O nas
Kontakt

Nadchodzący tydzień rynkowy: spadki na giełdach w Europie w porównaniu z prognozami francuskimi

Laura Kowalczyk

The Eiffel Tower is pictured from the top of the Arc de Triomphe, Monday, Feb. 12, 2024 in Paris. (AP Photo/Aurelien Morissard)

Prognoza francuskiego rządu dotycząca słabszego wzrostu gospodarczego w 2024 r. początkowo pogorszyła nastroje na rynku.

W poniedziałek rano giełdy europejskie notowały dość słabe notowania, a akcje francuskie były szczególnie osłabione w związku z ograniczeniem przez francuski rząd wzrostu gospodarczego kraju w 2024 r.

Prognozy produktu krajowego brutto (PKB) Francji obniżono z 1,4% do 1% w skali roku ze względu na ciągłe szkody spowodowane wojną między Rosją a Ukrainą, a także ograniczenie handlu z Chinami i Niemcami.

Indeks CAC 40 spadł o 0,43% do 7734,6, podczas gdy indeks Stoxx 600 pozostał zasadniczo stabilny na poziomie 491,6. Z kolei indeks FTSE 100 wzrósł o 0,41% do 7724,8.

Akcje banków błyszczą, a spółki IT i stali wśród maruderów

Crédit Agricole odnotował w poniedziałek jeden z największych wzrostów na indeksie CAC 40, rosnąc o 0,2% do 12,3 euro, po tym jak zyski banku za czwarty kwartał 2023 r. przekroczyły niedawno szacunki analityków.

BNP Paribas wzrósł o 0,4% do 54,7 euro po tym, jak firma niedawno ujawniła, że ​​w 2026 r. zamiast w 2025 r. osiągnie zwrot z kapitału rzeczowego na poziomie 12%. Bank również stanął w obliczu exodusu handlowców, którzy spodziewają się rozczarowującego sezonu premiowego. .

Thales był jednym z głównych przegranych w poniedziałek, tracąc w poniedziałek 3,83% do 135,6 euro. Firma została niedawno wybrana przez Air India do zapewnienia rozrywki podczas lotu szerokokadłubowymi samolotami.

ArcelorMittal spadł o 2,61% do 24,9 euro w następstwie wciągnięcia swojej największej włoskiej huty stali w specjalną kwestię administracyjną z włoskim rządem.

Co oglądać w nadchodzącym tygodniu

Inwestorzy nie mogą się także doczekać środowej informacji o nastrojach konsumentów w Turcji i strefie euro, a także zaplanowanego tego samego dnia posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego polityki niepieniężnej.

W środę opublikowany zostanie także protokół amerykańskiego FOMC ze styczniowego posiedzenia.

W czwartek opublikowany zostanie francuski indeks zaufania przedsiębiorców, wskaźnik koniunktury gospodarczej oraz seria danych o indeksie menedżerów zakupów (PMI) z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii.

W czwartek opublikowane zostaną także raporty o inflacji dla strefy euro i Włoch za styczeń. W piątek opublikujemy raport na temat zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii za luty, a także dane o PKB Niemiec za czwarty kwartał 2023 roku.