdewastowany mural

Włoscy politycy, od Antonia Tajaniego po Elly Schlein, krytykowali incydent związany z muralem.

„Chcę wyrazić swoją solidarność z Paolą Enogu i całkowite oburzenie tym poważnym aktem chamskiego rasizmu” – napisał wicepremier i minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Antonio Tajani na portalu X.

„Rasizm jest obrzydliwy i należy mu się przeciwstawiać” napisała Elly Schlein w mediach społecznościowych. „Dla nas, ktokolwiek urodził się lub dorastał we Włoszech, jest Włochem i będziemy nadal walczyć o zmianę prawa dotyczącego obywatelstwa”.

Schlein zakończył, nazywając Egonu i wszystkich sportowców reprezentacji siatkarskiej dumą Włochów.

Potępienie przyszło również od burmistrza Rzymu, Roberto Gualtieriego, który nazwał ten akt „hańbą, tchórzliwą zniewagą dla wielkiego Włocha, który wyniósł barwy naszego kraju na szczyt świata i dla artysty zaangażowanego w walkę z ksenofobią”. Dla Gualtieriego „smutne jest, że w 2024 roku nadal istnieją rasistowscy więźniowie własnej ignorancji, którzy myślą, że mogą odwrócić ręce historii. To się nie stanie, ale musimy zawsze być czujni, aby powstrzymać w zarodku wszelkie tchórzliwe próby tego rodzaju”.

Przechodzień maluje farbą skórę Egonu

Po wandalizmie przechodzień flamastrem przemalował zniszczony na różowo mural z powrotem na skórę włoskiego mistrza. Obok dodano wiadomość: „Dziękuję Lajko”.

Sama artystka uruchomiła również ankietę na swoich kanałach społecznościowych, aby tym razem pomalować całą ścianę.

„Rasiści myślą, że mnie cenzurują” – napisała Laika w historii na Instagramie, proponując ten pomysł. „Ale nie wiedzą, że poruszę ten temat później”.