O nas
Kontakt

Najwyższy dyplomata UE wzywa do ochrony ludności cywilnej podczas wizyty w Izraelu

Laura Kowalczyk

Najwyższy dyplomata UE wzywa do ochrony ludności cywilnej podczas wizyty w Izraelu

Rozpoczynając pięciodniową podróż po regionie, najwyższy dyplomata Unii Europejskiej powtórzył w czwartek w Izraelu swój apel o ochronę życia cywilów w Gazie.

Wizyta wysokiego przedstawiciela Josepa Borrella w Izraelu rozpoczęła się wizytą w kibucu Be’eri, położonym zaledwie 3 kilometry od Gazy, gdzie 7 października bojownicy Hamasu zabili co najmniej 130 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. W ataku terrorystycznym zginęło co najmniej 1400 Izraelczyków, a kolejnych 240 osób porwano.

„Rozumiem strach i ból ludzi, którzy zostali zaatakowani, zamordowani i porwani. Rozumiem waszą wściekłość. Ale pozwólcie, że was proszę, abyście nie pochłonęli się wściekłością” – powiedział Borrell.

„Myślę, że to właśnie może wam powiedzieć najlepszy przyjaciel Izraela. Tym, co odróżnia społeczeństwo cywilizowane od grupy terrorystycznej, jest szacunek dla życia ludzkiego” – powiedział także.

Po raz kolejny poparł prawo Izraela do samoobrony w granicach międzynarodowego prawa humanitarnego, wezwał do pokonania Hamasu – uznawanego przez UE i USA za organizację terrorystyczną – i uwolnienia wszystkich zakładników bez warunków.

Izrael wziął odwet za atak z 7 października, przeprowadzając ciężkie bombardowania kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy, w wyniku których według władz lokalnych zginęło dotychczas ponad 11 000 osób. Enklawę oblegały także siły izraelskie. Paliwa jest obecnie tak mało, że część infrastruktury krytycznej, w tym zakładów odsalania i szpitali, ledwo jest w stanie sama się zasilić.

W międzyczasie pomoc humanitarna napłynęła do Gazy, ponieważ otwarte jest obecnie tylko jedno lądowe przejście graniczne z Egiptem. Dziesiątki ciężarówek z pomocą humanitarną przejeżdżają codziennie przez przejście w Rafah, co stanowi ogromny spadek w porównaniu z 500, które przejeżdżały codziennie przed ostatnią eskalacją.

Borrell wezwał do niezakłóconego dostępu humanitarnego do Gazy oraz do utworzenia korytarzy i przerw humanitarnych, zgodnie z żądaniem przywódców UE podczas szczytu pod koniec października.

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen, który towarzyszył Borrelowi w kibucu, powiedział: „Wszyscy powinniśmy zjednoczyć się, aby uwolnić Gazę od Hamasu dla bezpieczeństwa państwa Izrael, narodu Gazy i całego świata. W przeciwnym razie Europa będzie następny.”

Wysoka przedstawiciel odwiedzi także Zachodni Brzeg, Bahrajn, Arabię ​​Saudyjską, Katar i Jordanię. W międzyczasie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uda się w weekend do Egiptu i Jordanii.