O nas
Kontakt

Premier Francji Attal wprowadza politykę w stylu Sarkozy’ego, aby stawić czoła wzrostowi skrajnej prawicy

Laura Kowalczyk

Premier Francji Attal wprowadza politykę w stylu Sarkozy’ego, aby stawić czoła wzrostowi skrajnej prawicy

PARYŻ — Rząd francuski chce, aby nastolatki pozostały w klasie lub zwróciły się do sądu.

Premier Gabriel Attal skrytykował w czwartek „profesjonalnych wymówek” i wezwał do „prawdziwego wzmocnienia władzy”, ogłaszając szereg środków mających na celu zapobieganie przestępczości wśród młodych osób.

W komentarzach z okazji 100. dnia swojej kadencji Attal podkreślił swoją markę bardziej bezpośredniego stylu polityki na wzór byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, próbując pokazać siłę w tematach tradycyjnie kojarzonych ze skrajną prawicą.

Najnowsze rozwiązania wprowadzono na ponad miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a lista partii Renesansu prezydenta Emmanuela Macrona, na której czele stoi Valérie Hayer, wydaje się mieć trudności z mobilizacją wyborców. Sondaże pokazują, że obecnie traci ona do skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego o ponad 10 punktów procentowych i istnieje ryzyko spadnięcia na trzecie miejsce, gdy wspierana przez socjalistów kandydatura, na czele której stoi centrolewicowiec Raphaël Glucksmann, nabiera tempa.

„Jako naród musimy stawić czoła rzeczywistości takiej, jaka jest” – powiedział Attal, opisując wyzwania, które jego zdaniem sprowadzają część francuskiej młodzieży na manowce, w tym negatywny wpływ mediów społecznościowych i nieodpowiednie rodzicielstwo. Nawoływał do „infiltracji islamizmu” w szkołach, podkreślając potrzebę niezachwianego wdrażania zasad w stylu francuskim. laicki polityki sekularyzmu.

Francuski premier w kolejnym wywiadzie telewizyjnym posunął się o krok dalej w tych uwagach, stwierdzając, że w szkołach w kraju propagowane są „przykazania prawa szariatu”.

Attal zyskał rozgłos we francuskiej polityce, zakazując noszenia abai, długich szat tradycyjnie noszonych przez niektóre muzułmanki, w szkołach wkrótce po tym, jak w zeszłym roku Macron mianował go ministrem edukacji.

Jego obietnice polityczne obejmują zapewnienie uczniom szkół średnich uczęszczania do szkoły od 8:00 do 18:00, aby trzymać ich z dala od ulic; uczynienie motywów religijnych czynnikiem obciążającym w sprawach o napaść; oraz „otwarcie dyskusji” na temat natychmiastowego stawania przed sądem nastolatków w wieku 16 lat i starszych, gdy zostaną przyłapani na gorącym uczynku – jest to procedura prawna, która dotychczas była zarezerwowana dla dorosłych.

Attal, najmłodszy premier współczesnej Francji w wieku 35 lat, został mianowany w celu przywrócenia słabnącej drugiej kadencji prezydenckiej Macrona po gwałtownych protestach przeciwko reformie emerytalnej i późniejszej ustawie migracyjnej. Attal od chwili objęcia urzędu dał z siebie wszystko, skutecznie radząc sobie z powstaniem francuskich rolników, a ostatnio wzmógł się w podejmowaniu tematów rozmów prawicowych, podczas gdy skrajna prawica jest nastawiona na osiągnięcie znacznych zysków w nadchodzących wyborach europejskich. Jednak obarczony pogłębiającym się deficytem publicznym, który podważył wiarygodność gospodarczą rządu i stworzył napięcia w jego szeregach, premier stoi przed żmudną walką.

Attal wybrał praktyczne podejście do komunikacji, zwiększając bezpośrednie kontakty z wyborcami i uczestnicząc w Zgromadzeniu Narodowym w nowej formie pytań i odpowiedzi, podczas której bezpośrednio odpowiada na pytania parlamentarzystów, zamiast zlecać to innym ministrom.

„Podczas cykli wyborczych Gabriel Attal przemawia jak Zgromadzenie Narodowe” – powiedziała posłanka RN Edwige Diaz w wywiadzie dla BFMTV. „Kiedy kampanie się kończą… wraca do bycia nieefektywnym”.

Oświadczenie Attala było odpowiedzią na serię brutalnych incydentów z udziałem nastolatków, w tym jeden, w którym rzekomo pobito na śmierć 15-letniego chłopca.

Rachunek polityczny najmłodszego mieszkańca Hôtel de Matignon, oficjalna rezydencja i miejsce pracy francuskich premierów, nie pozostał niezauważony przez jego rywali.

„(Była premier Francji) Elisabeth Borne napominała nas, że sprawy karne upolityczniamy” – powiedziała TylkoGliwice agentka RN bliska kandydatce na prezydenta Marine Le Pen, której zapewniono anonimowość, aby mogła szczerze wypowiadać się.

„(Attal) ma świadomość, że jest to kwestia, która szokuje Francuzów, którzy oczekują od polityków skonfrontowania się z takimi sytuacjami i zaproponowania rozwiązań” – powiedział agent. „Nastąpiła zmiana postawy”.

„Doniesienia prasowe są utrwalane i wykorzystywane do zilustrowania szerszego trendu społecznego” – powiedział TylkoGliwice Christian Mouhanna, francuski socjolog, którego badania koncentrują się na kwestiach bezpieczeństwa. „Pogląd, jakoby nastąpił masowy wzrost przestępczości, jest nieprawdziwy”.

Zdaniem Christiana Mouhanny próby przeciwdziałania wzrostowi popularności skrajnej prawicy poprzez przejmowanie jej ulubionych tematów często kończą się niepowodzeniem. | Guillaume Horcajuelo/EFE za pośrednictwem EPA

Zdaniem Mouhanny próby przeciwdziałania wzrostowi popularności skrajnej prawicy poprzez przejmowanie jej ulubionych tematów często przynoszą odwrotny skutek, ponieważ partie takie jak Zjednoczenie Narodowe zawsze będą mocniej naciskać na wprowadzenie ostrzejszej polityki antyprzestępczej.

„Przywódcy polityczni mają tendencję do umieszczania kwestii bezpieczeństwa na pierwszym miejscu w porządku obrad, gdy istnieje ryzyko, że na innych frontach wydadzą się niekompetentni” – stwierdził. „Biorąc pod uwagę najnowsze dane dotyczące deficytu, wydaje się, że rząd boryka się z trudnościami na froncie gospodarczym, gdzie starał się prezentować siebie jako osobę najbardziej spokojną”.

Już w tym roku francuski rząd był zmuszony dwukrotnie ogłosić cięcia wydatków o 10 miliardów euro po tym, jak nie osiągnął docelowego deficytu, co przypisał niższemu niż oczekiwano wzrostowi gospodarczemu i dochodom podatkowym.

„Gdybyśmy mieli taką samą stopę zatrudnienia jak Niemcy, praktycznie nie mielibyśmy problemu z zrównoważeniem naszych budżetów” – powiedział Attal podczas czwartkowego wywiadu.

Attal potwierdził plany kontynuowania prorynkowego programu reform Macrona, obejmującego ściślejszy dostęp do zasiłków dla bezrobotnych, aby zachęcić osoby poszukujące pracy do przyjmowania ofert pracy, oraz obniżkę podatków dla „klasy średniej” o 2 miliardy euro, pod warunkiem, że fundusze te zostaną zrównoważone cięciami wydatków .

Po 100 dniach urzędowania na stanowisku premiera Attal został pozytywnie oceniony przez prawie połowę respondentów sondażu Odoxa, osiągając lepsze wyniki od wszystkich swoich poprzedników od rozpoczęcia prezydentury Macrona w 2017 r. Francuski premier jest obecnie postrzegany jako najlepiej przygotowany do reprezentowania Jak wynika z niedawnego sondażu, obóz centrowy w wyborach prezydenckich w 2027 r.

Mimo to, przy stale przewodzącym Zjednoczeniu Narodowym i koalicji rządowej tak kruchej jak zawsze ze względu na brak absolutnej większości, kolejne miesiące mogą okazać się bardzo trudne dla indywidualisty z Matignon.