O nas
Kontakt

Najważniejsze pytanie: czy korzystanie z chmury uniemożliwi nam osiągnięcie naszych zielonych celów?

Laura Kowalczyk

Hewlett Packard Enterprise

„Przetwarzanie w chmurze ma już większy zasięg niż przemysł lotniczy” – ostrzega Matt Harris z Hewlett Packard Enterprise.

Na co dzień w pracy wysyłamy e-maile, zapisujemy dokumenty, dodajemy liczby do arkuszy kalkulacyjnych. Poza pracą frywolnie robimy sobie zdjęcia telefonem. Podsumowując, jesteśmy nieustannymi producentami danych, ale ile z nich usuwasz?

Oczekuje się, że do 2035 roku wyprodukujemy 2000 zettabajtów danych. Zettabajt jest równy bilionowi gigabajtów.

Aby ująć to szerzej w kontekście, wydrukowanie zettabajta danych wymagałoby około 20 bilionów drzew papieru.

Na Ziemi jest tylko 3,5 biliona drzew.

W tym odcinku „Wielkiego pytania” Matt Harris, starszy wiceprezes i dyrektor generalny UK IMEA w firmie Hewlett Packard Enterprise, omawia znaczenie lepszego zarządzania naszymi danymi biznesowymi.

Dlaczego przechowywanie w chmurze jest tak drogie?

Ktokolwiek pierwszy pomyślał o chmurze, nazwał ją w niezwykle strategiczny sposób.

Matt Harris opisuje nasze obecne podejście do chmury jako „spoglądanie w atmosferę nieba” – koncepcję, zgodnie z którą jest to niefizyczny magazyn danych unoszący się wokół nas. W rzeczywistości wszystkie Twoje dane nadal znajdują się na dysku twardym, płacisz tylko komuś innemu, aby przechowywał je za Ciebie na naprawdę dużym dysku twardym.

I choć dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie jest niezwykle wygodny, problematyczne staje się nasze podejście do ich pozornie nieskończonej obfitości.

W ciągu ostatnich 10 lat firmy przestawiły się na pamięć masową w chmurze, niekoniecznie dlatego, że była to dla nich najlepsza opcja, ale dlatego, że tak robili wszyscy inni.

Jednak dziś wiele firm zdaje sobie sprawę, że stoją w obliczu gwałtownie rosnących kosztów chmury do tego stopnia, że ​​w ankiecie przeprowadzonej w ramach niedawnego filmu dokumentalnego Clouded II, finansowanego przez Hewlett Packard Enterprise, 47% respondentów stwierdziło, że zamierzają odejść z korzystania z Chmury. Chmura w przyszłym roku.

Jedną z największych przyczyn rosnących kosztów jest po prostu płacenie więcej, niż faktycznie potrzebujesz.

Jako społeczeństwo jesteśmy z natury kolekcjonerami.

Matta Harrisa

Starszy wiceprezes i dyrektor generalny UK IMEA, Hewlett Packard Enterprise

„W zależności od wyświetlanych raportów klienci i firmy wydają od 150 miliardów do 200 miliardów dolarów (140–187 milionów euro) rocznie” – mówi Matt Harris.

„Ile jest śmieci? Niektóre raporty mówią, że niektórzy klienci twierdzą, że 30% ich rachunków za chmurę to marnotrawstwo lub nie wiedzą, do czego to służy. I nawet jeśli w połowie mamy rację, jest to liczba duża i znacząca.

Ile chmura kosztuje planetę?

Centra danych używane do przechowywania wszystkich naszych plików wymagają ogromnej ilości energii do działania. I nie chodzi tylko o energię elektryczną, potrzebują także dużych ilości wody do swoich systemów chłodzenia.

Donoszono, że w różnych częściach świata narażonych na suszę rolnicy muszą konkurować z centrami danych o pozyskiwanie wody dla swoich zwierząt.

Trudno jest dokładnie określić ilościowo wpływ korzystania z chmury na środowisko, ponieważ emisje z centrów danych znacznie różnią się w zależności od lokalizacji ze względu na temperaturę i dostęp do czystej energii.

Matt Harris, starszy wiceprezes i dyrektor generalny IMEA UK w Hewlett Packard Enterprise, omawia z Hannah Brown „Wielkie pytanie”

Jakie jest więc rozwiązanie?

„Uważamy, że teraz jest idealny moment, aby każda organizacja ponownie oceniła swoją strategię dotyczącą chmury i zaczęła od stanu końcowego i celu” – mówi Matt.

„Jako społeczeństwo jesteśmy z natury kolekcjonerami.

„Mamy komfort w trzymaniu rzeczy, to daje nam pewne bezpieczeństwo. Jeśli pomyślisz o danych i tym, co przechowujemy jako firmy i konsumenci, czy potrzebujesz 32 kopii czegoś, co niekoniecznie jest bardzo cenne? Jak długo należy przechowywać te informacje? Historycznie rzecz biorąc, przechowujemy rzeczy przez dziesięciolecia, dziesięciolecia, 50 lat. A rzeczywistość jest taka: czy te informacje wymagają od nas dalszego ich przechowywania? »

Matt zwraca również uwagę, że firmy powinny rozważyć strategię hybrydową w zakresie przechowywania danych, decydując się na hostowanie niektórych rzeczy w chmurze, a innych we własnym zakresie.

Myślenie o tym, jakich danych nie chcesz widzieć w usłudze współdzielonej i posiadanie większej kontroli nad jej bezpieczeństwem, zadecyduje, co powinno być przechowywane w chmurze publicznej, prywatnej czy lokalnie z „doświadczeniem podobnym do chmury”.

„Nie wybieraj przez przypadek strategii hybrydowej. Zrób to zgodnie z projektem” – mówi Matt.

Szczególnie ważne jest, aby dostosować naszą strategię już teraz i wprowadzić lepsze praktyki w zakresie budownictwa i zarządzania, zanim sztuczna inteligencja stanie się powszechną i w pełni zintegrowaną częścią naszego życia.

„Sposób, w jaki działa sztuczna inteligencja, jest jeszcze bardziej wymagający niż nasze tradycyjne przechowywanie danych i obciążenia korporacyjne, które obecnie opierają się na chmurach.

„Gdybyśmy uruchomili obciążenia AI w naszych tradycyjnych modelach chmurowych, które mamy dzisiaj, byłyby one wyjątkowo nieefektywne.

„Jeśli więc nie będziemy świadomi i sumienni w kwestii tego, jak budujemy, jak konsumujemy i co usuwamy, otrzymamy astronomiczne liczby odpadów, co jest naprawdę przerażające dla nas wszystkich” – dodaje Matt.

Czy to już czas na wiosenne porządki? Jeśli nie robisz tego dla planety, przynajmniej potencjalnie uratuj miliardy.