Tylko na jedną noc betonowa piwnica londyńskiego muzeum Tate Modern zamieniła się w bujną zieleń – i był to najgorętszy pokaz mody w mieście.
Luksusowy włoski dom mody Gucci przekształcił muzeum sztuki współczesnej nad Tamizą w oazę mody, aby zaprezentować na wybiegu najnowszą kolekcję rejsów, olśniewający spektakl włoskiego luksusu.
Delikatne, przezroczyste tkaniny pojawiły się na wybiegu obok swobodnych dżinsów i szykownej odzieży dziennej, a każdy element został podkreślony kultowym logo podwójnego G zdobiącym skórzane torby i akcesoria.
Wśród gwiazdorskiej publiczności w pierwszym rzędzie znaleźli się aktorzy Paul Mescal i Andrew Scott, a także ikony muzyki Dua Lipa i Solange Knowles. Obecna była także Salma Hayek i jej mąż Francois-Henri Pinault, prezes i dyrektor generalny Kering, spółki-matki Gucci.
Podczas tej wysokobudżetowej imprezy zaprezentowano pierwszą kolekcję cruise autorstwa Sabato De Sarno, który w zeszłym roku został mianowany dyrektorem kreatywnym Gucci i we wrześniu zadebiutował swoimi projektami odzieży damskiej.
Gucci zwykle organizuje swoje pokazy w Mediolanie, ale podobnie jak inne potęgi mody wybiera miejsca na całym świecie, aby zaprezentować swoje kolekcje wycieczkowe – pokazy pomiędzy głównymi pokazami wiosennymi i jesiennymi.
Modelki wiły się po wybiegu wijącym się wokół setek paproci, zwisających roślin i omszałych ścieżek, a masa zieleni kontrastowała z szarą, industrialną przestrzenią pokazową. De Sarno powiedział, że kontrast widać także w jego najnowszych projektach, które łączą luksusowe wieczorowe kreacje i kwiatowe hafty ze swobodnymi kurtkami i luźnymi dżinsami.
A co z obuwiem? Wygoda jest na pierwszym miejscu w przypadku każdej kreacji, nawet najbardziej efektownej sukni wieczorowej, w połączeniu z butami Mary Jane, balerinami lub mokasynami na platformie noszonymi z małymi białymi skarpetkami.
„Rygor i ekstrawagancja, siła w delikatności, angielskość z włoskim akcentem” – czytamy w notatkach programu.
De Sarno zaprezentował kilka marynarek w kratę będących ukłonem w stronę brytyjskiego stylu, choć niektóre inne projekty były znacznie bardziej subtelnym hołdem. Sukienki i płaszcze pokryte kwadratami z połyskujących frędzli z koralików nawiązywały do szkockiej kraty.
Wielu nie wie, że ten słynny dom mody ma fascynujące historyczne powiązania z Wielką Brytanią.
Jej założyciel-wizjoner, Guccio Gucci, ponad sto lat temu przechadzał się po korytarzach hotelu Savoy, szczytu luksusu w Londynie, gdzie pełnił funkcję boya hotelowego.
Marka twierdzi, że Guccio zainspirował się tym doświadczeniem, kiedy w 1921 roku otworzył swój pierwszy sklep we Florencji, w którym sprzedawał bagaże. Reszta, jak mówią, jest historią.
W Tate Modern odbywa się obecnie wystawa poświęcona multidyscyplinarnej twórczości Yoko Ono, najbardziej znanej z tego, że jest żoną i twórczą partnerką zmarłego Beatle'a Johna Lennona. Monumentalna wystawa, obejmująca instalacje, filmy, partytury, muzykę i fotografię, obejmuje siedem dekad jej artystycznej ewolucji. Trwa do 1 września 2024 r.