O nas
Kontakt

Najważniejsze pytanie: „młoda cesarzowa technologii” wyjaśnia, dlaczego to świetny czas na start-upy we Francji

Laura Kowalczyk

Najważniejsze pytanie: „młoda cesarzowa technologii” wyjaśnia, dlaczego to świetny czas na start-upy we Francji

Roxanne Varza, dyrektor Station F, największego na świecie kampusu start-upów, w „Wielkim pytaniu” odkrywa, dlaczego bycie przedsiębiorcą we Francji to ekscytujący czas.

„No cóż, jeśli lubisz start-upy, powinieneś zostać w Palo Alto” ​​– to coś, co Roxanne Varza słyszała wiele razy.

Kalifornijka, wcześniej opisywana jako „królowa technologii” lub „młoda cesarzowa start-upów”, od 2017 roku prowadzi Station F w Paryżu. Station F to największy kampus start-upowy na świecie, oferujący liczne programy, m.in. przypomina uniwersytet, aby pomóc w uruchomieniu start-upów, i od momentu otwarcia przez jego drzwi przewinęło się ponad 6000 firm.

W 2022 roku w Station F pojawił się pierwszy jednorożec – firma wyceniana na ponad 1 miliard dolarów – o nazwie Hugging Face. Po wzroście jego wartości, podobnie jak wielu innych, spotkaliśmy się z Roxanne, aby zapytać ją o sekret sukcesu w świecie start-upów.

Czy Europa to dobre miejsce dla start-upów?

Kiedy w 2009 roku Roxanne po raz pierwszy przeprowadziła się do Francji, aby zdobyć tytuł magistra, ekosystem start-upów był zupełnie inny. Ci, którzy chcieli założyć start-upy, opuścili kraj i udali się do Kalifornii.

„To mogło spowodować zmianę o 360 stopni” – Roxanne mówi Angeli.

„I powiedziałbym, że teraz widzimy ludzi, którzy chcą się tu przeprowadzić. (…) Francja w pewnym sensie wysuwa się na czoło europejskich ekosystemów.”

Według niektórych badań McKinsey w Europie powstaje 36% wszystkich formalnie finansowanych start-upów, ale tworzy tylko 14% jednorożców na świecie.

Zapytaliśmy Roxanne, czy według niej amerykańskie start-upy odnoszą większe sukcesy niż ich europejskie odpowiedniki. Roześmiała się i powiedziała Angeli, że „nienawidzi tego”.

Roxanne wyjaśnia dalej, że największą różnicą jest dojrzałość rynku. Podczas gdy rząd francuski ciężko pracuje, aby wspierać start-upy, ekosystem po prostu nie miał czasu na rozkwit na gigantyczną skalę w Stanach Zjednoczonych.

Istnieją jednak trzy kluczowe obszary, które we Francji naprawdę rozkwitają, zdaniem Roxanne, po części dzięki niesamowitym lokalnym talentom. Pierwszym z nich jest sztuczna inteligencja, a drugim klimat. Roxanne przypisuje to faktowi, że Europejczycy są „bardziej wrażliwi na klimat”.

Trzecim obszarem są obliczenia kwantowe – rozwijająca się technologia, która wykorzystuje zaawansowane technologicznie komputery do rozwiązywania bardzo złożonych problemów. Mówiąc najprościej, jeśli sztuczna inteligencja jest aplikacją, komputer kwantowy to telefon, na którym uruchamiana jest aplikacja.

Jakie są największe problemy europejskiego ekosystemu start-upów?

Pomimo całego wsparcia rządowego, jednym z kluczowych problemów, przed którymi wciąż stoi branża start-upów we Francji, jest odchodzenie przedsiębiorstw. Wiele firm, chcąc wejść na giełdę publiczną, zamiast pozostać na swoim terenie, zdecydowało się na Nasdaq lub jedną z giełd amerykańskich.

„Naszego rynku wydawniczego po prostu nie można porównać z rynkami zagranicznymi” – wyjaśnia Roxanne.

Następnie zauważa, że ​​nie dotyczy to tylko jednego sektora, ale wszystkich start-upów, a rynek francuski po prostu nie jest jeszcze tak dojrzały.

„Sprowadza się to także do edukowania całego rynku i potencjalnych nabywców, ale oni po prostu nie mają jeszcze takiej kultury. Myślę więc, że jest to coś, co rząd chce zmienić i nad czym aktywnie pracuje.

Co to jest stacja F?

Stacja F to ogromna odnowiona zajezdnia kolejowa w centrum Paryża. Wewnątrz działa jednocześnie 1000 różnych start-upów, a każdy z nich realizuje określony program, który pomaga im się rozwijać.

„Mamy 30 różnych programów, co odpowiada 30 różnym akceleratorom i inkubatorom na terenie kampusu oraz kilku innym usługom” – wyjaśnia Roxanne.

„We Francji mamy 30 różnych usług publicznych. Jest to oczywiście coś, czego zdecydowanie potrzebujesz. Aby rozpocząć działalność gospodarczą, należy współpracować z departamentami rządowymi.

„Mamy wiele wydarzeń, warsztatów, mnóstwo mentorów, mnóstwo różnych korzyści i narzędzi. Zdecydowanie uważam, że oferujemy inny poziom usług.

Zachęcamy również ludzi do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia.

Roksana Varza

Aby ludzie pracujący w Stacji F nie byli tylko mieszkańcami lub osobami z uprzywilejowanych środowisk, Roxanne stworzyła wiele inicjatyw.

Istnieje program Fighters, który pomaga osobom ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji i niedostatecznie reprezentowanych w rozwijaniu pomysłów biznesowych z myślą o ostatecznym dołączeniu do jednego z istniejących programów.

Zbudowali także centrum colivingu o nazwie Flatmates, które może pomieścić do 600 przedsiębiorców i jest znacznie tańsze niż wiele opcji mieszkaniowych w Paryżu.

„Mieszkanie tutaj we współdzielonych mieszkaniach (…) myślę, że zapewnia to także bliskość poza biurem, którą wielu przedsiębiorców zaniedbuje” – wyjaśnia Angeli Roxanne.

„Mówimy o wypaleniu zawodowym. Mówimy o różnych rzeczach, których ludzie doświadczają jako przedsiębiorcy. W rzeczywistości mogą znaleźć to wsparcie w domu u osób, które przechodzą przez podobne rzeczy lub przeszły przez nie wcześniej.

„Mamy także szereg innych obiektów, w tym restaurację, którą właśnie otworzyliśmy. Przybędzie nam także obiekt sportowy. Dlatego też zachęcamy ludzi do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia.

Jaki jest klucz do sukcesu start-upu?

Zapytana, jaką radę dałaby osobie chcącej wejść do świata start-upów, Roxanne odpowiedziała, że ​​nadrzędną wartością jest pasja i zdolność adaptacji.

„Pomysł nie ma tak dużego znaczenia, jak to, kto go buduje, dlaczego to robi i jaka jest jego siła napędowa. Co ich wyróżnia spośród innych osób robiących dokładnie to samo? »

Obejrzyj cały odcinek powyżej, aby dowiedzieć się więcej o świecie europejskich startupów.