O nas
Kontakt

Największy w Europie podwodny teleskop odkrywa, co naprawdę dzieje się w morzu… i we wszechświecie

Laura Kowalczyk

Europe

W tym odcinku Inteligentnych regionów zagłębiamy się w podwodne laboratorium na Sycylii, które może pomóc nam lepiej zrozumieć pochodzenie naszego wszechświata.

IDMAR to największy w Europie podwodny teleskop. Znajduje się u wybrzeży Portopalo di Capo Passero, na południowym krańcu Sycylii.

Sferyczne węzły podwodne obserwują i nasłuchują, co dzieje się w Morzu Śródziemnym, przekazując badaczom cenne informacje w czasie rzeczywistym.

„IDMAR znajduje się 100 kilometrów stąd na wschód i za pośrednictwem tego drutu, na głębokości 3500 metrów, dostarcza nam informacji z zakresu geofizyki, wulkanologii, biologii, a przede wszystkim pokazuje, jak zbudowany jest wszechświat” – wyjaśnił Giacomo Cuttone, koordynator naukowy IDMAR.

Giacomo Cuttone, koordynator naukowy, IDMAR
Giacomo Cuttone, koordynator naukowy, IDMAR

Włoski Instytut Fizyki Jądrowej koordynuje ten europejski projekt u podnóża Etny we wschodniej części miasta Katanii.

Simone Biagi należy do multidyscyplinarnego zespołu badawczego tego podwodnego laboratorium, położonego 3,5 km poniżej poziomu morza, dokładnie tam, gdzie południowa część płyty europejskiej spotyka się z północną częścią płyty afrykańskiej. Dzięki IDMAR są w stanie sfotografować i sporządzić mapę tej strefy sejsmicznej.

Jednak badacze próbują także odpowiedzieć na znacznie szersze pytanie dotyczące wszechświata, badając rzadkie cząstki elementarne zwane neutrinami, które podróżują po lądzie, morzu i przestrzeni.

„Neutrina z pewnością mogą dostarczyć bardzo ważnej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie promieni kosmicznych” – powiedziała Simoni Biagi Smart Regions.

„Promienie kosmiczne pochodzą z cząstek, które nas bombardują, które bombardują Ziemię. I nadal nie wiemy, skąd pochodzą te promienie kosmiczne. Jeśli zaczniemy mierzyć i widzieć neutrina pochodzące z wszechświata, to w jakiś sposób naprawdę wyjaśnia, gdzie skąd pochodzimy.”

IDMAR składa się z 28 linii, każda linia złożona z 18 kul wyposażonych w tysiące czujników.

Simone Biagi, badaczka, INFN-LNS
Simone Biagi, badaczka, INFN-LNS

W jaki sposób IDMAR jest finansowany?

Całkowity budżet wynosi 40 mln euro, z czego 19 mln euro pochodzi z polityki spójności UE, a 1 mln euro z regionu Sycylii.

Partnerami tego projektu są Narodowy Instytut Fizyki Jądrowej, Krajowe Laboratoria Południa w Katanii (realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Geofizyki i Wulkanologii w Palermo i Mesynie) oraz Instytut Badań nad Oddziałaniami Antropicznymi i Zrównoważonym Rozwoju w środowisku morskim w Capo Granitola w Trapani.

Rzucanie światła na podwodne życie morskie

W laboratorium integracji strun INFN-LNS w porcie w Katanii Giuseppina Larosa opiekuje się uszami IDMAR.

Każda kula wyposażona jest w hydrofon – podwodne urządzenie wykrywające i rejestrujące dźwięki oceanu ze wszystkich kierunków.

Giuseppina Larosa, badaczka fizyki akustycznej, INFN-LNS
Giuseppina Larosa, badaczka fizyki akustycznej, INFN-LNS
Każda kula wyposażona jest w hydrofon, podwodne urządzenie wykrywające i rejestrujące dźwięki oceanu ze wszystkich kierunków.
Każda kula wyposażona jest w hydrofon, podwodne urządzenie wykrywające i rejestrujące dźwięki oceanu ze wszystkich kierunków.

Co więc odkryli, badając szmer morza na tak dużych głębokościach?

„Dzięki IDMAR myśleliśmy, że w Morzu Śródziemnym nie ma już wielorybów, a jedynie kaszaloty” – ujawniła Giuseppina Larosa.

„Odkryliśmy jednak, że poruszały się, ale na większych głębokościach. Dzięki dźwiękowi wiemy, gdzie się znajdują i dokąd się poruszają”.