O nas
Kontakt

Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa, gdy Putin krytykuje „arogancję” Zachodu

Laura Kowalczyk

Russian servicewomen march during the Victory Day military parade in Moscow, Russia, Thursday, May 9, 2024.

„Rosja zrobi wszystko, aby zapobiec globalnej konfrontacji, ale nie pozwoli, aby ktokolwiek nam groził” – powiedział. „Nasze siły strategiczne są w gotowości bojowej”.

W czwartek Rosja obchodziła coroczny Dzień Zwycięstwa, wydarzenie, które stało się filarem rządów prezydenta Władimira Putina.

Rosyjski przywódca wykorzystał to wydarzenie – które upamiętnia triumf Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej – do krytyki Zachodu.

Oskarżył elity zachodnie o ignorowanie kluczowej roli, jaką Sowieci odegrali w pokonaniu faszyzmu w Europie.

Profesor Michael Clarke, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Strategicznych Uniwersytetu w Exeter, powiedział TylkoGliwice w 2020 r. parada „nie tylko upamiętnia koniec wojny, ale reprezentuje porażkę Rosji nad nazizmem. Ponieważ wojna była dla Związek Radziecki.”

„Parada oznacza wyzwolenie – a co za tym idzie – trwałość – Rosji” – dodał.

Podczas drugiej wojny światowej zginęło około 8,6 miliona żołnierzy radzieckich i odnotowano 19 milionów ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

Zwycięstwo Rosji nad nazistowskimi Niemcami pozostaje jednym z najważniejszych symboli tożsamości narodowej kraju.

Rosyjscy żołnierze maszerują podczas parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, Rosja, czwartek, 9 maja 2024 r.

„Dzień Zwycięstwa jednoczy wszystkie pokolenia” – powiedział Putin w czwartkowym przemówieniu na Placu Czerwonym.

„Idziemy dalej, opierając się na naszych wielowiekowych tradycjach i mamy pewność, że razem zapewnimy Rosji wolną i bezpieczną przyszłość”.

Jego przemówienie szybko zeszło na Ukrainę, gdzie powitał rosyjskie wojska i ostro skrytykował Zachód.

Wygłaszając kolejne przypomnienie o potędze nuklearnej Rosji, powiedział: „Nasze siły strategiczne są w gotowości bojowej”.

Filar rządów Putina

Zdaniem obserwatorów Putin, odkąd został prezydentem w 2000 r., wykorzystuje symbolikę daty 9 maja, aby umocnić swoją władzę.

Obchody coraz częściej symbolizowały potęgę militarną Rosji, za pomocą kolumn czołgów i rakiet.

W czwartkowej defiladzie wzięło udział około 9 000 żołnierzy, w tym około 1 000 walczących na Ukrainie.

Putin (71 l.) często opowiada o historii swojej rodziny, dzieląc się wspomnieniami o swoim ojcu, który walczył na froncie podczas II wojny światowej i został ciężko ranny.

Rosja wprowadziła przepisy, które obejmują karanie „bezczeszczenia” pomników lub kwestionowanie kremlowskich wersji historii wojny w celu zachowania sowieckiego dziedzictwa.

Putin przywołał także zwycięstwo Sowietów w II wojnie światowej, wysyłając wojska na Ukrainę 24 lutego 2022 r., jako główny cel określając „denazyfikację” Ukrainy i nazywając prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego neonazistą.

Twierdzenia, że ​​Kijowem rządzili zwolennicy ideologii nazistowskiej, są w dużej mierze bezpodstawne.

Wielu ekspertów rozumie skupienie uwagi na Dniu Zwycięstwa jako element odrzucenia przez Putina nazizmu jako klucz do jego uzasadnienia wojny na Ukrainie.

„To ciągła identyfikacja z ZSRR jako zwycięzcą nazizmu i brak jakiejkolwiek innej silnej legitymizacji zmusiły Kreml do ogłoszenia „denazyfikacji” jako celu wojny” – powiedział Nikolay Epplee w komentarzu dla Carnegie Rosja Eurazja Centrum.

Powiedział, że rosyjscy przywódcy „zamknęli się w światopoglądzie ograniczonym sowiecką przeszłością”.