O nas
Kontakt

Na Filipinach Ursula von der Leyen mówi, że Europa nie będzie tolerować agresji na Pacyfiku

Laura Kowalczyk

Na Filipinach Ursula von der Leyen mówi, że Europa nie będzie tolerować agresji na Pacyfiku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w przemówieniu w Manili, że Europa nie będzie tolerować agresji w regionie Indo-Pacyfiku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w poniedziałek, że Europa nie będzie tolerować agresji na Ukrainie ani w regionie Indo-Pacyfiku, odnawiając w przemówieniu uznanie przez Unię Europejską decyzji arbitrażowej z 2016 r., która unieważniła ekspansywne roszczenia Chin na spornym Morzu Południowochińskim .

Von der Leyen przemawiała na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. po rozmowach w Manili, które miały na celu wzmocnienie stosunków handlowych, gospodarczych i związanych z bezpieczeństwem. Przywódcy ogłosili, że 27-narodowy blok wznowi negocjacje z Filipinami w sprawie umowy o wolnym handlu, która utknęła w martwym punkcie w 2017 r. pod rządami poprzednika Marcosa, Rodrigo Duterte.

Rozmowy o wolnym handlu

Podkreśliła potrzebę współpracy w zakresie bezpieczeństwa, powołując się na inwazję Rosji na Ukrainę, która pokazała, jak autorytarni przywódcy „są gotowi działać zgodnie z ich groźbami”.

„Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie wstrząsa podstawami porządku międzynarodowego. Jest pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych zasad prawa międzynarodowego, takich jak integralność terytorialna i suwerenność” – powiedziała.

„Dlatego Europa wspiera odważną walkę Ukrainy z agresorem, ponieważ nielegalne użycie siły nie może być tolerowane ani na Ukrainie, ani w Indo-Pacyfiku” – powiedziała von der Leyen. „Bezpieczeństwo w Europie i bezpieczeństwo na Indo-Pacyfiku są niepodzielne. Wyzwania dla porządku opartego na zasadach w naszym połączonym świecie dotyczą nas wszystkich”.

„Dlatego jesteśmy zaniepokojeni rosnącymi napięciami w Indo-Pacyfiku” – powiedziała, dodając, że UE popiera wolny i otwarty Indo-Pacyfik „ponieważ Indo-Pacyfik wolny od groźby przymusu jest kluczem do wszystkich naszych stabilności dla naszego pokoju i dobrobytu naszego ludu”.

morze Południowochińskie

Jej zawoalowana retoryka przypominała retorykę przywódców USA, którzy podnieśli alarm w związku z coraz bardziej agresywnymi działaniami Chin na spornym Morzu Południowochińskim.

Nie wymieniając nazwy Chin, von der Leyen odnowiła uznanie przez UE decyzji trybunału wspieranego przez ONZ, która ze względów historycznych unieważniła roszczenia terytorialne Chin w odniesieniu do praktycznie całego szlaku wodnego. Chiny odrzuciły decyzję arbitrażu jako fikcję i nadal się jej sprzeciwiają.

Powiedziała, że ​​nagroda „jest prawnie wiążąca” i stanowi podstawę do pokojowego rozwiązania sporów.

Powiedziała, że ​​UE jest gotowa zacieśnić współpracę z Filipinami w celu wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa morskiego poprzez wymianę informacji, przeprowadzanie ocen zagrożeń i wzmacnianie filipińskiej straży przybrzeżnej.

Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed wtrącaniem się w to, co według nich jest czysto azjatyckim sporem. W ostatniej dekadzie zamienił siedem spornych raf w bazy na wyspach chronione przed rakietami, co dodatkowo zaniepokoiło zachodnie rządy i rywalizujących z nimi pretendentów, w tym Filipiny, Wietnam, Malezję, Brunei i Tajwan.

Wizyta Von der Leyen na Filipinach jest oznaką poprawy stosunków po burzliwym okresie między UE a Duterte w kwestii praw człowieka. To pierwsza taka wizyta na tak wysokim szczeblu od blisko sześciu dekad stosunków z Filipinami.

Wizyta odbyła się w czasie, gdy UE ocenia, czy rozszerzyć na Filipiny specjalne zachęty handlowe, w tym obniżone taryfy na szeroką gamę produktów.

Zachęty handlowe Unii Europejskiej w ramach tzw. ogólnego systemu preferencji taryfowych dla Filipin i siedmiu innych krajów rozwijających się opierają się na przestrzeganiu przez nie ponad dwudziestu międzynarodowych konwencji dotyczących praw człowieka i praw pracowniczych, ochrony środowiska i dobrych rządów.

Rodrigo Duterte

Ale Filipiny spotkały się z ostrą krytyką UE podczas sześcioletniej kadencji Duterte, głównie z powodu krwawej rozprawy z narkotykami, którą nadzorował, w wyniku której zginęło ponad 6000, głównie drobnych podejrzanych. Marcos zastąpił Duterte w czerwcu ubiegłego roku.

Zabójstwa wywołały dochodzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego jako możliwą zbrodnię przeciwko ludzkości. Duterte wycofał Filipiny z MTK w 2018 r., ale jego prokurator przystąpił do zbadania powszechnych zgonów, które miały miejsce w latach, gdy kraj ten był jeszcze częścią sądu z siedzibą w Hadze.

Następnie Duterte często atakował krytykę UE dotyczącą jego brutalnej walki z narkotykami wybuchami pełnymi wulgaryzmów.