O nas
Kontakt

Na zdjęciach: Krajobraz kulturowy Ukrainy znacznie zniszczony po dwóch latach wojny

Laura Kowalczyk

Odesa Transfiguration Cathedral, Ukraine, inspected for damage after Russian missile attacks. July 23, 2023

Setki ukraińskich obiektów kulturalnych, od kościołów po muzea, są zniszczone przez wojnę. Te zdjęcia pokazują niszczycielskie żniwo, jakie wyrządziło dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

Odkąd Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą 24 lutego 2022 r., liczne obiekty kulturalne na Ukrainie doznały zniszczeń w różnym stopniu. Według stanu na 7 lutego 2024 r. UNESCO zweryfikowało zniszczenia w 342 obiektach, podkreślając ciągły wpływ wojny na dziedzictwo kulturowe kraju. Wśród nich jest 127 obiektów kultu religijnego, 150 budynków o znaczeniu historycznym i artystycznym, 31 muzeów, 19 pomników, 14 bibliotek i 1 archiwum.

Dokumentacja fotograficzna odgrywa ważną rolę w uchwyceniu wpływu wojny na bogate dziedzictwo kulturowe kraju i pomaga wyobrazić sobie skalę strat.

Obwód doniecki (lub obwód doniecki) we wschodniej Ukrainie nosi ponure wyróżnienie jako jeden z regionów najbardziej dotkniętych wojną, o czym świadczy lista zweryfikowanych obiektów UNESCO. Na znajdującym się w tym obwodzie froncie wschodnim od początku wojny w Rosji w 2014 roku toczą się intensywne walki. W rezultacie obwód doniecki ucierpiał najbardziej w wyniku konfliktu, w którym wiele miast i wsi zostało zrównanych z ziemią.

Wśród nich jest Mariupol, który we wcześniejszych fazach rosyjskiej agresji na Ukrainę doświadczył rozległych zniszczeń i zniszczeń. Miasto przetrwało długotrwałe oblężenie przez siły rosyjskie, które spowodowało poważne straty wśród ludności cywilnej oraz rozległe zniszczenia infrastruktury i dziedzictwa kulturowego. Dziś pozostaje bezprawnie okupowany przez Rosję.

Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed i po bombardowaniu Ukrainy przez siły rosyjskie. Zdjęcia: Natalia Liubchenkova/Eunews, Alexei Alexandrov/AP Fot

Ukraińskie dziedzictwo kulturowe jest nie tylko niszczone podczas celowych ataków lub walk, ale jest także zabierane przez siły rosyjskie. Według stanu na początek 2024 r. z Rosji ponad 480 000 dzieł sztuki zostało nielegalnie usuniętych przez Rosję – poinformowało „The Economist” Ministerstwo Kultury Ukrainy.

Warto zauważyć, że podczas okupacji miasta z samego Muzeum Chersoniu skradziono 28 000 dzieł sztuki, co podkreśla systematyczne atakowanie skarbów kultury.