O nas
Kontakt

Napastnik Paryża 2015 Salah Abdeslam przeniesiony z Belgii do Francji

Laura Kowalczyk

Salah Abdeslam.

Jest jedynym żyjącym członkiem komórki zrzeszonej w Państwie Islamskim, która w 2015 roku w stolicy Francji zabiła 130 osób.

Ostatni żyjący członek komórki terrorystycznej, który w 2015 r. dokonał masakry dziesiątek osób w Paryżu, został przeniesiony z aresztu w Belgii z powrotem do Francji – poinformował w środę jego prawnik.

Salah Abdeslam był jednym z kilku mężczyzn, którzy w listopadzie 2015 r. zamordowali w stolicy Francji 130 osób, co pozostaje najgorszym atakiem terrorystycznym w historii kraju.

Uznany w zeszłym roku w Belgii za winnego planowania serii kolejnych ataków w Brukseli, które miały mieć miejsce w 2016 r., jego przeniesienie z powrotem w celu dalszego odbywania kary więzienia we Francji zostało wcześniej zablokowane przez sąd apelacyjny ze względu na prawa człowieka.

W październiku ubiegłego roku jego prawnicy uzyskali od sądów belgijskich zgodę na tymczasowe odbywanie kary w Belgii, w pobliżu rodziny. Rozprawa w tej sprawie miała się odbyć 12 lutego, ponieważ rząd francuski sprzeciwił się tej decyzji.

Prawniczka Abdeslama, Delphine Paci, stwierdziła, że ​​jest zdumiona tym, co uznała za naruszenie nakazu sądu. „Dziś rano mój klient miał 30 sekund na zebranie swoich rzeczy” – powiedziała.