W Rankingu Uniwersytetów Świata (ARWU) 2024 dominują uniwersytety europejskie i amerykańskie, a pierwsze miejsce po raz kolejny zajął Uniwersytet Harvarda.
Według najnowszego rankingu Academic Ranking of World Universities (ARWU) z 2024 r. uniwersytety brytyjskie, niemieckie, francuskie i szwajcarskie znalazły się w gronie najlepszych uczelni na świecie.
Już 22. rok z rzędu pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.
Tuż za nimi znalazły się dwie inne amerykańskie instytucje – Uniwersytet Stanforda i Massachusetts Institute of Technology (MIT), które zamknęły pierwszą trójkę.
Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii zajął czwarte miejsce, stając się tym samym najwyżej notowaną uczelnią w Europie.
Uniwersytet Oksfordzki, który również ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, znalazł się na szóstym miejscu, będąc tym samym jedynym uniwersytetem europejskim reprezentowanym w pierwszej dziesiątce.
Pozostałe miejsca zajmowały głównie uniwersytety amerykańskie, przy czym 8 z 10 najlepszych mieściło się właśnie w tym kraju.
Jak ustalany jest ranking
Wskaźnik ARWU, publikowany przez ShanghaiRanking Consultancy, ustala rankingi uniwersytetów poprzez ocenę kilku wskaźników efektywności akademickiej i badawczej.
Należą do nich osiągnięcia, takie jak przyznanie absolwentom prestiżowych nagród, np. Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, służące ocenie jakości kształcenia, a także osiągnięcia kadry, służące ocenie jakości kadry dydaktycznej w instytucjach.
Dodatkowe kryteria obejmują liczbę najczęściej cytowanych naukowców (HiCi), publikacje w renomowanych czasopismach, takich jak Nature i Science (N&S), artykuły indeksowane w głównych bazach cytowań (PUB) oraz dorobek naukowy przypadający na jednego mieszkańca danej instytucji (PCP).
Oto zestawienie 10 najlepszych uniwersytetów w tym roku na podstawie ich wyników we wskaźnikach efektywności.
Najlepsze uniwersytety w Europie
Oprócz brytyjskich uczelni, takich jak Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Cambridge, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu, w pierwszej 50-tce znalazły się również inne uniwersytety europejskie.
Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Paris-Saclay we Francji, który zajął 12. miejsce, awansując o trzy pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Na kolejnym miejscu znalazła się uczelnia ETH w Zurychu w Szwajcarii, plasując się na 21. miejscu na świecie, następnie Imperial College w Londynie (25. miejsce) i Uniwersytet Kopenhaski (32. miejsce).
Jeśli chodzi o reprezentację, Stany Zjednoczone i Chiny miały największą liczbę instytucji w pierwszej setce, odpowiednio 38 i 14 uniwersytetów.
W Europie najwięcej uniwersytetów w pierwszej setce znalazło się w Wielkiej Brytanii (8), a kolejne miejsca zajęły Szwajcaria, Niemcy i Francja.
Po raz pierwszy w historii aż trzy niemieckie uniwersytety znalazły się w pierwszej 50. rankingu, w tym Uniwersytet Monachijski (43. miejsce), Uniwersytet Techniczny w Monachium (47. miejsce) i Uniwersytet w Heidelbergu (50. miejsce).
Francuskie uniwersytety również wykazały się konkurencyjnością, reprezentowane przez Uniwersytet Paris-Saclay (12. miejsce), Uniwersytet PSL (33. miejsce) i Uniwersytet Sorbona (41. miejsce) w pierwszej 50.
Niektóre kraje europejskie, takie jak Włochy, Hiszpania, Austria i Portugalia, nie znalazły się w pierwszej setce rankingu, ale były reprezentowane w pierwszej 500.