O nas
Kontakt

Najlepszy pop-art ląduje w Muzeum Guggenheima w Bilbao

Laura Kowalczyk

The Guggenheim Museum in Bilbao is hosting a new exhibition on pop art.

W Muzeum Guggenheima w Bilbao w północnej Hiszpanii właśnie otwarto nową wystawę poświęconą pop-artowi.

Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii właśnie zainaugurowało nową wystawę poświęconą pop-artowi – ruchowi, który narodził się w Anglii pod koniec lat pięćdziesiątych, który szturmem podbił Stany Zjednoczone w latach sześćdziesiątych i głęboko zrewolucjonizował świat sztuki.

Wystawa zatytułowana „Znaki i przedmioty. Pop Art z kolekcji Guggenheima” prezentuje prace ze zbiorów Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

„Pop-art tak naprawdę charakteryzuje się wykorzystaniem środków masowego przekazu i wizualnym obrazowaniem kultury popularnej, rysunkami i billboardami, reklamami w gazetach” – powiedziała Lauren Hinkson, kuratorka Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

Okres rozkwitu ruchu pop-artowego trwał do lat 80. XX w., kiedy to twórczość artystów pop-artu wyrażała ostrą i dowcipną krytykę społeczną ówczesnej rzeczywistości, którą charakteryzował się przede wszystkim lekkomyślny konsumpcjonizm.

Wystawa czynna do 15 września.

Na całym świecie znajduje się łącznie pięć Muzeów Guggenheima, m.in. w Nowym Jorku i Bilbao, a także w Wenecji, Abu Zabi i Berlinie.